Cel geëist voor runnen bestellijn voor drugs 12 NIEUWS Critici vragen zich af hoe serieus de partij is over het klimaat President Xi bezoekt Tibet CONSERVATIVE climate CAUCUS Klimaatontkenning is hardnekkig in rechts Amerika, maar steeds meer Republikeinen beginnen zich nu toch hard te maken voor klimaatmaatregelen - op hun eigen manier. Het was een verboden woord on der president Trump: verwijzin gen naar klimaatverandering ver dwenen in zijn regeertermijn van veel Amerikaanse overheidswebsi- tes. Trump meende dat het een Chinese fabel was en liet de VS uit het klimaatakkoord van Parijs stappen. Kort voordat hij aantrad had een partijgenoot, Jim Inhofe uit Oklahoma, nog een sneeuwbal mee naar de Senaat genomen. Het was 'bewijs', in zijn ogen, dat kli- maatopwarming onzin was. Maar in de afgelopen maanden is iets gaan schuiven in die Republi keinse Partij, waarin ontkenners van klimaatverandering zo lang het hoogste woord voerden. Toen conservatieven eerder dit jaar hun eerste klimaattop organiseerden, kwamen 25 Republikeinse Con gresleden brainstormen over een manier om klimaatverandering op de agenda van hun partij te krijgen. Sommigen wilden anoniem blij ven - zo omstreden is het. In het Congres is sindsdien een Republikeinse klimaatfractie op gericht, en in Miami is het eerste conservatieve klimaatprotest van de VS gehouden. „Dingen zijn ab soluut aan het veranderen'', zegt Chris Barnard van de American Conservation Coalition (ACC), een groep jonge conservatieven die Republikeinen zover willen krij gen om actie te ondernemen. Zij waarschuwen dat de partij met klimaatontkenning haar eigen ondergang inluidt. Want j ongeren, ook als ze rechtsgeoriënteerd stemmen, maken zich wél zorgen over hittegolven, overstromingen en bosbranden die vaker voorko men op een broeierige planeet. Ook voor de Republikeinse achter ban in stedelijke gebieden en veel kiezers die niet bij een partij horen is het klimaat een zorg. Eigen oplossingen John Curtis, een Republikeins Congreslid uit Utah, vormde vo rige maand de Conservative Cli mate Caucus, een fractie in het Huis van Afgevaardigden. Ruim een derde van zijn partijgenoten heeft zich aangesloten. Ze willen hun partij 'informeren' over kli maatproblematiek en hun eigen oplossingen bedenken. Dat moet tegenwicht bieden aan wat zij zien als 'radicaal progressieve klimaat- voorstellen' van Democraten. ,,Wij willen deze aarde óók beter achterlaten dan we hem aantrof fen'', verzekerde Curtis. Hij had al leen tijd nodig gehad, zei hij, om zich in de wetenschap te verdiepen voordat hij zich voorstander van klimaatactie verklaarde. ,,Ik vrees dat Republikeinen maar al te vaak hebben gezegd wat ze niet aan staat, zonder onze ideeën toe te voegen.'' Republikeinen zijn nog steeds geen voorstander van de ver gaande klimaatplannen van presi dent Biden. Hij wil op termijn zo veel mogelijk afscheid nemen van fossiele brandstoffen en overscha kelen op schone energie, onder meer door elektrisch rijden flink te stimuleren en belastingvoordelen voor oliemaatschappijen te schrap pen. Republikeinen vinden zijn plannen veel te duur en voelen Wij willen deze aarde óók beter achterlaten dan we hem aantroffen niets voor zulke maatregelen als andere vervuilers, zoals China, niet hetzelfde doen. Een onlangs ingediend Republi keins tegenvoorstel richt zich op het onderscheppen en opslaan van CO2 en het planten van bomen. Conservatieve klimaatactivisten willen meer gebruikmaken van kernenergie. Er is in de partij animo voor een CO2-heffing, ook voor uit China of India geïmpor teerde producten. ,,We moeten een soort internationale wapenwed loop voor schone energie creëren'', zegt Chris Barnard. ,,Het belang rijkste is dat we markt, wetenschap en ondernemers stimuleren, in plaats van te verwachten dat de overheid een zak geld uitgeeft.'' Groenwassen De traditionele klimaatbeweging gooit met rampenretoriek zijn ei gen glazen in, denkt Barnard. ,,Veel mensen voelen zich niet op hun gemak bij zo'n negatief beeld. Veel Amerikanen willen positief zijn, vooruitkijken en zich geen schul dige hoeven voelen aan de ineen storting van de planeet.'' Critici vragen zich af hoe serieus de klimaat-Republikeinen zijn. ,,Dit alles is niet meer dan 'groen- wassen', tot ze ook zo gaan stem men'', vond Kathy Castor, een De mocraat die een klimaatcommissie in het Huis van Afgevaardigden leidt. Veel klimaatactivisten vin den dat de conservatieve voorstel len niet ver genoeg gaan. Barnard: ,,Een van onze frustra ties: dat de progressieve klimaatbe weging perfectie de vijand maakt van het goede. We moeten nu stappen zetten om uitstoot te be perken, in plaats van te wachten op de perfecte oplossing.'' Dat nog een wereld te winnen is in de partij werd duidelijk bij het klimaatprotest dat de ACC vorige maand organiseerde met enkele Republikeinse politici uit Florida, een staat die bedreigd wordt door de stijgende zeespiegel. Enkele aanwezigen verstoorden de bijeen komst met Trump-vlaggen en ge schreeuw. 'Er is geen klimaatcri sis', stond op hun borden. Volgens het OM had de man een groot aandeel in de drugshandel in de stad. Daarnaast exploiteerde hij een drugslijn naar België, waar zijn handelswaar in diverse steden werd verkocht, aldus justitie. De politie kreeg de man en zijn organisatie in het vizier dankzij een ander onderzoek. De hoofdver dachte stond aan het roer van de be- stellijn, die opereerde onder de naam Kalito, en was onder meer verantwoordelijk voor de aanvoer van de drugs. Een 26-jarige man zou als zijn rechterhand hebben ge fungeerd. Een 50-jarige man in de wijk Overvecht en diens 42-jarige vriendin zouden de lijn hebben be mand. Zij namen bestellingen aan en stuurden koeriers op pad. Ge middeld werd er voor 49 euro aan drugs besteld. Er zou zowel cocaïne als heroïne aan de man zijn gebracht. De lijn was 24/7 in de lucht, aldus justitie, en was goed voor tientallen bestel lingen per dag. Bij doorzoekingen op verschillende locaties werden wapens, weegschalen, telefoons, verpakkingsmiddelen, geld en ruim 7 kilo harddrugs gevonden. Het OM becijfert de winst over de onderzochte periode van twee maanden op bijna 90.000 euro. In België is een aan de hoofdver dachte gelinkte dealer opgepakt. Hij zal in België worden berecht. In Ne derland zullen vijf medeverdachten later voor de rechter verschijnen. De rechtbank in Utrecht spreekt op 20 augustus het vonnis uit in de zaak. zaterdag 24 juli 2021 Congreslid John Curtis heeft een 'klimaatfractie'gevormd in het Huis van Afgevaardigden. foto getty images Republikeinen slaan (iets) groenere weg in Karlijn van Houwelingen Washington - John Curtis, Congreslid voor de Republikeinen UTRECHT Het Openbaar Minis terie heeft tegen een 29-jarige Utrechter acht jaar cel geëist voor het opzetten en runnen van een professionele bestellijn voor harddrugs. PEKING Xi Jinping heeft voor het eerst als president van China een bezoek gebracht aan Tibet, meldde staatspers- bureau Xinhua. Het eerste be zoek van een Chinese rege ringsleider sinds 1990 stond in het teken van de inmiddels zeventig jaar durende heer schappij van de communisti sche partij in Tibet. Het tweedaagse bezoek, dat woensdag begon, is nu pas bekendgemaakt. Op beelden is onder meer te zien dat Xi werd begroet door een me nigte in traditionele kledij. Hij bracht onder meer een be zoek aan een spoorweg in aanbouw en hoofdstad Lhasa. De Chinese heerschappij in Tibet ligt gevoelig. Het gebied was eeuwenlang afwisselend onafhankelijk en in handen van China, totdat Peking in de jaren vijftig troepen erheen stuurde om de inwoners 'vreedzaam te bevrijden'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12