5 maar de ervaren atleet heeft ook een gevoelige en serieuze kant Churandy, I know this can't replace the moment, but I want you to have this because I believe it's rightfully yours. Shawn Crawford Het zorgt ervoor dat Martina, on danks zijn diskwalificatie die nacht in Peking, gevoelsmatig al tijd tweede is gebleven. De zilve ren medaille ligt sindsdien in een kluis in Martina's huis in Florida, de plek die voor hem de driehoek met Curasao en Nederland vormt. Al blijft Curasao zijn thuis. De laatste anderhalfjaar komt hij nau welijks Papendal af. Ook eind vo rig jaar, als na versoepelingen hor des Nederlanders meteen weer het vliegtuig instappen voor een zon vakantie, blijft Martina in de kou achter. ,,Dat iets mag, wil nog niet zeggen dat je hoeft te gaan. Het blijft een risico." Hij komt al jaren met plezier voor Nederland uit, maar de oor sprong daarvan was toch echt noodgedwongen. Nederland kreeg zijn latere boegbeeld in 2011 in de schoot geworpen toen door staat kundige hervormingen een streep ging door de Nederlandse Antillen als atletieknatie. Met het Neder lands paspoort al in bezit was de overstap vervolgens snel gemaakt. Zo kan het dat Martina, die op de Spelen in 2004 en 2008 al de vlag van de Nederlandse Antillen had gedragen, vandaag het roodwit- blauw toont. Churandy is het medicijn tegen het chagrijn in de samenleving Een eervolle taak bij zijn laatste Spelen. Niet dat hij na Tokio stopt. Het liefst neemt Martina volgend jaar pas afscheid, bij de WK atle tiek in het Amerikaanse Eugene. Wel fantaseert hij al over het leven na de atletiek. Schuilt er een coach in hem? ,,Nee, ik zou te streng zijn, denk ik." Wat hij dan ziet zitten? ,,Gewoon niks doen. Curasao. Beetje golfen. Pina colada aan het strand en dat ik mijn voeten zie als ik in het water ga." Echt helemaal niets? ,,Nou, ik hou van mensen helpen." Met een knipoog en een grote grijns: ,,Oké, misschien ga ik zes dagen naar het strand en één dag mensen helpen." Na de Spelen van Londen liet hij de vijf olympische ringen tatoeë ren en kwam hij op het idee de eerste drie te vullen met het jaartal van zijn deelnames. Na Rio volgde '2016'. Na Tokio zal hij ook de vijfde ring van inkt voorzien, het liefst zet hij de '21' er zelf in met de naald. Om daarna volmaakt geluk kig te zijn. Met drie woorden, een brede lach, een gouden tand en op zijn linkeronderarm zijn levens werk. Je weet dat de volgende dag de zon opkomt. Die blijft echt niet beneden omdat ik verdrietig ben ijzeren discipline gaat hij, 37 jaar inmiddels, zijn levenswerk hier in Tokio vervolmaken. Zijn vijfde Olympische Spelen als ultiem be wijs van een prachtige, duurzame topsportcarrière. Het lijf piept en kraakt. Al vijfjaar doen zijn achil lespezen en hiel dagelijks pijn. Toch weet hij met zijn ervaring om de fysieke mankementen heen te laveren. Op zijn geliefde 200 meter hoort hij niet meer bij de wereld top, maar op de estafette is hij nog altijd een onmisbare schakel in het team. In woord en daad. En dat ze ventien jaar na zijn debuut op de Olympische Spelen. Martina was er al bij op de Spe len in 2004 in Athene, streed daarna in 2008, 2012 en 2016 in de finales tegen sprintlegende Usain Bolt. De Jamaicaan geniet al van zijn pensioen, Martina sprint ook in Tokio stug door. Elke deelname was weer op een andere manier voor hem speciaal, vertelde hij on langs op Papendal, op de voor hem kenmerkende wijze. In afgemeten zinnen. Soms onnavolgbaar. Vaak grappig. De meest uiteenlopende zaken samenvattend onder de noemer: 'die dinges'. Over Athene zei hij: ,,Eerst lees en leer je op school over de Spelen en het begin in Athene. In geschie denisboeken zie je die dinges. En toen was ik zelf daar. Heel bijzon der." En waarom Peking bijzonder was? ,,Om al die redenen. Nooit zag je die dinges en toen zag je die din ges zelf. Ga je nooit meer vergeten." Van Londen bleef het decor hem bij. ,,Die village. Alles. Het stadion met die vier towers erop. Heel mooi." En Rio de Janeiro? ,,Rio blijft Rio. Brasil. Die sfeer. Gewoon alles. Wat Brasil zelf geeft. Die natuur en die vibe. De Copacabana, is mooi. Ze ker." Interviews met hem verlopen harmonieus, maar ook met enig verbaal duw- en trekwerk. Dan wordt hij geacht zijn licht te laten schijnen op brede ontwikkelingen in de sport, maar blijft Martina Martina. Zoektochten naar teleur stellingen lopen vast. Martina heeft zich de kunst eigen gemaakt om zich zo weinig mogelijk zorgen te maken om zaken waar hij toch geen invloed op heeft. ,,Als iets ge beurt, is het al gebeurd. Wat kun je er dan nog aan veranderen?" Ook sportief voorbeschouwen is uiterst lastig. ,,Ik moet gewoon hard lo pen." Beladen De meest beladen dag uit zijn car rière: 20 augustus 2008. Die avond sprint hij in het Vogelneststadion tijdens de olympische finale naar de tweede plaats op de 200 meter. Na de wereldrecordrace van Bolt is Martina urenlang euforisch. Tot hij om 2 uur 's nachts te horen krijgt dat hij uit de uitslag wordt ge schrapt, na een protest van de Amerikaanse delegatie. Het is niet door de vaste camera's geregis treerd, juryleden is het in eerste instantie niet opgevallen, maar op beelden van eigen camera's van de NBC is te zien dat Martina met zijn linkervoet tweemaal licht contact met de lijn maakt. De Amerikaan Shawn Crawford schuift op naar 'zijn' tweede plaats. Kapot is Mar tina ervan. Beklijvend zijn de beel den waarop zijn vader hem troost en moed inpraat. ,,Dit is de wil van God. Hij heeft meer voor ons in petto." Vrachtwagen Zijn trouwe manager Caroline Feith is ook compleet van slag. Zij wordt de volgende ochtend wak ker met het gevoel door een vrachtwagen overreden te zijn. Van Martina verwacht ze niets an ders. Tot hij aan komt stiefelen. Goedgemutst, onbewogen. ,,Hij had gewoon goed geslapen, alsof er niets gebeurd was", vertelt ze in Martina's biografie waarin ze hem 'het medicijn tegen het chagrijn in de samenleving noemt'. Martina zelf daarover: ,,Je weet dat de volgende dag de zon op komt. Die blijft echt niet beneden omdat ik verdrietig ben. Toen ik 's nachts wegreed bij het Vogelnest was het klaar. Het enige wat ik in het hotel nog wel had gedaan, is dat ik me heb voorgenomen om nooit meer met mijn voet op een witte lijn te stappen." Het vervolg is overigens min stens zo wonderlijk. Op een don derdagochtend in Zürich, vooraf gaand aan de eerste wedstrijd na de Spelen, krijgt Martina het be richt dat bij de receptie een pak ketje is afgegeven. In een zwart spiketasje vindt hij een rood leren doosje. Martina is totaal overrom peld door wat hij in het doosje aantreft. Een zilveren medaille. Dé zilveren medaille van de Olympi sche Spelen. Op een op het oog vluchtig handgeschreven briefje staat de reden. vrijdag 23 juli 2021 TOT EN MET 8 AUGUSTUS nw - Caroline Feith (manager) - Churandy Martina FOTO PIM RAS FOTO'S PIM RAS/PRIVÉBEELD Churandy Mar tina tijdens een training op Pa pendal, eerder deze maand. Churandy Martina's gouden tand met de drie C's en zijn bijna complete olympische tatoeage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49