Zorgen over vlucht KL861 met alle positieve gevallen 3 I te gaan toen haar vader thuis moest blijven Bertens treft Tsjechische 'Komende dagen spannend' Oranje turnsters Joy Goedkoop en Petra Witjes. Het tuchtonderzoek van het Instituut Sportrechtspraak loopt nog, een uitspraak wordt niet voor eind augustus verwacht. De KNGU hoopte rust te creëren door Wevers thuis te laten, het tegen overgestelde gebeurde. Maar uitein delijk is hij er in Japan dus niet bij. Opgeven Sanne maakte de keuze om toch af te reizen, haar vader en tweelingzus Lieke speelden daar geen rol bij. Lieke zelf zegt een paar minuten la ter dat 'opgeven niet snel in haar hoofd opkomt'. „Wie wint daar mee?'', vraagt ze hardop. ,,Maar ik zal eerlijk zeggen dat ik soms wel dacht: hoe kan dit nog allemaal doorgaan, hoe gaan we dit trekken met z'n allen? Wat wij onderweg zijn tegengekomen, is niet wense lijk en verre van ideaal. Het raakt Sanne en mij van heel dichtbij. Ik denk niet dat mensen in de gaten hebben wat het van ons vraagt. Soms werd het ons ook te zwaar. Maar dat heeft niemand gezien.'' Soms werd het ons ook te zwaar. Maar dat heeft niemand gezien Een station verderop schatert haar tweelingzus het op dat mo ment uit, in een Engelstalig inter view. ,,Ha, Sanne, ik hoor mezelf niet meer'', zegt Lieke, die zelf scha kelt naar standje strijdbaar. ,,Ik ga gewoon door tot het doel bereikt is, mijn kracht is dat ik me in dingen vastbijt. Sanne en ik zijn heel sterk en zijn hier goed mee omgegaan. Het is de reden dat we hier fit en voorbereid staan.'' Maar ze laat ook niet na om haar mening over de KNGU te delen. Zonder de bond of iemand in het bijzonder te noemen, typeert ze het besluit om hun vader en trainer thuis te laten 'professioneel zwaar onder de maat'. ,,Ten eerste: om je doel te halen, heb je je beste coach nodig, die het hele proces van vijf jaar heeft gedaan. Maar hoe er het afgelopen jaar met ons is omgegaan, de keuzes die zijn gemaakt; daar zijn alle principes die ik zelf heb, overboord gegooid. Natuurlijk heb ik gedacht: het is genoeg zo. Maar ja, dan sta je helemaal met lege han den. Dat gun je jezelf ook niet en is ook niet wat we verdienen. Ik wil het voor mezelf waardig afmaken.'' Tokio Officieel is het volgens NOC*NSF niet vast te stellen waar de bron ligt van de drie geconstateerde be smettingen, maar de sportkoepel bevestigt dat alle positief geteste atleten en begeleiders met de zelfde vlucht naar Japan vlogen. De qua Nederlandse atleten druk ste vlucht die de afgelopen dagen vertrok van Amsterdam naar To kio. De KL861 van afgelopen zater dag 17 juli zat bomvol oranje atle ten. De Nederlandse heren hockeyselectie, beachvolleybal- lers, de tennissers zoals Kiki Ber- tens, een deel van de wielerdele- gatie onder wie Tom Dumoulin en bondscoach Koos Moerenhout. Jacobs, Oogink en de begeleider uit de roeiploeg zaten niet in de buurt van elkaar. Er bestaat een marge van een aantal stoelrijen rondom de positief geteste atleten die eventueel risico lopen. Van deze mensen is de zoge noemde Covid Liaison Officer reeds op de hoogte gesteld. En dan nog draait het vervolgens om de testuitslagen op de eerste dagen in Japan. Die waren voor alle inzit tenden de afgelopen dagen nega tief. Al was dat voor bijvoorbeeld Oogink ook het geval, na aan komst in Japan. Chef de mission Pieter van den Hoogenband vertelde gisteren in Tokio dat er geen stress of paniek is bij TeamNL, omdat in alle sce nario's rekening is gehouden met positieve atleten. Alle sporters en begeleiders stapten met minstens drie negatieve tests het vliegtuig in. De drie positieve gevallen wa ren allemaal gevaccineerd, beves tigde Van den Hoogenband, die over twee zware dagen sprak. ,,Twee uitgeschakeld en in qua rantaine, verschrikkelijk. Een per soonlijk drama. Klaar voordat je begint. We hebben het liever niet, maar we zijn er ook op voorbereid en dat zorgt voor rust, merken we binnen de ploeg. Mensen weten dondersgoed wat ze moeten doen, er is niks van paniek of zorgen. De protocollen en onze vaccinatie graad zijn er om ons te bescher men.'' Maar Sanne en Lieke Wevers vertelden gisteren tijdens hun persmoment, toen het nieuws over de twee recente positieve ge vallen toevallig net bekend was geworden, dat ze zich wel degelijk zorgen maken. Elke dag slaat Sanne Wevers een kruisje voor een negatief testresultaat, vertelde ze. Tweelingzus Lieke: ,,Ik schrik hier wel van. Het blijft spannend, maar we kunnen niet meer doen dan we doen.'' Tot gisteravond waren twee van de negen coronagevallen onder olympische atleten Nederlands. In totaal zijn er sinds 2 juli 91 posi tieve gevallen gemeld, variërend van constructiemedewerkers en 'aan de Spelen verbonden perso neel', tot sporters. De organisatie van de Spelen splitst dit totaal op in twee groepen: Japanners en niet-Japanners. Het volledige aan tal buitenlanders met een posi tieve status is 39, onder wie dus drie Nederlanders. vrijdag 23 juli 2021 GO TOT EN MET 8 AUGUSTUS Kiki Bertens neemt het in de eerste ronde van het tennistoernooi op tegen Marketa Vondrousova. De Tsjechische was in 2019 nog finaliste op Ro land Garros. Bertens (29) is in Tokio als zestiende geplaatst in het schema van 64 deelnemers. Bij de openings ceremonie zijn in totaal 42 Neder landse atleten en stafleden aanwezig. De komende twee tot vijf dagen zijn 'heel erg span nend' voor de Nederlandse ploeg, aldus viroloog Ab Osterhaus. ,,Ze zullen in Tokio de komende dagen goed moeten opletten voor nieuwe besmettingen. Dit was precies het scenario waar we bang voor waren.'' - Lieke Wevers (29) De KL861 van afgelopen zater dag van Amsterdam naar Tokio. Dat was de vlucht waar skateboardster Candy Jacobs, taekwondoka Reshmie Oogink en de begeleider uit de roei- ploeg op zaten, in Tokio alle drie positief getest. Het houdt TeamNL flink bezig. Rik Spekenbrink Arjan Schouten De KL861 van afgelopen zaterdag 17 juli van Amsterdam naar Tokio zat bomvol Nederlandse atleten. foto anp .LANDf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47