LINDA AKKERMANS Van Persie koopt villa van 6,5 miljoen van zakenman II 6 Proef met speciale waakhonden Column Terwijl het noorden van het land de vouwwagen al lang en breed heeft staan en het mid den ook al een week vakantie viert, hebben onze kinderen vandaag pas hun laatste schooldag. Daarom maakte onze oudste rapporten voor zijn juffen. Een 'goed' krijgen ze van hem voor de vakken voorlezen, lief zijn en uitleg geven. Bij 'opmerkin gen' noteerde hij dat hij ze héél erg gaat missen. Ook vertelde hij dat zijn juffen niet zo snel boos worden, maar als ze dat zijn... (,,Dat schrijf ik er maar niet bij, mama!'') Ik moest er om glimlachen, want juist onderwijskundig Nederland heeft veel redenen om pissig te zijn. En dat heeft niets met dit krankzin nige schooljaar te ma ken, maar met het wonderlijke feit dat nu ineens wél 8,5 miljard euro wordt vrijgemaakt voor extra handjes in de klas. Het geld is bedoeld om de achter standen door de lockdowns weg te werken. Maar dan moeten er wél goede le raren te vinden zijn en dat is al jaren lang een enorm probleem. Scholen, met name in achterstandswijken, moesten vaak al noodgedwongen stagiaires en onderwijsassistenten voor de klas zetten. Door de 8,5 mil jard dreigen ze nu ironisch genoeg helemaal leeg te lopen, want leer krachten kunnen nu heel makkelijk aan de slag bij een school in een 'fij nere wijk'. het vak aantrekkelijker te maken en leraren beter te belonen, die in ach terstandswijken in het bijzonder. Dat is ook al een miljoen keer geroepen door deskundigen. Maar nee hoor, er werd niet geluisterd. Doekjes voor het bloeden konden scholen krijgen en daardoor is menig directeur nu vanaf zijn strandbedje wanhopig be zig om de formatiepuzzel voor na de vakantie te leggen. Doekjes voor het bloeden konden scholen krijgen ,,Ik ben hartstikke trots'', zegt Perri don over de verkoop. ,,Dat ik mijn huis mag verkopen aan een van de grootste voetballers die we hier in Rotterdam ooit hebben voortge bracht: schitterend toch? En het is nog een mooie gozer ook. Ik weet ze ker dat hij hier heel mooie tijden gaat hebben, net als ik heb gehad.'' Perridon zegt Van Persie zelf te hebben benaderd, via een gezamen lijke vriend. ,,Ik wilde van mijn huis af, omdat het te groot is nu mijn kin deren het huis uit zijn. En ik wist dat Robin op zoek was naar een nieuwe plek. Hij is komen kijken en hij vond het geweldig. Ik ben altijd zuinig op mijn spullen, dus ook op m'n huis. Een dag later waren we er uit.'' De multimiljonair zelf neemt nu zijn intrek in het koetshuis naast Villa Welgelegen, het monumentale pand aan de Parklaan in het Scheep vaartkwartier, dat hij de afgelopen ja ren voor miljoenen euro's liet op knappen. Al zal het koetshuis eerder zijn pied-a-terre worden, want Perri- don zegt inmiddels voornamelijk in Dubai te wonen. Dragons' Den Rotterdammer Perridon is bij het grote publiek vooral bekend dankzij het tv-programma Dragons' Den, waarin hij jonge ondernemers op weg helpt. Hij startte op jonge leef tijd elektronicaonderneming Trust, die uitgroeide tot een multinational. Hij verkocht het bedrijf drie jaar gele den voor een onbekend bedrag. Robin van Persie sloot zijn voetbal loopbaan in 2019 af bij Feyenoord, de club waar hij in 2002 debuteerde. De oud-spits - topscorer aller tijden van Oranje - is inmiddels actief als jeugd trainer bij de club. Ook maakt hij sinds kort deel uit van de technische staf van Arne Slot. ►T De wolf komt regelmatig shoppen bij schaapkuddes, de waakhond moet dat voorkomen. foto ray dorgelo drijven. De honden waar we het nu over hebben, bewaken de kudde.'' „Overdag doen ze niet veel. Ja, een beetje luieren en een oogje in het zeil houden. 's Nachts zijn ze aan het werk. Ik denk dat ze genoeg te doen krijgen. De ene wolf haakt met een af als hij geblaf hoort. Een andere blijft zoeken naar een gaatje tot hij kan toeslaan. Dan hebben de honden een drukke nacht.'' De 'wolfwerende honden' blijven dag en nacht bij de kudde die ze bewaken. Dat moet ook, anders gaan ze zich vervelen, zegt ecoloog Linnartz. ,,Ze zijn redelijk eigengereid. Als je ze niks te doen geeft, gaan ze kwajongensstreken uithalen en zoeken ze iets om mee bezig te zijn. Lopen ze ineens kippen of konijnen te beschermen. Daarom zijn deze honden niet geschikt als huisdier. Het klinkt goed als ze je kinderen bewa ken, totdat vriendjes of vrien dinnetjes op bezoek komen.'' De provincie trekt in twee jaar tijd 50.000 euro uit om schade door wolven te voorko men. Ze betaalt uit dat potje het grootste deel van de kosten voor de aanschaf, de inentingen en hun transport naar Brabant. De honden hebben een week of twee nodig om te wennen aan de kudde. ,,Die schapen zul len denken: wat is dit nou?'' Tot ze erachter komen dat ze weer met een gerust hart kunnen slapen, ondanks die wolfin de buurt. De lijst met plekken in Brabant waar zwervende wolven afgelo pen anderhalf jaar toesloegen, is fors. De roofdieren doodden al zeker meer dan honderd scha pen. De provincie tuigde een wolvenadviesgroep op die erger moet voorkomen. De waakhon den zijn het jongste wapenfeit. De vier 'wolfwerende hon den' komen op z'n vroegst eind augustus naar Brabant. Hier sluiten ze aan bij twee schaaps kuddes, weet ecoloog Leo Lin- nartz. Hij trekt de kar namens de drie instanties die de waak honden vanuit Duitsland hier heen halen: ARK Natuuront wikkeling, Van Bommel Fauna- werk en Canine Efficiency. Zij starten ook een proef om de be schermde wolven te weren met elektrische fladderlinten op be staande omheiningen. ,,Wij drieën vinden de wolf een geweldig beest, dat er hele maal bij hoort in onze natuur'', zegt Linnartz, ecoloog voor ARK en tevens medeoprichter van platform Wolven in Neder land. Het is niet dat de liefde hem blind maakt voor de keer zijde van de medaille. ,,We zien ook wat het voor schapenhou ders betekent dat de wolf na 150 jaar terug is in Nederland. Daar bieden wij hulp voor aan, zodat zij niet met de schade blijven zitten en de wolf niet in het verdomhoekje belandt.'' De viervoeters beschermen de Brabantse schapen straks ook tegen aanvallen van hon den, vossen of die andere on verwachte nieuwkomer: de goudjakhals. Meerdere schapenhouders boden zich al aan als deelnemer aan de proef, maar Linnartz kan pas op het laatste moment zeg gen waar de waakzame vier- Overdag doen ze niet veel, ja een beetje luieren. Ze werken 's nachts voeters heengaan. Het ligt voor de hand dat dat in de omgeving zal zijn van de Groote Heide bij Leende, waar zich definitief een mannetjeswolf heeft gevestigd. Met de proef wil de commissie laten zien wat mogelijk is. In Overijssel en op de Veluwe worden al 'wolfwerende hon den' ingezet en na Brabant gaat ook Limburg proefdraaien. De vier kuddebewakers zijn kruisingen tussen Pyreneese en Kaukasische berghonden. De schapenhouder hoeft alleen voor eten en drinken te zorgen, de honden doen de rest zelf standig, aldus Linnartz. „Het zijn geen bordercollies, die je continu aanwijzingen moet geven om de schapen op te vrijdag 23 juli 2021 GO Onvoldoende Er had kortom allang zoveel geld uitgetrokken moeten worden om Rapportcijfer voor dit overheids beleid? Een dikke vette onvol doende. Robin van Persie heeft onlangs de villa gekocht van Michel Perridon, befaamd zakenman én fervent Feyenoord-supporter. De voorma lig topvoetballer betaalde 6.550.000 euro voor de villa met riante tuin in de chique Rotter damse wijk Hillegersberg. Peter Groenendijk Rotterdam Michel Perridon. FOTO JAN DE GROEN Schapen in Brabant beschermd door wolfwerende hond Twee Brabantse schapenhou ders mogen binnenkort proefdraaien met waakhon den die hun kuddes bescher men tegen wolven. Door te blaffen of zelfs aan te vallen voorkomen de honden dat de schapen als makke lamme tjes naar de slachtbank gaan. Paul Driessen Den Bosch - Leo Linnartz, ecoloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6