HÜiK de zee zijn niet verzekerd £3 xj'4 v a t/F.vlU m Bekijk nu de actuele weersverwachting op jouw locatie! i 21' ZEELAND 3 PRESENTEERT HAMBURGERS VAN ZEEUWSE VELDBONEN A Download de PZC app nog eens duurzaam. Hij heeft geen (kunst)mest nodig, want de veld- boon haalt zelf stikstof uit de lucht. En omdat het een bloeiende plant is, trekt de veldboon insecten als bijen aan. De plant doet het ook nog eens uitstekend op de Zeeuwse ak kers en heeft relatief weinig water nodig. In een provincie waar boe ren nauwelijks kunnen beregenen is dat een voordeel. Een gewas met vele pluspunten dat dus prima past in de kringlooplandbouw die LNV- minister Carola Schouten propa- *Sr 1 geert. Landbouwcoöperatie CZAV, ZLTO, de provincie en Meatless ste ken al enkele jaren energie en geld in de teelt en verwerking van veld- bonen. ,,Wij zijn er al sinds 2016 mee bezig. We willen de veldboon op de kaart zetten", zegt algemeen directeur Jos Hugense van Meatless. Klanten - lees de voedselindustrie - vragen er ook naar. ,,We hebben voor veldbonen net een heel groot contract met een klant afgesloten. Voor 022 is ook al 400 ton ruwma- teriaal verkocht aan afnemers in Duitsland en het Verenigd Konink rijk. Daarmee zal de veldboon goed zijn voor 8 tot 10 procent van onze omzet." De hamvraag blijft: kunnen Zeeuwse boeren iets verdienen aan de teelt van veldbonen? Hugense denkt op termijn van wel, maar vanzelf zal het niet gaan. ,,We zien nu dat er van een hectare veldbo- nen 2500 kilo proteïne komt. Dat is zeker niet slecht, ook niet als je het vergelijkt met soja. Een voordeel is ook dat we de teelt en verwerking van veldbonen helemaal lokaal kunnen opzetten. Telers moeten echter ook bereid zijn te investeren in een jarenlange ontwikkeling. Ze zullen een product met meer waarde - regionaal of met meer pro teïne - moeten produceren. De kan sen liggen er wel, want de markt koopt dit. Voedselproducenten zien er toekomst in, maar de verwer kende industrie mag trouwens ook best een tandje bij zetten." Contracten Landbouwcoöperatie CZAV heeft met tien telers in en net buiten de provincie contracten afgesloten voor de teelt van veldbonen. Toch is financieel succes nog ver weg, zegt Jurriaan Visser, manager granen, zaden en peulvruchten bij CZAV. ,,Als je uit Brazilië een boot soja laat komen, is dat veel goedkoper dan hier veldbonen telen. De productie kosten en milieueisen zijn daar im mers lager dan bij ons. Daarom is het voor een boer nog onrendabel om veldbonen te telen. Om die re den heb je een lokale partner als Meatless nodig om meerwaarde en zo een betere prijs te scheppen. Deze teelt is een kwestie van een lange adem." mocht zo'n gebeurtenis zich hier voordoen. Schade door extreme regenval is gedekt via de inboedel-, woon huis- en eventueel ook autover zekering. Anders wordt het als een zeedijk het begeeft of, zoals in Limburg, de grote rivieren het water van elders niet meer aan kunnen. Dan is er sprake van een overstroming. Goetheer: ,,Wat misschien niet iedere Zeeuw zich realiseert, is dat er in Nederland geen overstromingsverzekering is die dekking biedt tegen de geva ren van de zee en de grote rivie ren." Overheid Dat heeft nog te maken met de Watersnoodramp van 1953. ,,Als je omrekent wat zo'n ramp anno nu zou kosten, dan gaat het om giga- veel miljarden. Dat is voor een in dividuele verzekeraar niet te dra gen. In dat geval zal de overheid moeten inspringen." Langdurig proces Er wordt al langer geprobeerd een structurele oplossing te beden ken. ,,Het Verbond van Verzeke raars doet allerlei studies en over legt met de regering en met grote Europese herverzekeringsmaat schappijen hierover", zegt Goe- theer. ,,Dat is een langdurig pro ces. Wat nu in Limburg is ge beurd, brengt dat proces - al is het een rare woordkeuze in dit ver band - wel in een stroomversnel ling." Nieuw inde PZC app vrijdag 23 juli 2021 serveren op een feestje' lIP J»*" Veldbonenvlokken bij Meatless. Het halffabrikaat wordt geleverd aan voedselproducenten die er vleesvervangers van maken. Jurriaan Visser van CZAV met een pot veldbonen op een Noord Bevelandse akker met veldbonenplanten. fotossandraschimmelpennink T Gedeputeerde Jo Annes de Bat (links) en Meatless-direc- teur Jos Hu gense. Kijk op de site bij /video Snacks van veldbonen Stel je locatie in en ontvang het uitgebreide weerbericht van de gemeente waarin je je bevindt, inclusief temperatuur, kans op regen, hoeveelheid neerslag, wind en luchtvochtigheid. Je ziet de weersinformatie tot wel 14 dagen vooruit. Licht bewolkt Maxl9'fMinl3" 9 Toon weer op jouw locatie locatie toe en krijg een veet ^der weerbericht (met o.a. er slag en wind) 2 O4 10° NNW2 20* 10» WZW 3 21» 13» NN0 2 22» 15° NN02

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27