I Churandy Martina staat bekend als de altijd opgewekte nationale knuffelbeer, 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Op zijn vijfde Olympische Spelen draagt Churandy Martina (37) vandaag de Nederlandse vlag bij de openingsceremonie. Portret van een vrolijk mens én gedisciplineerd sprinter. m PIM BIJL PROFIEL Het waren drie woor den, een brede lach en een gouden tand die alles veranderden. Drie woorden en een o zo simpele maar vertederende bood schap. Veel meer was het niet, die zomer van 2012, hét moment dat Nederland hem massaal omarmde. Op zo'n tien uur vliegen van zijn geboortegrond werd een 28-jarige jongen uit Willemstad een natio nale knuffelbeer. En hij, de vlees geworden vrolijke noot, had er voor zijn gevoel niet eens iets bij zonders voor hoeven doen tijdens die Olympische Spelen in Londen. Die gouden tand (met de C van Churandy, Curasao en Champion) had hij laten plaatsen voor 200 euro. Het was al negen jaar zijn handelsmerk: die tand lachte hij altijd al bloot. Dat deed hij dus ook toen er in zijn drie olympische finales concurrenten sneller dan hij waren geweest. Dat hij zonder medaille achter bleef, tsja, wat kon hij daaraan doen? Na de 100, de 200 en de 4x100 meter verwachtte men hem voor de camera's in teleurstelling aan te treffen. Zochten verslagge vers naar ontreddering, een hart grondige vloek, een traantje mis schien, een spoortje van frustratie wellicht. Nee hoor, antwoordde Martina steeds schouderophalend. Zijn reactie: ,,Ik ben blij." Niet bevroedend dat die drie woorden een eigen leven gingen leiden. Half Nederland imiteerde de publiekslieveling, Jandino Asporaat persifleerde hem weke lijks in zijn televisieshow. Al schroomde ook Martina niet zijn inmiddels beroemde zinnetje te herhalen, zoals in de voor een Gouden Loeki genomineerde Remia-reclame om ovenschotels aan te prijzen. Levensinstelling Maar Martina was en is zoveel meer dan die drie woorden. De man die vandaag met skateboard ster Keet Oldenbeuving de Neder landse vlag draagt bij de openings ceremonie is een sieraad voor de sport. Niet louter door zijn lach, of zijn optimistische levensinstel ling. Ook door zijn professionali teit en zijn prestaties - al bijna twee decennia lang. Mensen die hem goed kennen, zien hem ook vaak kalm en seri eus. De man die zo positief is dat hij niet één maar tweemaal tot de meest positieve Nederlander werd verkozen, begeeft zich namelijk het grootste gedeelte van de dag op de achtergrond. Teruggetrokken. Als hij niet traint, is hij het liefst thuis en op zichzelf. „Ik ben een binnenpersoontje. Al voor corona was ik vaak in quarantaine", zei hij zelf. Want rusten is voor hem hei lig. Slapen een van zijn favoriete bezigheden in het leven. Intimi weten ook dat hij intens verdrietig was na het overlijden van jeugdvrienden en daar moei lijk over kon praten. Dat hij zijn op Curasao wonende dochters Anaiah (uit 2009) en Ad'ifaah (uit 2010) vaak mist. Dat hij punctueel is: nooit te laat, altijd 'extra-extra vroeg'. Hij studeerde bouwkunde en heeft een bachelor in geschie denis. Verliet zijn geliefde eiland op twintigjarige leeftijd om in El Paso in Texas te gaan trainen. De laatste paar jaar heeft hij zich razendsnel van han dicap 54 naar 13 opge werkt in golf, zijn nieuwe passie. Op Pa pendal wordt hij ge- prezen om zijn be- roepsernst. Niet voor niets scha kelden bondscoa- ches uit andere sporten hem voor belang rijke wedstrij den in voor een peptalk. Dankzij zijn 4 Bolt. FOTO PIM RAS vrijdag 23 juli 2021 WISSEL Meer dan alleen de man van die drie woorden 1 j ^@PimBijl 5?» ft; Tokio 1 A J n Lr Churandy Martina wordt vierde op de 200 meter tij dens de Spelen van 2016 in Rio. Hij komt 0,01 seconde tekort voor een medaille. Rechts win naar Usain

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48