Groot Barrièrerif nog niet officieel bedreigd VISSEN METJAN 10 NIEUWS VVD-minister Cora van Nieuwenhuizen over het grote verdriet in haar leven. En haar wens dat politici in Den Haag elkaar niet meer gek maken. „Debatten duren veel te lang.'' High performance e-bi Vorige maand maakte UNESCO be kend het grootste koraalrif ter we reld op de bedreigde werelderf- goedlijst te willen plaatsen. Volgens de organisatie doet Australië te weinig om de waterkwaliteit te ver beteren en klimaatdoelstellingen te halen om zo het koraal te bescher men. Australië verzet zich al jaren tegen plaatsing van het koraalrif op de lij st van bedreigd werelderfgoed. Minister Sussan Ley van Milieuza ken beschuldigde het UNESCO-co- mité vorige maand van een voorin genomen besluit. Daarmee ver wees ze naar voorzitter China. De relatie tussen beide landen is na een aantal voorvallen verslechterd. Bo vendien vindt Australië dat de UNESCO niet op de hoogte is van de actuele situatie, omdat de orga nisatie het rif in 2012 voor het laatst heeft bezocht. Snorkelen Als tegenoffensief nodigde Austra lië half juli ambassadeurs uit de Eu ropese Unie uit om te snorkelen bij het Great Barrier Reef, om zo te la ten zien dat het goed zorgt voor het koraalrif. Door plaatsing op de lijst van bedreigd werelderfgoed komt er extra geld vrij, maar zijn er ook gevolgen voor het toerisme. Het Groot Barrièrerif trok voor de pan- demie jaarlijks veel toeristen en le vert bovendien duizenden banen op. Australië is bang dat de toeris ten wegblijven als het koraalrif op de lijst wordt geplaatst. Dat zou grote economische gevolgen heb ben. Bekroond met meerdere erkende fiets- en design awards eladen met visspullen wandelen we met de transportfiets naar het noordelijk havenhoofd van Sche- veningen als het achterwiel ineens blokkeert. Minister van Verkeer Cora van Nieuwenhuizen (58) tilt het achterwiel omhoog, de snelbinders zijn in de kettingkast terechtgeko men. Politiek assistent Lotte pakt uit haar design tas een mes en snijdt de snelbinders door, maar het wiel blijft blokkeren. We laten de fiets achter en tuigen de hengels op. Van Nieuwenhuizen is als enig kind opgegroeid op de Veluwe, maar daar heeft ze nooit gevist. ,,Ik heb er het geduld niet voor om eindeloos naar een hengel te zitten kijken.'' Vis ziet ze graag op haar bord, hoewel ze door haar baan niet vaak meer kookt. ,,Ik eet graag toast met paling of een poke bowl met zalm en een heerlijke gebakken zee tong.'' Hier op het havenhoofd is ze blij even weg te zijn van haar ministerie van Infrastructuur en Water staat. ,,Die zee roept een gevoel van vrijheid op, van weidsheid en ontspanning. Maar ik ben ook verantwoordelijk voor het grootste oppervlak van Nederland, dat is het water, met de zee erbij.'' ,,We hebben een kennisprogramma zeespiegelstij ging enerzijds, maar anderzijds ook de problema tiek van Heel Holland Zakt aan de andere kant. De ramp in Limburg bewijst dat er nog meer nodig is om Nederland te wapenen tegen steeds extremer weer. Mensen hebben daar hun dorpen, hun hui zen door deze onverwacht heftige regenval zien onderlopen. Zij hebben angstige dagen gehad en er vreselijke schade overgehouden. We moeten kij ken of we niet nóg meer moeten doen om mensen hier beter tegen te beschermen." ,,Ja, Nederlands Hervormd. Ik ben niet gelovig in de zin van kerkgaand of regeltjes, ik zie mezelf als een kritisch agnost. Ik geloof wel dat er ergens iets is. Maar wat dat is weet ik niet en ik heb ook niets met de dogmatische kant van religie.'' ,,Iedereen heeft de grote drama's in zijn leven. Als er iets gebeurt, dan probeer je daar de zin van te zien. Mijn eerste kind is tijdens de bevalling ge storven. Ik was nog jong, dan is het moeilijk te ver dragen dat het zo maar een dom noodlot is. Daar zoek je dan naar. Waar is dat in vredesnaam goed voor geweest, zo'n kindje dat nooit iets verkeerds heeft gedaan en dan nu al het leven wordt ontno men?'' „Rationeel zeg je, het is gewoon zo. Maar omdat het zo'n naar antwoord is, zoek je toch naar iets dat het rechtvaardigt. Al dat leed en die ellende op de wereld. Ik weet ook geen antwoord, maar dat is de drijfveer achter alle religie, samen een soort on macht ervaren.'' - - -- ,,Je kind verliezen is wel het heftigste wat je kunt meemaken. Voor de rest heeft ieder huisje zijn kruisje. Je loopt allemaal meerdere tikken op van het leven. De scheiding was ook moeilijk, vooral voor de kinderen, jij voelt dan het verdriet van je kinderen.'' ,,Mensen zeggen weleens: vind je het niet moeilijk om in zo'n zaal te staan tijdens een debat? Dan denk ik terug aan kort na de bevalling. Ik stond in een volle bakkerszaak en mensen vroegen: ,,En? Wat is het ge worden? Een jongetje of een meisje?'' Dan moet je uitleggen dat het kindje is gestorven tijdens de beval ling. Van alles daarna denk je: kom maar op. Erger dan dat wordt het nooit meer.'' ,,Zonder enige twijfel het ongeval met de Stint, waar bij vier kinderen met een elektrische bolderkar om kwamen op het spoor. Ik heb sinds het ongeval op een aantal momenten contact gehad met de nabe staanden. De laatste keer was een paar maanden gele- zaterdag 24 juli 2021 Het Groot Barrièrerif in Australië komt voorlopig niet op de UNESCO-lijst voor bedreigd we relderfgoed. Het besluit hierover is uitgesteld na een uitgebreide lobby door Australië. ANP Canberra reddot winner 2020 QWIC e-bikes al 15 jaar innovatie, design kwaliteit uit Nederland GO Dit is de tweede aflevering van de wekelijkse zomerserie 'Vissen met Jan'. In een ongedwongen sfeer bij het strand wordt een ander soort gesprek gevoerd dan op het Binnenhof. De serie duurt tot eind augustus. Jan Hoedeman Doet Nederland genoeg om rampen te voorko men? Hebt u een religieuze opvoeding gehad? U gelooft dat er iets is, maar zet eens een stapje verder? Mensen proberen vaak te beredeneren waarom dat gebeurt. ®pïsm Is dat de dreun die het leven u heeft gegeven? Het heeft u wel gevormd. Wat is het heftigste wat u hebt meegemaakt in uw portefeuille? □LUIC Join the new mobility era. Ontdek de innovatieve e-bikes van QWIC. Het serieuze alternatief voor de auto en het OV. De e-bikes zijn smartphone connected diefstal protected, verkrijgbaar in 25 en 45 km/h variant, accu's tot 756Wh, actieradius tot 170km. Ruim 600 QWIC dealers, de beste service altijd dichtbij I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10