WIM HOFMAN Kwal Zeeuwse bevolkingsregisters gaan digitaal li V 9 Kleinzoon Willem vertrok naar West- Australië toen hij vijf jaar oud was. Met enig beven, want hij had gehoord van allerlei vreemde dieren die in dat verre land leefden en hij was vooral bang van slan gen. Een van de eerste dingen die hij uit de bibliotheek mee naar huis wilde nemen, was dan ook een boek over de slangen van Aus tralië. Hij kwam er bij voorbeeld achter dat de tijgerslang erg gevaarlijk en zeer giftig was en die zat ook vlakbij in de duinen waar hij woonde. Maar er waren andere dieren met gif, bij voorbeeld een grote, zwarte spin met een rode vlek die in de buurt van huizen leefde. Ook in zee loerde gevaar. Haaien bijvoor beeld en de blauwgeringde octopus. Grieze lig was ook de box jellyfish, de dodelijkste kwal van allemaal. Het gif van die kwal, die niet eens erg groot is, kan hartfalen veroor zaken, je adem stokt en je raakt in coma. Je sterft binnen een minuut of vijf. Hier in Zeeland zitten niet van die erg ge vaarlijke kwallen. Er komen de laatste tijd wel berichten van massa's kwallen voor de zuidkust van Engeland en men denkt dat er door de opwarming van het zeewater steeds meer van die dieren rondzwemmen. In de Zeeuwse wateren zie je ook veel kompas kwallen met lange slierten en de blauwe haarkwal, de bloemkoolkwal: een dikke blauwe kwal en tal van andere kwallen. Je komt hier tegenwoordig ook een klein kwal letje tegen: de Japanse kruiskwal. Het beest kan steken en hij komt bijvoorbeeld in het Veerse Meer voor. nisse een grote kwal hangen. Ik schrok ervan. Zo'n grote kwal had ik nog nooit gezien; mis schien een kleine meter meter doorsnee, bo tergeel, met meterslange tentakels, die in lange slierten over de palen hingen. Het moet een zogenaamde gele haarkwal geweest zijn. Ze kunnen een doorsnee van 2 meter halen en ze zwemmen ook hier in de buurt rond. Het lijkt er echter op dat er steeds meer kwallen komen. Het zou een idee kunnen zijn om ze op te vissen, want kwallen halen veel minuscule plastic deeltjes uit het water en slaan dat in hun lijf op. Misschien kunnen we de zeeën zo wat schoner krijgen. in gerechten te verwerken. Ik vind dat een raar idee. Van de kwallen die ik vroeger bakte, bleef praktisch niets eetbaars over. Ze veranderden in uiterst dunne vliesjes. Dikke boeken zijn het, de bevol kingsregisters die de gemeenten tot 1938 bijhielden. Daniel Obbink van het Zeeuws Archief toont enkele exemplaren. De handgeschreven teksten zijn een rijke bron voor ie dereen die in familiegeschiedenis is geïnteresseerd, want in de registers staat precies wie er op een toenma lig adres woonden, inclusief onder meer geboortedata, beroep, kerkge nootschap en data van verhuizin gen. De kunst is om de boeken ook voor geïnteresseerden toegankelijk te maken. Daarom wordt alles gedi gitaliseerd, zodat iedereen ze uit eindelijk online kan raadplegen. Een enorme klus. De afgelopen ja ren zijn de registers van eerst de ge meente Veere en later de gemeente Terneuzen (en hun voorlopers) al deels gedaan. Bijna 150.000scans Nu is het grote karwei begonnen: het digitaliseren van alle registers van de gemeenten die bij het Zeeuws Archief zijn aangesloten. Het gaat om Schouwen-Duiveland, Kapelle, Vlissingen en de resterende delen van de registers van Veere en Terneuzen. ,,Het zijn bij elkaar een kleine 150.000 scans, met op elke scan twee pagina's", zegt Obbink. Hij leidt het project, dat de naam Wie Woont Waar heeft gekregen. De verwachting is dat het tot be gin 2026 duurt om alles in te voeren. Dat gebeurt door vrijwilligers, via het landelijke platform VeleHan- den. Iedereen die een handje wil helpen, kan zich daarop aanmelden. Een computer en een internetver binding, meer is er niet nodig om mee te doen. De animo is groot, want de teller is inmiddels de 250 deelnemers gepasseerd. Eigen tempo Een van de fanatieke, onbezoldigde medewerkers is Foort de Rijder uit Burgh-Haamstede. Hij vindt het heerlijk om te doen. ,,Als ik een ver loren uurtje heb, pak ik mijn laptop en ga ik aan de slag. Als ik 20 scans heb gedaan, ben ik blij. Sommige anderen zijn sneller, maar ik wil ze ker weten dat wat ik doe, goed is. Als ik twijfel, ga ik dingen opzoeken. Zo doet iedereen het in zijn eigen tempo." De Rijder begon enkele jaren ge leden als vrijwilliger bij het Zeeuws Archief, nadat hij zich had verdiept in stamboomonderzoek. ,,Toen ben ik ook in het project van Terneuzen gestapt, dat toen al op zijn eind liep. Ik vond het gelijk heel leuk om te doen." Sindsdien werkt hij mee aan Ik voel me verbonden met het werk. Samen krijg je het gevoel: we dragen dit project projecten van VeleHanden, zowel binnen als buiten Zeeland. ,,Dit is mijn vierde project." Zo zijn er meer vrijwilligers die van project naar project gaan. Daar door doen aan Wie Woont Waar ook veel mensen van buiten Zee land mee, of die zelfs in het buiten land wonen. ,,Ik voel me ook echt verbonden met het werk", zegt De Rijder. ,,Samen krijg je het gevoel: we dragen dit project. Ik heb het idee dat dat nu ook weer gaat gebeu ren." Zeker in de coronaperiode, toen mensen een nieuwe tijdsbesteding zochten, is de animo gegroeid om te helpen archieven online toeganke lijk te maken. ,,Iedereen heeft zo zijn eigen beweegredenen om mee te doen", zegt Obbink. ,,Maar het zijn toch vooral mensen die bezig zijn met genealogisch onderzoek en die het leuk vinden om op deze ma nier zelf ook iets te kunnen bijdra gen." Precieze instructies Het invoeren luistert nauw. Elke deelnemer krijgt precieze instruc ties en er zijn afspraken over bij voorbeeld hoofdlettergebruik. Elke scan wordt door twee mensen af zonderlijk ingevoerd. Vervolgens kijkt een controleur naar het resul taat, zeker als er verschillen zijn tus sen de ene en de andere invoerder. Als deelnemers vragen hebben, tips voor anderen hebben of op opmer kelijke zaken stuiten, kunnen ze te recht op een forum. Discussies zijn er genoeg. Staat hier nu een a of een e? Moet er wor den vermeld om welke Serooskerke in Zeeland het gaat? ,,Kwaliteit gaat boven alles", zegt Obbink. ,,Het uit gangspunt is: we interpreteren niet. We geven zoveel mogelijk weer wat er staat, zodat een onderzoeker deze later kan vinden. Die kan vervol gens zijn eigen conclusies trekken." De oogst van Wie Woont Waar wordt de komende jaren geleidelijk toegevoegd aan de populaire data base Zeeuwen Gezocht. Dat geldt in elk geval voor de informatie tot 1910, want bij de periode erna zorgen pri vacyregels voorlopig voor beperkin gen. ,,Daar moeten we nog goed naar kijken, want we mogen niet zomaar alles online zetten", zegt Obbink. ,,Misschien dat we be paalde gegevens moeten afdekken." vrijdag 23 juli 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Ooit zag ik aan een paalhoofd bij Valke- Er zijn ook chefkoks die eraan denken ze Vrijwilliger Foort de Rij der (links), met projectlei der Daniel Ob- bink over Wie Woont Waar: ,,Als ik een verloren uurtje heb, pak ik mijn laptop en ga ik aan de slag." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Welke Zeeuwen woonden vroe ger waar? Het Zeeuws Archief is begonnen met een groot scheeps project om dat in beeld te brengen. En het mooie is: ie dereen kan meehelpen. Rolf Bosboom Middelburg -Foort de Rijder, vrijwilliger Meedoen? Dat kan door een ac count aan te maken op VeleHan- den.nl en dan te kiezen voor het project Wie Woont Waar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33