II PvdA noemt versoberen hulp Wmo aan inwoners onmenselijk BEVELANDEN EN THOLEN 5 MET SPOED GEZOCHT SINT PHILIPSLAND ONOFFICIËLE ZWEMLOCATIE BLIJFT OPEN Het strandje bij de haven van Sint Philipsland blijft open voor zonnend en zwemmend publiek, ondanks serieuze zorgen over een oude stortplaats ernaast. AUTOSCHADEHERSTELLER zaterdag 24 juli 2021 Michiel Bouwman Sint Philipsland Reken maar dat het strandje bij de haven van Sint Philipsland 's zomers vol ligt. Ook al is het kleiner dan het strand 'West' verderop, en ook al krijgt het niet dezelfde aandacht als het gaat om onderhoud en toe zicht. Dat verschil zit 'm in de pa pieren regels: het ene is een offici ële zwemlocatie, het andere niet. Toch heeft het strandje tussen ha venplateau en watertoren één groot voordeel. Ook bij laag water kun je er zwemmen. En dat is juist een groot probleem bij het strandje 'West', omdat het er vol ligt met scherpe oesters. Wie daar wil zwemmen bij eb, moet die eerst passeren. Geen aanrader op blote voeten. Dat probleem speelt bij het on officiële strandje veel minder. Wél zijn er zorgen over de voormalige stortplaats die direct aan het zand vincie Zeeland, RUD Zeeland en het waterschap om een goed beeld te krijgen van de huidige situatie en wat de mogelijkheden zijn voor onderzoek. Gesprekken hiervoor zijn ingepland." Afschrikken Ondertussen laten strandbezoe- kers zich niet bepaald afschrikken door Van de Veldes onderzoek. Te gen de grens met de stortplaats zitten mensen, iets hoger bij de dijk ook en zelfs óp wat vroeger de vuilnisbelt was, ligt een groepje jongeren. Nee, ze zijn er niet be nauwd van. Ook Jan Kot (64) niet. De geboren Fluplander kan zich nog herinneren dat de stortplaats in gebruik was, in de jaren na de oorlog tot 1967. ,,Er werd voorna- We hebben meer last van de oesters dan van die oude vuilnisbelt - Jan Kot, strandganger melijk huisvuil gestort. Iedere week kwam de gemeenteauto om de vuilnisbussen te legen. Ja, als je bodemmonsters neemt zal het best wat verontreinigd zijn. En als de golven zorgen voor afslag zal er best eens een glassplinter of stukje asbest los komen. Maar dat valt al lemaal wel mee. We hebben meer last van de oesters dan van die oude vuilnisbelt waar zoveel grond over ligt. Bij laag water zie je allemaal grote zwarte vlakken oes ters. Ellende." Het strandje bij de haven van Sint Philipsland met daar achter de voormalige stortplaats. foto iman fase grenst. Student civiele techniek Werner van de Velde (23) deed er afgelopen voorjaar uitgebreid on derzoek naar, en concludeerde dat er gezondheidsrisico's zijn. Asbest Enerzijds omdat de stortlaag ero deert en afval zoals glasscherven en asbestverdacht materiaal, op het strandje terechtkomt en zich in de Oosterschelde verspreidt. Ook bij de bodemkwaliteit plaatst hij zijn vraagtekens. Hij vindt het zelfs onverantwoord dat het strandje deze zomer open blijft. „Tenzij er uitsluitsel over de ri sico's kan worden gegeven en er maatregelen worden genomen." De gemeente Tholen neemt het onderzoek en de zorgen serieus, laat woordvoerder Marjolein van Ooijen weten. Toch blijft het strandje wel toegankelijk. Formeel gezien kan de gemeente daar ook niet zelfstandig een beslissing over nemen omdat ze slechts beheerder is en niet de eigenaar van de grond; dat is Rijkswaterstaat. Wel gaat de gemeente actie onderne men, zegt Van Ooijen. ,,We willen graag in gesprek met andere par tijen, zoals Rijkswaterstaat, Pro- Wie na bijvoorbeeld een opera tie korter dan zes maanden huishoudelijke hulp nodig heeft, vangt in de gemeente Goes binnenkort wellicht bot. Ook kunnen mensen worden verplicht te verhuizen naar een andere woning als ze om een woningaanpassing vragen. Rob Paardekam Goes Het zijn twee onderdelen uit een totaalplan waarmee de gemeente raad donderdag heeft ingestemd. Het plan beoogt de kosten voor de Wet maatschappelijke ondersteu ning (Wmo) fors te verlagen. Nu moet de gemeente elk jaar flink bij leggen bij het bedrag dat ze van het Rijk krijgt voor het uitvoeren van die wet. In de toekomst krijgen mensen in principe geen huishoudelijke hulp meer als die korter dan zes maanden nodig is. Wie om een wo ningaanpassing vraagt, kan worden verplicht te verhuizen, als binnen een straal van tien kilometer rond de vijf Bevelandse gemeenten een reeds geschikte woning staat. In de nieuwe regels is wel opgenomen dat altijd een uitzondering kan worden gemaakt als schrijnende si tuaties dreigen te ontstaan. ,,We blijven een barmhartig beleid voe ren en nemen geen snoeiharde be sluiten'', beloofde wethouder An- dré van der Reest. ,,We willen niet dat iemand zijn hele sociale net werk verliest bij een verhuizing." Tweede plek De PvdA ging er desondanks stevig in tijdens de raadsvergadering. Raadslid Marco Eestermans noemde de plannen onmenselijk. ,,Het geld staat straks centraal en de mensen staan op de tweede plek.'' Ook Nieuw Goes, PvG, GroenLinks en SGP/CU spraken uit moeite te hebben met het niet geven van huishoudelijke hulp als die korter dan zes maanden nodig is. De meeste van die partijen hekelden ook de verhuisplicht. Pogingen van met name Nieuw Goes om de plan nen te verzachten strandden. VVD-raadslid Laura Waverijn zei de versoberingen ook liever niet door te voeren, maar ze stelde vast dat er iets moet gebeuren. ,,Het is gewoon niet meer betaalbaar." Ze zei er, net als de meeste andere voorstemmers, vertrouwen in te hebben dat coulance wordt be tracht wanneer schrijnende situa ties dreigen te ontstaan. Ze vindt dat de raad dat goed in de gaten moet houden. De kern van het plan is dat de claimcultuur verdwijnt en de Wmo weer een vangnet wordt voor als mensen het echt zelf of met hulp van familie of vrienden niet meer redden. Het plan is in alle vijf de Bevelandse gemeenten (ze wer ken samen op dit gebied) voorge legd. In Reimerswaal besloot de ge meenteraad de verhuisplicht te schrappen. De raden van zowel Reimerswaal als Kapelle gingen niet akkoord met het voorstel om de huishoudelijke hulp te schrap pen als die korter dan zes maanden nodig is. In Goes, Borsele en Noord- Beveland hebben de gemeentera den wel het hele pakket aan verso beringen goedgekeurd. en een leerling autoschadehersteller Wie zoeken wij Een enthousiaste en flexibele schadehersteller met ervaring in het vak. Je kent het reilen en zeilen in de werkplaats en werkt graag in een team. Kwaliteit afleveren is voor jou erg belangrijk. Jij bent in het bezit van diploma eerste autoscha dehersteller (niveau 3) en hebt minimaal 2 jaar ervaring als autoschadehersteller. Wat bieden wij Allereerst natuurlijk een goed salaris en goede secundaire arbeidsvoorwaarden. Autoschade herstel Lokerse is een familiebedrijf en werkt met een jong team. We houden van directe en korte lijntjes en je krijgt veel zelfstandigheid. Geïnteresseerd? Soliciteer via: info@autoschadelokerse.nl of bel naar 0118-700241 Autoschade herstel Lokerse www.autoschadelokerse.nl Strandje bij stortplaats populair

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130