Wea droom 'H 2 Olympisch kampioene overwoog om niet naar Tokio OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Meer vrijheid voor 'gekooide' Leeuwinnen Het had weinig gescheeld of Sanne Wevers (29) had haar historische olympische titel op de balk in Tokio niet verdedigd. ,,Het is gewoon anders zonder Vincent. Je mist een heel belangrijk deel.'' Column Io ho', zei de mevrouw in het lichtblauwe mantelpak. Ik stond nog met één been bui ten de terminal, maar ik moest niet denken dat ik in de buurt van de rij met oranje trainingspak ken mocht komen. Ze wees naar de balie verderop. „Gewone mensen checken daar in. Niemand komt in de buurt van de sporters. Die zitten in de bubbel.'' Ik knikte braaf. Leek me best een logisch idee. Tot ik twee uur later pal naast ze in het vliegtuig naar Tokio zat. Links van me, rechts van me, op de rijen voor me, aan de overkant van het gangpad, in de rij bij de wc: atleten, overal atleten. En ook al ben ik gevaccineerd en heb ik de afgelopen weken eindeloos veel stokken in mijn neus gehad: het voelde toch een beetje onge makkelijk. Ik wilde het niet op mijn geweten hebben dat ik een sporter zou besmetten die net vijf jaar van zijn of haar leven heeft opgeofferd voor de Spelen. Ik dacht aan die ene mevrouw die eergisteren vlak ach ter me stond te hoesten in de supermarkt, aan de knopjes van de pinautomaat bij de frietkraam gister avond. Ik overdacht de mogelijkheid om de hele vlucht mijn adem in te houden, maar gaf het idee op toen ik op het schermpje zag dat Tokio tien uur ver derop lag. Verder lukte het me ook niet om mijn jus d'orange te drinken met mijn mondkapje op. Bij mijn weten mocht het hele vliegtuig - na een uur of vijf tes ten en formulieren invullen bij aankomst - Japan in. Dus de kans is niet groot dat er coronagevallen tussen hebben gezeten. Niet ie dereen heeft zoveel geluk. De af gelopen dagen blijken er toch co ronabesmettingen bij sporters in Tokio te worden geconstateerd. Vooralsnog zijn twee Neder landse atleten de pineut: taek- wondoka Reshmie Oogink en skateboardster Candy Jacobs. Alle bei talloze keren getest, allebei ge vaccineerd. Voor hen zijn de Spelen klaar voordat ze begonnen zijn, óók als ze de komende dagen negatief testen. Ze moeten tien dagen in afzondering in een coronahotel zitten. Zelfs skateboarden - in je eentje op een baan - is niet toegestaan. Ik snap dat Japan strenge maatregelen neemt tegen corona: het overgrote deel van de bevolking is nog niet gevaccineerd en ze zijn als de dood dat het hier ook zo explodeert als elders op de wereld. Maar voor sporters is het een soort Russische roulette ge worden: je kunt er alles aan doen om niet besmet te raken, maar tóch positief testen. Het is zó tegenstrij dig: als topsporter draait je hele leven om zoveel mo gelijk grip te krijgen op wat je doet en hoe je pres teert, maar hét toernooi van je leven kan aan je neus voorbijgaan door iets waarover je geen controle hebt. Weg Spelen, weg droom. Als er straks wordt geskateboard en getaekwondoot in Tokio, denk dan even aan Jacobs en Oogink, alleen op hun hotelkamer. En snif een traantje met ze mee. Het is voor sporters een soort Russische roulette geworden RIK SPEKENBRINK Tokio Vijf tellen denkt Sanne Wevers na. Gaat ze eerlijk antwoorden of de vraag ontwijken? Het wordt de eer ste optie. ,,Eh. Ja'', zegt ze. Vakkun dig heeft ze de media de afgelopen tijd ontweken. Nu in Tokio kan dat niet meer en geeft ze openheid van zaken. Ja, ze had overwogen om niet naar de Olympische Spelen van Tokio te gaan. Zonder haar trainer, tevens vader, zag ze het eigenlijk niet zitten om haar goud van Rio de Janeiro te verdedigen. Eind juni stelde het Arnhemse gerechtshof de KNGU in het gelijk. De turn bond had het recht om coach Vin cent Wevers thuis te laten, han gende een tuchtonderzoek naar grensoverschrijdend gedrag. Vijf dagen later hakte Sanne Wevers de knoop door. ,,Het was een moeilijke keuze, waar veel bij kwam kijken. Het is nogal een besluit, als je coach niet mee mag. Ik had de tijd nodig om na te denken of het me hier zou lukken om mijn taak te doen. Die maandag ging de knop om. Wat niet wil zeggen dat er niet af en toe moeilijke momenten zijn. Het ge mis is heel groot, dat neemt nie mand weg'', zei ze gisteren na de podiumtraining in de catacomben van de Ariake turnhal. De titelverdediger op de balk pro beert in Tokio het automatisme van de laatste weken aan te houden. Zo dra ze de hal instapt, probeert ze al les wat er het afgelopen jaar is ge beurd naast zich neer te leggen. ,,Dat lukt de ene keer beter dan de andere keer. Met de huidige techni sche staf werkt het best oké. Maar het is gewoon anders zonder Vin cent. Je mist een heel belangrijk deel.'' Ze noemt de afgelopen we ken 'heftig, intens en zwaar'. Net als het afscheid van haar trainer op Schiphol. Maar eigenlijk is het hele jaar al een achtbaan. Nadat turntrainer Gerrit Beltman in het Noordhol lands Dagblad had bekend zijn voormalige pupillen fysiek en gees telijk te hebben mishandeld, kwam een lawine aan andere verhalen en aanklachten op gang. Direct werd ook de naam van Vincent Wevers genoemd, onder anderen door oud- vrijdag 23 juli 2021 GO De Nederlandse voetbalsters hebben hun zo gewenste bewegingsvrijheid gekregen. Bondscoach Sarina Wiegman omschreef het hotel in Sendai als een soort gevangenis, maar de speelsters mogen er nu uit om in een afgesloten deel van de tuin te zitten en een rondje te lopen in het naastgelegen park. De Leeuwinnen hoeven het hotel ook niet meer in via de achteraf gelegen goedereningang, maar 'gewoon' via de hoofdingang. @erbenwennemars De Spelen overslaan? Wevers was er dichtbij y @RikSpekenbrink De familie Wevers vorige week op Schiphol tijdens het vertrek van Lieke (l) en Sanne naar Tokio. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46