Boete van 750.000euro voor TikTok, voorwaarden waren in het Engels Complotdenker Micha Kat opgepakt in Noord-Ierland Criminelen gebruiken gevaarlijk illegaal vuurwerk om plofkraken en aanslagen te plegen. Het flitskruit van zogenoemde cobra's is zo krachtig dat de Nederlandse politie alarm slaat. 7 In 2019 waren er 95 plofkraken bij banken, waarbij de geldautomaat werd leeggeroofd. In 72 zaken was er gebruikgemaakt van het flits kruit van cobra's, zo blijkt uit het rapport Dreigingsbeeld milieucrimi naliteit dat vandaag verschijnt. Één zo'n knaller heeft volgens de politie de kracht van een lichte handgra naat; door het poeder van meerdere cobra's samen te voegen, ontstaan levensgevaarlijke bommen. Niet alleen geldautomaten moes ten het afgelopen jaren ontgelden. Het zware vuurwerk gebruiken cri minelen ook steeds vaker om aan slagen te plegen, constateert de po litie. Zo is dit vuurwerk aangetrof fen bij de woning van de burge meester van Woensdrecht, zijn er diverse aanslagen gepleegd op wo ningen van agenten, was er een ex plosie bij het huis van een raadslid uit Castricum en werden meerdere GGD-priklocaties afgelopen maan den bestookt met zwaar vuurwerk, onder andere in Den Helder. Vorig jaar nog vond de politie bij een inval 160 lege hulzen van co bra's. Het flitspoeder dat erin hoorde, was apart opgeslagen. De politie vermoedt dat dit poeder la ter in metalen of plastic hulzen zou worden gedaan om daarmee een aanslag in het criminele circuit uit te voeren. De politie heeft zelfs signalen dat het flitspoeder wordt gebruikt bij de voorbereiding van terroristische aanslagen. In 2019 werd hiervoor ie mand veroordeeld, die in de slaap kamer van zijn zoontje 266 stuks 'Super cobra 6' bewaarde. In dat zelfde jaar werd nog een jihadist veroordeeld met eveneens een enorme hoeveelheid cobra's. Illegale knallers Volgens vuurwerkspecialist Erik Kooijker bij de Landelijke Eenheid laten deze voorbeelden zien dat il legaal vuurwerk allang niet meer alleen rond oud en nieuw wordt af gestoken. ,,Een paar weken geleden nog werd er in Utrecht een muurtje opgeblazen met vuurwerk. Als jon geren dat doen, is dat een groot pro bleem, maar als criminelen het in zetten, is dat nog zorgelijker.'' Temeer omdat de illegale knallers steeds zwaarder worden. In de jaren 90 waren strijkers en nitraten het hardste knalvuurwerk op de markt. Die bevatten slechts 5 gram kruit. Nu is dat 100 gram per cobra. En die grens schuift alleen maar meer op, constateert de politie. De almaar strengere regels in Ne derland voor de opslag van legaal professioneel vuurwerk hebben il legale vuurwerkhandelaren in de kaart gespeeld, ziet de politie. Ze slaan het nu op in voormalige Navo-bunkers in Duitsland, waar door de politie minder zicht heeft op wat daar gebeurt. De bunkers zijn om nog een reden een ideale uitvalsbasis: de Duitse politie geeft weinig prioriteit aan controles en de straffen liggen in Duitsland een stuk lager dan in Nederland. Toch moet er wat gebeuren, vindt de Nederlandse politie. Vorig jaar al is er een 'taskforce vuurwerk' in het leven geroepen om de handel in il legaal vuurwerk harder te raken. De lokale politie focust zich nu meer op de kleinere zaken, de regionale recherches richten zich op de lan delijke zaken en proberen crimine len die intensief samenwerken op te sporen. Het resulteerde dit jaar al in een vangst van 9400 kilo illegaal vuur werk. Vorig jaar was dat tot de zo- mer nog 4100, het jaar daarvoor 2700 kilo. Volgens Kooijker is het van het grootste belang dat er ook interna tionaal meer wordt samengewerkt door informatie beter uit te wisse len. Bijvoorbeeld met Italië en Po len, waar een aantal producenten van cobra's is gevestigd. Maar ook met Duitsland. Nu doet zich de merkwaardige situatie voor dat de opslag van de illegale knallers daar legaal is. De cobra's mogen worden afgestoken door bouwers van pro fessionele vuurwerkshows. Het is alleen illegaal als consumenten ze afsteken. ,,Zo'n 90 procent van de productie wordt illegaal gebruikt. Als buurlanden beter weten wat er met die voorraden wordt gedaan, ontstaat er ook hogere prioriteit om het aan te pakken. Het is ook in hun belang dat criminelen hiermee niet aan de gang gaan." Lucratief Eind vorig jaar werd al duidelijk dat de illegale vuurwerkhandel ver hardt. Landelijk opererende crimi nelen houden zich ook bezig met drugshandel of proberen illegale si garetten te slijten. Geweld en be dreiging komen daardoor vaker voor. Criminelen lijken een celstraf voor lief te nemen omdat ze weten dat de pakkans klein is en en het moeilijk is om ze financieel te tref fen. Het is daardoor al snel lucratief; een celstraf van hooguit één of en kele jaren wordt ingecalculeerd. Het bedrijf krijgt de boete omdat de privacyvoorwaarden, die ge bruikers moeten goedkeuren, al leen in het Engels waren opge steld. ,,Iedereen moet de voor waarden kunnen lezen en begrij pen wat er staat. Dus ook kinde ren, die veel gebruik maken van TikTok'', zegt de woordvoerder van de privacywaakhond. Enkele miljoenen Nederlanders gebruiken TikTok, onder wie veel kinderen. Ze maken korte filmpjes van zichzelf, bewerken die en de len het resultaat met anderen. Juist omdat TikTok onder kinderen zo enorm populair is, tilt de AP zo zwaar aan de zaak. TikTok heeft de voorwaarden inmiddels ook in het Nederlands vertaald. ,,Maar de boete gaat om de overtreding in de tijd voor de aanpassing'', aldus de woordvoerder. Het bedrijf heeft bezwaar ge maakt tegen de boete. Als de AP dat bezwaar afwijst, kan het be drijf nog naar de rechter stappen om de boete aan te vechten. De AP was nog bezig met een ander onderzoek tegen het popu laire platform. Er was eerder kri tiek, omdat bleek dat het voor kin derlokkers en pesters gemakkelijk was om contact te leggen met de jonge gebruikers van TikTok. ,,TikTok heeft de functionalitei ten die dat mogelijk maakten in middels uitgezet'', aldus de AP. Het gevaar is dus geweken. Toch loopt het onderzoek nog, maar niet meer in Nederland. TikTok is sinds kort in Ierland gevestigd. Daarom is het aan de toezichthou der in dat land om te beslissen of TikTok ook op andere manieren de privacy heeft geschonden. DUBLIN De voortvluchtige complotdenker Micha Kat (58) is gisteravond in Noord- Ierland opgepakt op verzoek van de Nederlandse autoritei ten, bevestigt het Openbaar Ministerie in Den Haag. De omstreden vlogger hangt in Nederland een celstraf van mi nimaal zes maanden boven het hoofd. Onder meer het RIVM deed aangifte tegen de omstre den publicist, omdat hij al sinds het begin van de coronacrisis een hetze tegen directeur Jaap van Dissel voert. De rechter in Belfast beslist op zaterdag 7 au gustus of Kat wordt overgele verd aan Nederland. In een voicemailbericht dat op internet circuleert, beves tigde Kat gisteren zijn aanhou ding. ,,Ik ben opnieuw gearres teerd. Ik heb geen idee wat er gaat gebeuren. Ze hadden het over uitlevering naar Neder land. God bless, bye bye'', zei Kat daarin. Tegen hem was een Europees arrestatiebevel uitgevaardigd, onder andere vanwege de op ruiende en bedreigende film pjes die hij maakte over de ge meente Bodegraven-Reeuwijk. Zware jongens grijpen naar zwaar vuurwerk voor misdrijf vrijdag 23 juli 2021 GO Bij een plofkraak in Zaandam werd met explosieven veel schade veroorzaakt. foto michel van bergen Raymond Boere Den Haag Één cobra heeft de kracht van een lichte handgranaat. FOTO ANP De Autoriteit Persoonsgege vens (AP), de privacywaakhond van de overheid, vindt dat het populaire social mediaplatform TikTok de privacy van Neder landse kinderen heeft geschon den. Peet Vogels Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7