II Fusie valt slecht bij leden Nieuw Gemeentebelang ZEEUWS-VLAANDEREN 5 VERGETEN GRANEN OUDE SOORTEN BLOEIEN WEER OP Erfgoed kun je eten. Vergeten granen zijn op een perceel in Terhole opnieuw ingezaaid als experiment. Er groeit zelfs een graansoort die 7000 jaar voor Christus al gebruikt werd. Op verschillende loca ties in Grenspark Groot Saeftinghe zijn proeftuinen voor ver geten granen en an dere gewassen. In Terhole wordt voor het vijfde jaar geëxperimen teerd met gewassen die in de loop van de jaren verdrongen zijn door productievere soorten, vertelt Harm van Hoeve van Agrarische Natuurvereniging (ANV) Groene Oogst. Een perceel van 2,5 hectare, dat eigendom is van de provincie, wordt daarvoor gebruikt. Het perceel langs de Notendijk is opgedeeld in stukken, bordjes vertellen wat waar groeit. Het zijn bijzondere namen zoals bruin- kafemmertarwe, riswiet of rot- korn. De zaadjes van die gewassen komen uit de Genenbank van Uni versiteit Wageningen. ,,Er zitten soorten bij van 1500 jaar oud." IJsmummie Eenkoorn is het oudste graan dat we kennen, vertelt Van Hoeve. ,,De moeder der granen. Het werd 7000 voor Christus al verbouwd." In de maag van Ötzi, de ijsmum- mie uit de Alpen die rond 3300 voor Christus leefde, zat ook een- koorn. De oude graansoort is bezig aan een opmars. „Brouwers wor den er enthousiast van: dan heb je écht een bier met een verhaal." Door de universiteit en hoge school van Gent worden proeven gedaan met granen. ,,De bakkwali- teit van alle soorten wordt onder zocht." Met het project Alterbrew wordt ook de brouwkwaliteit be keken, samen met mouters en brouwers. Ook groeien er soorten mosterd en boekweit op het per ceel. Er wordt gekeken wat onder nemers kunnen doen met de oogst. ,,Dat begint nu echt te lo pen." Patrijske geeft alvast het goede voorbeeld. Het bier (tripel) wordt door brouwerij Vermeersen uit Hulst gemaakt van het 150 jaar Brouwers worden enthousiast van eenkoorn: dan heb je écht een bier met een verhaal oude tarweras Zeeuwse witte. Naast Terhole zijn er nog meer percelen waar oude bijzondere ge wassen groeien. Bakkerij Boussen uit Sint Jansteen bakt brood met Sint Jansrogge uit natuurgebied de Schommeling, bij Paal staat parel- tarwe voor de Zeeuwse Vlegel en bij Fluitershoek groeit natuur vriendelijk geteelde gerst voor mouterij The Swaen in Klooster- zande. Ook in de Koegorspolder wordt geëxperimenteerd, op een stuk grond van North Sea Port en Yara. De proefpercelen hebben nog een tweede doel. Als je even stil staat tussen de gewassen, zie en hoor je van alles. Vogels, krekels en vlinders: ,,Als je hier even staat, zie je steeds meer." Op één stuk in Terhole groeit een mengsel van letterlijk van alles. Kaardebol, ven kel en cichorei tieren welig. Het is het ideale leefgebied voor de be- schermde patrijs. ,,Een koppel pa trijzen heeft een halve hectare no dig en kan daar een heel leven blij ven." Ook andere kleine vogels en insecten vinden er een thuis. Er staan ook bijenkasten en een in sectencamera voor onderzoek van Naturalis. Agrarische Natuurvereniging Groene Oogst, stichting Histori sche Gewassen Natuur(lijk) Zeeuws-Vlaanderen en bakkerij Boussen hielden deze week twee excursies langs locaties in het Grenspark. Die krijgen volgend jaar een vervolg. Op 11 juni werd bekend dat de drie lokale partijen fuseren tot Sluis Lo kaal. Als reden gaven de leden van de nieuwe partij dat het politieke landschap te veel versnippert en dat ze bijna geen nieuwe leden meer kunnen vinden. Sluis Lokaal doet mee aan de gemeenteraadsverkie- zingen van volgend jaar en wil de grootste worden. Tijdens een persconferentie werd op 11 juni verteld dat de oude par tijen waarschijnlijk ophouden te bestaan. Op een algemene leden vergadering van Nieuw Gemeente belang deze week is alvast anders besloten: vijftien van de zeventien leden willen dat de partij blijft be staan en met een eigen programma aan de verkiezingen meedoet. De drie huidige raadsleden en twee be stuursleden waren bij die vergade ring niet aanwezig. De gang van zaken rond de vor ming van Sluis Lokaal zint de leden van Nieuw Gemeentebelang totaal niet. ,,Ze zijn inderdaad not amu sed", geeft partijvoorzitter Vincent Calon aan. Het steekt hen dat ze op geen enkele manier bij de oprich- ting van de nieuwe partij betrokken waren. Ze zijn pas ingelicht op 10 juni, een dag voordat de fusie wereldkundig werd gemaakt. De De algemene ledenvergadering, het hoogste orgaan, is buitenspel gezet oprichtingsakte lag toen al bij de notaris. ,,De algemene ledenverga dering, het hoogste orgaan, is bui tenspel gezet", schrijven de leden in een persbericht. Sommige leden spreken van een coup. Velen zijn bovendien boos over het standpunt van hun partij over de toeristische verhuur. Nieuw Ge meentebelang steunde onlangs een motie van Onafhankelijk West en de VVD om de verhuur niet 60 da gen, wat het college van burge meester en wethouders voorstelde, maar 120 dagen per jaar toe te staan. Ook het partijbestuur van Nieuw Gemeentebelang wilde vasthou den aan 60 dagen. Volgens de leden heeft de fractie niet uitgelegd waarom ze meestemde. Tijdens de algemene ledenvergadering deze week hebben ze unaniem afstand genomen van dat standpunt. Zij willen toeristische verhuur maxi maal 60 dagen toestaan, maar liever nog verbieden. Veel te snel Volgens Calon is de oprichting van de nieuwe partij veel te snel gegaan. ,,Er zijn veel gevoeligheden. Zo'n besluit moet je niet door de strot duwen. Je wilt dat de neuzen één Zo'n besluit moet je niet door de strot duwen. Je wilt dat de neuzen één kant op gaan kant op gaan. Als dit anders was in gestoken, was dat gelukt." Door de interne strubbelingen zijn meerdere bestuursleden opge stapt. zaterdag 24 juli 2021 Bruinkafemmertarwe, riswiet en rotkor Sophie Stockman Terhole Harm van Hoeve (links) van Agrarische Natuurvereni ging Groene Oogst vertelt op het proefper- ceel in Terhole over alles wat er groeit en bloeit, zoals mosterd zaad. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE - Harm van Hoeve, ANV Groene Oogst Het rommelt binnen de Sluise lo kale partij Nieuw Gemeentebe lang. Een groot gedeelte van de leden ziet de voorgenomen fusie met Dorpsbelangen Toerisme (D&T) en Onafhankelijk West he lemaal niet zitten. Een ruime meerderheid stemde deze week voor het behoud van de eigen partij. Bob Maes Sluis - leden Nieuw Gemeentebelang - Vincent Calon, voorzitter Nieuw Gemeentebelang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131