Hi Pim 9 'Er zitten echt verwerpelijke mensen tussen' TOT EN MET 8 AUGUSTUS positief testte en zei: ik heb het niet gedaan. Tja, bijna niemand zegt: klopt, ik heb vorig weekend gesnoven. Maar hij was vasthou dend en overtuigend. Weken later kreeg ik bericht van zijn tante, die suggereerde dat het wel eens in de thee kon hebben gezeten. Ze heeft de thee opgestuurd, hij staat hier in de vitrine, Hoja de Coca. We konden haar postbestelling van de thee uit Zuid-Amerika reconstru eren, hebben die geanalyseerd en de jongen werd vrijgesproken. Dat kan één keer: vanaf nu weet elke sporter dat je geen Zuid-Ameri kaanse thee moet drinken waar Hoja de Coca op staat." ,,Een andere grappige zaak, ook cocaïne. Een sporter, heel inne mende jongen, moest voor de tuchtcommissie komen. Hij had meer getuigen meegenomen dan er in de zaal pasten en hield een geweldig verhaal over hoe het in zijn lichaam terecht was gekomen. Ik wist honderd procent zeker dat- ie loog, maar ik had ook lol. Het was zo duidelijk dat hij een loopje nam met de tuchtcommissie, dat zelfs de commissie het misschien wel wist. Hij kreeg een sanctie, maar een heel lichte." „Geheimhouding is hier cruciaal. Ik kan journalisten bij een zaak al leen in algemene zin wat uitleg gen. Hoewel ik denk dat de media het hier beter doen dan in veel an dere landen, vind ik journalisten ook vaak lui. Als een sporter be weert dat hij vals behandeld is, vraag hem dan naar alle stukken." „Precies. Maar als je de onschuld speelt, waarom overleg je dan niet het dossier? Er is ook altijd een be paald sentiment bij een slachtof fer, waar irrationele dingen mee spelen. Komt hij of zij goed over, heeft-ie een leuk bekkie of vlotte babbel? Vrouwen worden sowieso sympathieker gevonden, mannen met een krullenbol komen ook een stuk verder. Soms hebben we er veel last van dat sporters los gaan in de krant. Maar ik kan er niks aan doen en heb een dikke huid ontwikkeld." ,,Ik denk het niet. Straks heb ik meer tijd voor reizen, cultuur, wandelen, een cursus. Ik heb der tig jaar eindverantwoordelijke functies gehad. Hartstikke mooi, maar na dertig jaarrekeningen en dertig jaarverslagen is het wel goed zo." ,,Het zou naïef zijn als ik zou den ken dat niemand zo heeft gedacht. Er zijn alleen geen concrete aan wijzingen voor. Wat vervelender is: wij hebben de laatste anderhalf jaar geen internationale bijeen komsten gehad. Veel waardevolle informatie in ons vak wordt niet gedeeld per mail of telefoon, maar op een conferentie, bij de koffie of het bier. We zijn een stuk van onze voelhoorns kwijtgeraakt." ,,Vóór mijn tijd wel, toen er iets speelde met een Feyenoorder. Maar in die vijftien jaar heb ik maar twee notities laten maken bij de politie. Natuurlijk krijg ik e mails van mensen die vinden dat het anders moet met Ajax-keeper Andre Onana. Die antwoord ik ,,Er was een atleet die aanvoerde dat zijn voedsel vervuild was. Die kon over een periode van weken zeer gedetailleerd en met foto's aangeven wat hij had gegeten. Nou, ik weet amper wat ik gisteren heb gegeten en ik heb er zeker geen foto's van. Dan denk je: dit kan toch niet? Maar het tón een at leet zijn die nu eenmaal zijn hele leven deelt op Instagram. Ik ben erg voorzichtig geworden met het verwerpen van smoezen, ook door zaken rond clenbuterol in vlees en cocaïne in thee. Daarin begonnen we met frisse achterdocht, maar stelden we uiteindelijk geen en kele schuld of nalatigheid vast." ,,Het ging om een minderjarige die keurig. En er zijn ook sporters die dwars liggen bij controles, bijvoor beeld door een potje kapot te ma ken. Maar dat zijn incidenten." Als je voor het eerst in je leven een land bezoekt, is het toch even af wachten wat je eenmaal daar aan treft. Wel, om negen uur dinsdag ochtend landde ik op Tokio Narita en niet veel later probeerde ik ge noeg speeksel te verzamelen om een buisje te vullen, net als zo'n dertig collega's die tegelijkertijd ook een dappere poging waagden. Zes uur van voornamelijk wach ten, een negatieve testuitslag en dezelfde duizend formulieren dui zend keer checken later, verliet ik eindelijk het vliegveld. je kunt cynisch doen over dat moeras van coronaproto collen waar we in dreigen te verzuipen. Maar op al die su- perlieve japanners is het onmoge lijk boos worden. Mooi om te zien dat ook jij je niet zo maar uit het veld laat slaan. Heel soms ben je nog De Brompot uit Krimpen, maar veel vaker zie ik een kwispelende labrador die am per kan wachten op het volgende verhaal dat op jouw pad komt. Voorlopig heb je al meer sport ge zien dan ik Toen ik achter mijn laptop fijne citaten van Churandy Martina verzamelde („Nooit zag je die dinges en toen zag je die dinges zelf."), begon jij aan een ware roadtrip naar de Nederlandse voetbalvrouwen. Dertien doelpunten, mijn hemel. 10-3. Een schitterende Zam- biaanse ode aan het oude olympische adagium dat meedoen belangrijker is dan winnen. Nietwaar1 We zien elkaar straks, Deze kwispelende labrador trans formeerde op zijn eerste olympi sche roadtrip toch nog bijna in een blaffende bulldog, moet ik helaas bekennen. Met cameraman vanuit Tokio vijf uur naar het noorden ge reisd, om daar van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Was dat óók een olympische discipline, dan zou iedere vrijwilliger hier ab soluut medaillekandidaat zijn. Superlief, absoluut. Maar voor bereid op duizenden landgenoten die niet mochten komen, wisten ze zich amper raad met die twee rood aangelopen Hollanders, klotsend alsfonteintjes op zoek naar de media-entree van hetMiyagi Stadion, ja, waar was die eigenlijk? Ergens daar, ja Maar hoe je daar nou toch moest ko men, in deze wirwar van hekjes, looproutes, afzetlinten en controleposten1 Toch maar eens bellen.. Na bijna het hele Miyagi Stadion rond te zijn gelopen, geraakten we er uit eindelijk. We werden gegrepen door het lieve geschreeuw van de geblesseerde Sherida, de enige Oranje-fan op de tribune. Om Viv die na haar quattrick de wedstrijd bal koesterde als een pasgeboren baby. En we kregen medelijden met Hazel Nali, de Zambiaanse doelvrouw die het olympische adagium wel héél letterlijk nam. Trouwens, begrijp ik goed dat jij voor de échte sport start nog naar de Nederlandse ambassade mag, Pim-San? Lekker tempera- tuurtje hier hoor, voor een lange broek en een overhemd. Vergeet je stropdas niet, vrijdag 23 juli 2021 nrxr nog waar ook A Herman Ram, voor een kast met verboden middelen. foto pim ras U weet vast veel smeuïge zaken en anekdotes die de media nooit hebben gehaald. De keren dat ik dat vroeg, was die daartoe niet bereid. Vanaf september zal de telefoon minder vaak gaan. Gaat u dit werk missen? de verboden pot te snoepen, met de Olympische Spelen in aantocht? Een ander probleem van deze tijd: bedreigingen. Hebben er boze sporters of fans aan de deur gestaan? Wat was de beste smoes die u van een sporter hoorde? Sorry, cocaïne in de thee? aAr an Onze olympische debutanten Arjan Schouten en Pim Bijl delen dagelijks hun verbazing over deze bijzondere Spelen in een heen- en-weer-gesprek. Aflevering 1:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53