Dopingexpert Herman Ram (64) gaat na de Olympische Spelen met pensioen: 8 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Herman Ram was de afgelopen vijftien jaar de Nederlandse 'Mister Doping'. Aan de vooravond van zijn pensioen verhaalt hij over sympathie voor valsspelers, luie journalisten en boze Ajax-fans op de mail. RIK SPEKENBRINK Vanochtend hing er weer één aan de lijn, een Belg in dit geval. Of Herman Ram had gezien hoe hard die ene wielrenner uit Slovenië had gefietst in de Tour de France en wat de voorzitter van de Doping- autoriteit daar voor gedachten bij had. ,,Die journalist had van ren ners gehoord dat ze nog nooit zo goed waren geweest, maar er toch waren afgereden. En dat kon toch niet goed zijn." Ram zuchtte diep, vertelde de verslaggever dat hij in zijn archief moest duiken voor het antwoord op precies dezelfde vraag, vorig jaar rond deze tijd. ,,Het is een traditie om rond de Tour de France vanuit de onder buik stemming te creëren. Hoort erbij kennelijk, maar die onzin ne geer ik." Ram (64) is een man van de fei ten. De belangrijkste voorwaarde om het vijftien jaar vol te houden als voorzitter van de Dopingauto- riteit. Per 1 september gaat hij met pensioen. Mocht zich tijdens de Spelen in Tokio een markant do- pinggeval voordoen, dan legt hij als expert nog één keer uit hoe het zit. Ram is hét gezicht geworden van dopingbestrijding in Neder land, die altijd opneemt als hij ge beld wordt. „Avonden, weekein den, vakanties. Daar had mijn vrouw wel een mening over." In het kantoor van de Doping- autoriteit in Capelle aan den IJssel werken 22 mensen, daarnaast zijn er ongeveer vijftien freelance con troleurs. ,,Alleen als ik meer kennis heb dan de kijker. Soms weet je iets, of heel veel, van een sporter of een ploeg. Dan kijk je anders, of nog liever helemaal niet." ,,De reden waarom sport zo boei end is, is juist de grilligheid. Dat er zoiets bestaat als de vorm van de dag en andere ongrijpbare dingen. Ik zie op maandagochtend best mailtjes voorbijkomen van col lega's die zeggen: misschien moe ten we Jan of Piet eens extra in de gaten houden. Dat is gezond en dat doen we ook." ,,Het is een razend interessant vak. Het raakt de psychologische, juri dische, wetenschappelijke en me dische kant en dat in een sportom- geving. Een dopingzaak is nooit zwart-wit, er moet vaak diep wor den gegraven. Het prikkelde me intellectueel." ,,Nee, die is aan me geplakt. Maar soms ben ik het wel. Bij een zaak met een duidelijk bewuste gebrui ker, die alles doet om de dans te ontspringen en keihard liegt, dan heb ik beet en laat ik niet meer los. Er zitten echt verwerpelijke men sen tussen, die bijvoorbeeld ande ren of minderjarigen erin mee sleuren. Maar ik ben betrokken ge weest bij ruim 250 afgeronde za ken en als tien procent van de ge vallen mijn antipathie heeft opge wekt, is het veel." ,,Volgens onze schatting gebeurt 65 tot 70 procent van de dopingza- ken bewust. Dus is een derde van de gevallen onbewust. Dat wil niet zeggen dat er geen overtreding is of een sanctie volgt, maar dan kan ik meevoelen. Maar dat kan ook bij die eerste groep. Bijvoorbeeld een sporter die er alles voor heeft ge daan om de top te halen, onder grote druk van zijn omgeving. Ineens is er een zware blessure en dreigt dat nieuwe contract er niet te komen. In die situatie gaan mensen door de knieën, daar kan ik begrip voor hebben, zeker als het wordt toegegeven. Of iemand die zijn hele identiteit dankt aan de sport en aan het einde van zijn carrière denkt: besta ik eigenlijk wel zonder? Die kan de neiging hebben zijn loopbaan nog wat te verlengen, zogezegd. Neemt niet weg dat een sporter die niet kan aantonen hoe een stof in zijn li chaam is gekomen, altijd een enorm probleem heeft." Zolang MH17 niet wordt opgelost, moet je mij niet vragen het dopingprobleem op te lossen ,,In het wielrennen wel. Daar wist 99 procent van de mensen in de anti-dopingwereld allang dat het fout zat, het moest alleen worden bewezen. Na de 'zaak Lance Arm strong' werd het probleem erkend in de hele wielrennerij. De UCI berekende dat er al veertig miljoen euro uit de sport was weggevloeid vanwege dopingproblematiek, de sport realiseerde zich dat het einde nabij was. Daardoor was de sa menwerking fenomenaal. We zijn niet klaar, het moet goed bewaakt worden, maar ik zie het wielren nen niet snel terugkeren naar de situatie van twintig jaar geleden." ,,Rusland is niet opgelost. Dat is veel te zacht aangepakt, omdat Rusland veel te veel macht heeft in de sportwereld. In autoritaire sta ten gaan sport en politiek samen. Zolang MH17 niet wordt opgelost, moet je mij niet vragen het do pingprobleem op te lossen." ,,We zijn echt veel verder dan vijf tien jaar geleden. In de praktijk was er toen helemaal geen mondi aal geharmoniseerd systeem. Nu kan ik een Chinese collega in een paar minuten exact uitleggen wat er speelt, we spreken dezelfde taal. En hoewel ik het niet altijd met ze eens ben, hebben we veel steun van het IOC, dat beseft dat sport geassocieerd moet worden met fair play. Als dat wegvalt, betekent dat het einde van het olympisme. Tegelijkertijd zijn we op een punt gekomen dat het systeem het niet mogelijk maakt te weten wat er in Irkoetsk of de provincie in China gebeurt en op andere punten juist doorschiet." ,,Wij denken dat de dopingproble- matiek in het hockey wel meevalt. We kennen die sport, hebben er jarenlange ervaring mee. Maar vanuit de internationale federatie is Nederland een vooraanstaand hockeyland. De wereldkampioen moet natuurlijk wel goed gecon troleerd worden. We worden dus gedwongen meer te controleren in het hockey, terwijl wij die contro les liever elders zouden inzetten. Als elke nationale inbreng eruit wordt gefilterd, is onze kennis van onze sport niets meer waard." vrijdag 23 juli 2021 GO Cocaïne in de thee, het was U @RikSpekenbrink -a.it r Tokio Kunt u eigenlijk nog onbevangen naar sport kijken, of denkt u bij bepaalde prestaties ook wel eens: dit klopt niet? Ik moet bekennen dat ik wel eens vraagtekens zet als ik iets buitengewoons denk te zien. Wat was er vijftien jaar lang zo leuk aan uw baan? U draagt de geuzentitel 'doping- jager'. Terecht? In welke gevallen voelt u mee met een dopingovertreder? - Herman Ram (64) Er speelden in die vijftien jaar twee grote mondiale zaken: het wielrennen en Rusland. Bent u tevreden over de afwikkeling? Bent u optimistisch over de toe komst? Kunt u een voorbeeld geven? Denkt u dat sporters de corona- tijd hebben aangegrepen om uit "MtMCI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52