'Je kunt met wilde dieren wél vriendschap sluiten' p mijn 15de ging rn A ik het huis uit: I mijn vader was A E gewelddadig, mijn moeder dacht alleen aan zichzelf. Sinds dien woon ik alleen. En ook geïsoleerd. In een afgelegen gebied van Montana, het dichtst bijzijnde dorp ligt op 50 kilometer afstand. Toch voel ik mij nooit eenzaam. Want wij mensen zijn een diersoort en vormen daar door onderdeel van de natuur. Wij veranderen, net als planten en dieren veranderen en groeien. Die gedachte biedt troost. Kijk om je heen en koester die libelle of vogel, bewonder die jeneverbes. Ze zijn zo veel puurder dan Face- book- of Twittervrienden, die nieuwe auto of dat setje sieraden. Ik besloot om Vos ik te schrijven nadat Vos met haar vier jonkies middenin de nacht naar mijn huis kwam. Dat gebeurde nadat ze al maanden elke dag even bij mij in de tuin kwam zitten. Op zich al heel bijzonder voor een wild dier. Maar die nacht was extra speciaal. Ze wilde dat ik het viertal ontmoette. En in het maan licht mocht ik naar hen kijken. Hoe ze speelden en rondhuppelden. Wel een uur lang. Voor dat gebaar, waaruit zoveel vertrouwen sprak, heb ik maar één woord: liefde. Als mensen het over liefde hebben, bedoelen ze vaak: ik wil je, of ik heb je nodig. Of: ik heb wat van je nodig. Ze zeggen ook wel: ik ben verliefd op die schoenen. En: dat restaurant was liefde op het eerste gezicht. Kortom: liefde is een hol begrip geworden. Maar bij Vos niet. Ze wilde niks van mij, had geen dubbele agenda. De Amerikaanse bioloog, parkwachter en natuurfreak CATHERINE RAVEN (50) schreef een ontroerend debuut over haar vriendschap met een vos. Tegelijkertijd gaf ze mij door haar komst die nacht het gevoel dat ze om me gaf, dat ik echt iets betekende en dat ik erbij hoorde. Want vossen schermen hun jongen het liefst compleet af. Ik geloofde nooit in het toeken nen van menselijke eigenschappen aan dieren. En ik vind het concept huisdieren helemaal niets. Mensen 'nemen' een hond of kat omdat ze op zoek zijn naar onvoorwaardelijke liefde, zeggen ze dan. Maar ze bezitten zo'n beest, lijnen hem aan en geven hem eten uit blik. Zo onnatuur lijk. Ik dacht dat je met wilde dieren geen vriendschap kon sluiten, maar Vos heeft ervoor gezorgd dat ik van mening ben veranderd. Daar ben ik haar dankbaar voor. Vaak krijg ik de vraag: vind je het niet eng zo alleen tussen de wilde dieren? Tsja, ik kan een keer tegen een beer aanlopen en te grazen worden genomen. Of bezwijken aan een slangenbeet. Maar de meeste mensen gaan niet dood door toedoen van een dier. Ze sterven vaker doordat een soortgenoot hen wat aandoet. Geef mij daarom altijd het lege Montana boven bijvoorbeeld New Orleans, waar ik door bebouwing en uitlaatgassen de zon en de maan niet kan zien.' MEZZA39 MIJN BOEK Vos ik verschijnt bij uitgeverij Atlas Contact 24,99.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119