Zwemmers onder zware druk, opnieuw falen heeft gevolgen 6 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Na de treurmars van Rio, waar Nederland in het zwembad geen enkele olympische medaille won, móet er nu gepresteerd worden. Anders zijn de gevolgen nog jaren voelbaar. NATASJA O WEBER ACHTERGROND In het indrukwekkende zwem paleis Aquatics Centre geinen Femke Heemskerk en Nyls Kor- stanje voor de blauwe wand met olympische ringen. Even verderop schiet coach Mark Faber in de lach als hij halverwege het zwembad een lifeguard ontwaart - met com plete uitrusting - voor het geval een topzwemmer de overkant niet haalt. Ondertussen lopen technisch directeur André Cats en teamma nager Nick Driebergen relaxed hun rondjes om het bad waar de zwem mers 'watergevoel' opdoen. Twee dagen voor de start van het zwemtoernooi lijkt het met de sfeer in de ploeg wel snor te zitten. Hoe anders was dat vijf jaar geleden in Rio. Al in aanloop ging er van alles mis. Zo was er een fikse ruzie tus sen toenmalig technisch directeur Joop Alberda en teammanager Aad van Groningen, waardoor Alberda op het laatste moment het veld moest ruimen. Er heerste een ver ziekte sfeer in de ploeg en de aan stelling van twee onervaren coa ches voor in totaal 17 zwemmers riep vragen op. Ook arriveerden de zwemmers pas vijf dagen voor hun eerste wedstrijd in Brazilië. 'Rio 2016' werd één groot zwem- debacle. Zonder podiumplaatsen keerden de zwemmers gedesillusi oneerd huiswaarts. Van de 22 indi viduele starts op de Olympische Spelen wisten slechts drie Neder landse zwemmers hun beste sei- zoenstijd te zwemmen. Dat is een bedroevend aantal voor topsporters die toewerken naar een piek. Met de aanstelling van André Cats als technisch directeur van de KNZB eind 2016 keerde de rust te rug. Marcel Wouda werd hoofd coach in Eindhoven én eindverant woordelijke voor het topzwem- men, in Amsterdam kwam Mark Faber aan het roer. Kort na zijn promotie maakte Wouda al duidelijk dat hij op de Olympische Spelen van Tokio de binnenbadzwemmers zou bijstaan. In Rio koos hij - met veel succes - voor de openwaterzwemmers Ferry Weertman en Sharon van Rouwendaal, die beiden goud ver overden. Maar het was ook evident dat de ervaring van Wouda node werd gemist in het zwembad van Rio. Een nieuwe structuur en dui delijkheid is fijn, maar voor top prestaties op het wereldtoneel is veel meer nodig. Ook na 2016 waren de prestaties van de zwemmers mondiaal gezien niet om over naar e Het is niet reëel om de hoogtijdagen als norm te nemen, maar Nederland moet oppassen dat het niet helemaal wegzakt huis te schrijven. De oogst op de WK's van 2017 (vier medailles, waarvan twee op olympische af standen) en vooral in 2019 (één me daille, geen olympische afstand) was mager te noemen. Tussen 2000 en 2012 stond de zwemsport garant voor succes. Maar liefst tien olympische titels veroverden Inge de Bruijn (4), Pie- ter van den Hoogenband (3), Ra- nomi Kromowidjojo (2) en de esta fettevrouwen (1). Het is irreëel om deze ongekende hoogtijdagen als norm te nemen, maar Nederland moet nu wel oppassen dat het niet helemaal wegzakt. Een nieuw de bacle zoals in Rio kan de zwem- bond duur komen te staan. Technisch directeur Maurits Hendriks van NOC*NSF heeft al la ten doorschemeren dat de Spelen van Tokio voor het zwemmen cru ciaal zijn bij de verdeling van top- sportgelden. De KNZB kon voor haar zwemprogramma's jarenlang rekenen op een bedrag van tussen de 1 en 1,5 miljoen euro, dit jaar 1,44 miljoen. Mochten de prestaties in Japan tegenvallen dan gaat de sportkoepel flink snijden in het budget voor 2022-2024. Debutant Wie moet het in Tokio doen voor de zwemequipe? Op papier staat olympisch debutant Arno Kam- minga (25) er het beste voor. De schoolslagzwemmer is in vorm en kan strijden om een podiumplaats op de 100 en 200 meter schoolslag. En waartoe zijn Ranomi Kromo- widjojo (30) en Femke Heemskerk (33) nog in staat? De Golden Girls van 2008 hebben op de estafette toch echt nóg twee sterke dames nodig. Individueel gezien heeft de explosieve 'Kromo' op de 50 vrij de meeste kans op succes. Dit jaar wa ren slechts twee zwemmers sneller dan de olympisch kampioene van 2012. Eén ding is zeker: de spanning loopt op voor de zwemploeg. In Tokio staat er veel meer op het spel dan alleen medailles. Boogschutters mogen al los Richarlison velt Duitsland Ontslag na grap over Holocaust FLITSEN (WWMEGA vrijdag 23 juli 2021 GO Geen prestaties? Dan minder geld y @WeberNatasja Tokio L Ranomi Kromowidjojo eerder dit jaar in actie op de 50 meter vrij tijdens de EK in Boedapest. foto afp Symbolisch beeld uit Rio 2016: Marrit Steenbergen, Femke Heemskerk, Inge Dekker en Ranomi Kromowidjojo (onder) grij pen naast een medaille op de estafette. FOTO PIM RAS BOOGSCHIETEN De Ne derlandse handboogschut ters komen vandaag al vóór de openingsceremo nie in actie. Voor Gabriela Schloesser, Sjef van den Berg, Gijs Broeksma en Steve Wijler staat de kwali ficatie op het onderdeel recurve op het programma. VOETBAL Richarlison (foto) heeft Brazilië een droomstart bezorgd. De aanvaller van Everton scoorde driemaal tegen Duitsland in Yokohama (4-2). Richarlison (24) is dispensatiespeler. Frankrijk ging onderuit tegen Mexico (4-1). Spanje bleef tegen Egypte steken op 0-0. ALGEMEEN De regisseur van de openingsceremonie van de Spelen is gisteren ontslagen. De Japanner Kentaro Kobayashi had het evenement vandaag moe ten regisseren, maar kwam in opspraak vanwege grap pen die hij in het verleden heeft gemaakt over de Ho locaust. Judoka Henk Grol (36) opent volgende week vrij dag zijn laatste Olympi sche Spelen met een wed strijd in de tweede ronde (100+ kilo) tegen Ölziibay- aryn Duurenbayar uit Mon golië of Bekmurod Oltiboev uit Oezbekistan. Dat heeft de loting gisteren bepaald. De Tunesische zwemmer Oussama Mellouli heeft besloten af te zien van de boycot van de Spelen. De tweevoudig winnaar van olympisch goud heeft ruzie met de nationale bond, die hem beschuldigt van vals heid in geschrifte over de financiering van zijn trainin gen. Mellouli is een concur rent van openwaterzwem- mer Ferry Weertman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50