Druasoaradi s Zomerscholen: niet alle aangemelde kinderen krijgen in de vakantie bijles Zeeland kleurt rood, maar Duitsers blijven gewoon komen 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Eens hoopt de grote liefde van Peter R. de Vries te ho ren waarom haar minnaar niet werd beveiligd. In een hart verscheurende liefdesverklaring in De Volkskrant noemt zij het 'onbe grijpelijk' dat zijn dagelijkse gang naar RTL Boulevard niet werd be waakt. Ze - haar naam is geheim - zegt: ,,Want je weet als ze Peter neerschieten is de impact groter. Dan zegt iemand pas echt: weet met wie je te maken hebt. Dan zaai je de meeste angst. Peter was de hoofdprijs." Het loon van die angst zaaien laat zich raden. Na de advo catuur is ook de journalistiek zwaar geintimideerd. luis in de pels van boeven, magi straten en politici nou echt geen vorm van bescherming te vinden? Iedereen weet dat Nederland een drugsparadijs is geworden. Een narco-eldorado waar godsnakend veel wordt verdiend aan gesnuif en geslik, hier en over onze open grenzen. Wie de georganiseerde misdaad voor de voeten loopt, waagt zijn of haar leven. Wie is die volgende is een realistische vraag? der-zondagspreken wisselen elkaar nu af. De moord op Peter R. de Vries, een ijskoude kermis, moet een keerpunt zijn, het typisch Ne derlandse leven-en-laten-leven en gedogen moet afgelopen zijn. Ik zie het niet gebeuren. Het onge breidelde, straffeloze drugsge bruik strafbaar stellen is een moei lijk verhaal in polderend en schip perend Nederland. En de coke- doorvoer echt dwarsbomen, stuit op Rotterdamse en Vlissingse ha- venbelangen, om over die van de witwassers in de onroerendgoed- en autohandel niet te spreken. snelle snuivers en sippe slikkers nog steeds genieten van hun lijn tjes en pilletjes nu zelfs zij zullen begrijpen dat zij indirect moord commando's financieren. Van al gehele 'snuif- en slikschaamte' lijkt nog geen sprake. Misschien verandert dat nationale wegkijken. Ik hoop het, vooral voor Peters ge amputeerde partner, zijn kinderen én natuurlijk de familie Wiersum. Van algehele 'snuif- en slikschaamte' lijkt nog geen sprake DE STELLING Vandaag: Snacks van veldbonen? Breng maar door! Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ME&ERLANfc INM1&&ELS &ONKERROO& ■PM 25 jaar na de dienstplicht: wat zijn jouw herinneringen? Landbouwvoertuig vliegt in brand MIDDELBURG Fietstocht tegen kernenergie De zomerschool in Terneuzen heeft 124 aanmeldingen. Dat zijn er ruim veertig meer dan vorig jaar, en zestig meer dan de jaren ervoor. ,,We konden maar aan 105 kinderen plaats bieden", zegt projectleider Emile Eshuis. ,,We hebben dus 19 kinderen moeten teleurstellen. Dat was een moeilijke afweging. De ba sisscholen hebben gekeken voor welke leerlingen het 't minst erg zou zijn als ze zouden afvallen." Ook in Middelburg was er veel meer belangstelling dan het aantal beschikbare plaatsen. ,,We hadden 140 aanmeldingen, maar we kun nen maar 120 kinderen opvangen", vertelt Henk Zielstra, die de zo merschool vorig jaar opzette. De Vlissingse zomerschool breidde vo rig jaar al flink uit. Dit jaar zijn er 96 aanmeldingen, ongeveer even veel als vorig jaar. Vijf tot zeven kinde ren staan op de wachtlijst. De zomerscholen in Terneuzen en Middelburg konden niet vol doende leraren vinden. ,,Er is het afgelopen schooljaar heel hard ge werkt in het basisonderwijs, en er ^s al een lerarentekort", is de verkla ring van Zielstra. ,,Weinig leraren zijn bereid om drie weken van hun zomervakantie op te offeren." Es- huis: ,,We hebben er alles aan ge daan. Er komt zelfs een leraar uit België." Weinig leraren zijn bereid om drie weken van hun zomervakantie op te offeren Leerlingen krijgen tijdens de zo mervakantie gedurende drie weken extra lessen in taal en rekenen. Ze worden daarvoor aangemeld door hun school. Als gevolg van de coro nacrisis is de belangstelling dit jaar 'giga-groot'. „Sommige kinderen hebben zich door het thuisonder- wijs minder goed ontwikkeld", weet Eshuis. ,,Niet alle kinderen hebben thuis dezelfde mogelijkhe den." Op de Vlissingse zomerschool zitten dit jaar opvallend veel kinde ren uit de groepen 3, 4 en 5, zegt di rectrice Violet van Tol. ,,Als j e in die groepen minder leesonderwijs krijgt, dan heb je daar de rest van je schoolcarrière last van. We gaan er alles aan doen om het leesniveau omhoog te krikken." Veel effect op de komst van buiten landse gasten heeft dit nog niet. Duitsers blijven komen. Bij Room pot Vakanties, de grootste aanbie der van vakantieverblijven in de provincie, zijn nauwelijks afzeggin gen door Duitsers. Dat geluid is ook te horen bij vakantiepark Kustlicht in Zoutelande. Slechts een enkeling heeft geannuleerd. Ook bij strand- camping Valkenisse is er weinig ef fect te merken van het 'rood kleu ren' van Zeeland. ,,Tot nu toe vooral vragen, weinig annuleringen", is het beeld dat Ar jen Brinkman heeft. Hij is voorman van brancheorganisatie Hiswa-Re- cron in Zeeland en eigenaar van va kantiepark De Paardekreek in Kor- tegene. Wat Nederland betreft zijn Duit sers van harte welkom. De besmet tingsgraad bij de oosterburen is laag. Op de kaart van ECDC, zeg maar het Europese RIVM, is Duits land groen. Duitsers kunnen zon der beperkingen naar Nederland reizen. Risicogebied Omgekeerd beschouwen de Duitse autoriteiten het 'rode' Nederland als een risicogebied. Duitsers die hier op vakantie zijn geweest moe ten na terugkeer in eigen land in quarantaine als ze geen vaccinatie bewijs, negatieve test of een bewijs dat ze van corona hersteld zijn kun nen tonen. Of Duitsland héél Nederland tot hoogrisicogebied bestempelt, waarbij na terugkeer strengere qua rantaine-eisen voor niet-gevacci- neerden gelden, wordt vandaag be kend. Eerder al maakte Duitsland een uitzondering voor Zeeland. vrijdag 23 juli 2021 Was er voor de journalistieke Krokodillentranen en law andor- Je vraagt je ook af of al die Reageer op pzc.nl Gisteren: Nederland en Vlaanderen samenvoegen is een goed idee 1791 stemmen HET ©EK HENK RODE LAMP BRANDT EN DIE IS y ROOD1 VLISSINGEN Het is deze zomer 25 jaar geleden dat er een einde kwam aan de dienstplicht in Nederland. Officieel kwam er alleen een eind aan de opkomstplicht. Jongens, en inmiddels ook meisjes, van 17 jaar krijgen nog steeds een 'brief van inschrijving' op de mat, maar ze hoeven niet meer op te komen voor de militaire training. Voor een uitgebreid ver haal over de afschaffing van de dienstplicht is de PZC op zoek naar Zeeu wen die in 1995 of 1996 behoorden tot de laatste lichtingen en die daar over willen vertellen. Daarnaast zoeken we mensen die hun tijd dien den in de Berghuijska- zerne in Middelburg. Wil jij je herinneringen over die tijd met ons delen? Mail naar e.rozendaal@pzc.nl. OOSTKAPELLE Een landbouwvoertuig is gistermiddag in brand gevlogen tijdens werk zaamheden op een land- bouwperceel aan de Hoge Duvekotsweg in Oostkapelle. De brand ontstond om 13.50 uur in een hooibalenpers. De brandweer rukte met twee blusvoertuigen uit, omdat ook op het per ceel brandjes waren ont staan. Om 14.15 uur gaf de brandweer het sein brandmeester. Antikernenergiebewe- ging Wise houdt vrijdag 24 tot en met zondag 26 september een fietspro- test in Zeeland en Noord-Brabant. De eer ste etappe gaat over 75 kilometer van Middel burg, via de kerncentrale Borssele, naar Bergen op Zoom. De volgende dag wordt naar Moerdijk gefietst, een locatie die Noord-Brabant op het oog heeft voor een kern centrale. Volgens Wise moet Nederland inzetten op duurzame energie en hoort kernenergie daar niet bij. Wie wil meefiet sen kan zich aanmelden via wise.kentaa.nl. De zomerscholen in Zeeland hebben dit jaar zo veel aanmel dingen dat tientallen kinderen niet mee kunnen doen. Veel kin deren hebben deze zomer bij- spijkerlessen nodig, als gevolg van de coronacrisis. Maar de zo merscholen hebben grote moeite om aan leraren te komen. Cornelleke Blok Vlissingen -Henk Zielstra Duitsers zeggen niet massaal hun vakantie in Zeeland af van wege de opgelopen coronacij- fers in Nederland. Terwijl giste ren grote delen van Nederland op de Europese coronakaart donkerrood kleurden, bleef Zee land 'gewoon' rood. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2