s? Verantwoord snacken Aanbod huizen minder, prijzen blijven stijgen Gevaren van Linkerhanden 2 VEGETARISCHE SNACKS MEATLESS Commentaar .artje Bartels vertikte het ooit te bidden voor bruine .bonen. Eigenlijk kon je het de hoofdpersoon uit de 'streekromans van de Drentse schrijver Anne de Vries niet kwalijk nemen. Bruine bonen bevatten weliswaar voedings- rijke proteïnen, maar honderd jaar geleden werden ze vaak op gediend met stroop. Het voedt, maar lekker is anders. Peul vruchten moeten echter terug op het menu. Om het klimaat te sparen en wereldwijd alle monden te voeden, moeten we meer plantaardige en minder dierlijke eiwitten eten. Bonen bevatten veel eiwitten. Dat een bedrijf als Meatless, samen met landbouwcoöperatie CZAV, de aloude veldboon van stal haalt als grondstof voor vleesvervangers, is een mooie stap in de richting naar een duurzamer menu. De veldboon groeit prima op de Zeeuwse ak kers en heeft een grotere opbrengst dan soja. Bovendien is het een duurzaam gewas: er hoeft geen mest bij, want de plant haalt zelf stikstof uit de lucht. Het bloeiend gewas trekt ook veel insecten aan en heeft weinig dorst. Allemaal plussen. De kunst is nu de teelt rendabel te maken, want importsoja is nog steeds spotgoedkoop. Als het boeren lukt om samen met Meatless een lokale keten op te zetten, zit er muziek in de veldboon. Verwerken tot vleesvervanger levert meer op dan veldbonen aan de koeien voeren. Aan de boon ligt het niet. Die is geschikt om er smakelijke snacks van te maken. Voor zo'n vegaburger zou Bartje vermoedelijk wel zijn handjes vouwen. Voor zo'n vegaburger zou Bartje vermoedelijk wel zijn handjes vouwen In de eerste drie maanden van dit jaar ging het nog om 1554 huizen. In het laatste kwartaal van 2020 werd een recordaantal van 1965 wonin gen verkocht, blijkt uit cijfers die CBS en Kadaster gisteren publi ceerden. De prijzen stijgen onverminderd verder. Vergeleken met een jaar ge leden werd het afgelopen kwartaal voor een huis in Zeeland bijna 16 procent meer betaald. Alleen in Fle voland stegen de huizenprijzen nog harder (bijna 17 procent). Landelijk was de stijging gemiddeld 13 pro- ALMANAK cent. De cijfers wijken niet ingrij pend af van de gegevens die NVM recent publiceerde. De makelaars vereniging berekende een prijsstij- Een huis in Zeeland kost nu 16 procent meer dan een jaar geleden ging in Zeeland van ruim 18 pro cent. Hendrik van Hoeve, voorzitter van de afdeling Zeeland, zei toen dat er in de provincie te weinig wordt gebouwd. Daardoor is er te weinig doorstroming op de wo ningmarkt, wordt het aanbod aan huizen schaarser en lopen de prij zen verder op. De drie broers besloten geza menlijk de tuin van hun al wat oudere moeder eens stevig onder handen te nemen. De jongste broer had wel wat be denkingen bij de deelname van de oudste broer. Die heeft namelijk twee linkerhanden. En tot overmaat van ramp, nam hij zijn zoontje ook nog mee om te helpen klussen in de tuin. Die heeft ook twee linkerhan den. De middelste broer zag wel een praktische oplossing. Na men zij toch gewoon de lin kerkant van de tuin? VLISSINGEN Zeevonk laat het water oplichten Gewonde bij botsing tussen auto en scooter Bij een botsing tussen een scooter en auto is gisterochtend een per soon gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde rond 11.00 uur op de Kruitmolenlaan in Middel burg, ter hoogte van het Calvijn College. Personeel van een te hulp geschoten ambu lance heeft de betrokke nen eerst ter plaatse ver zorgd. Een van hen is met onbekende klachten naar het ziekenhuis gebracht. Hoe de botsing tussen de auto en de scooter heeft kunnen gebeuren, is niet duidelijk. YERSEKE Olaf Buteijn is lijsttrekker CDA Vegetarische snacks van veldbonen, zijn die te pruimen? Bij Meatless in Goes zetten we onze tanden in hamburgers en frikadellen van veldbonen die op de Zeeuwse klei zijn geteeld. Vooral de hamburger waarin ook wat wortel zit, krijgt opgestoken duimen. De smaakpapillen noteren: prima beet en textuur en ook fijn gekruid, als mis je een beetje het vet van een rundvleeshamburger. Toch: „Hier kun je op een feestje mee rondgaan!" De proeverij vindt plaats bij Meat less in Goes, een bedrijf dat sinds 2005 plantaardige halffabrikaten vervaardigt voor voedselproducen ten die er weer vleesvervangers van maken. Zo'n 3 miljoen kilo gaat er jaarlijks de deur uit. De basis is doorgaans soja en tarwe, maar Meatless heeft nu ook de veldboon aan het assortiment toegevoegd. Meatless maakt zelf geen eind producten, maar produceert 'textu ren'. De bonen worden daarvoor eerst gemalen. Het halffabrikaat be staat uit grillige vlokken die neu traal smaken maar tussen de kiezen wel 'beet' hebben. Met enkele eigen recepten bewijst Ton Klos, pro duct- en procesontwikkelaar bij Meatless, dat je met veldbonen ver draaid lekkere en verantwoorde snacks kunt bereiden. De vraag is: krijg je doorgewin terde carnivoren hiermee om? Klos: ,,Als iedereen op een feestje aan een biertje zit en je gaat rond met zo'n schaal snacks van veldbonen en een beetje mayonaise en ketchup, gaat niemand dat merken. Daar durf ik om te wedden. Dit is echt een leuk alternatiefvoor vlees, want veldbo- nen zijn eitwitrijk. Als ik het zelf eet, mis ik echt niet mijn stukje vlees." De veldboon is een oud gewas. In 1850 stond er 36.000 hectare aan veldbonen in de Zeeuwse klei. De bonensoort delfde van lieverlee het onderspit, omdat er weinig mee te verdienen was. Nu maakt de retro- boon voorzichtig een comeback, mede omdat de teeltinformatie van vroeger nog beschikbaar is. Wat dat betreft is de veldboon in Zeeland makkelijker te telen dan soja. Proe ven met soja zijn min of meer mis lukt. Klimaatdoelen De eiwitrijke veldboon is op papier een prima alternatief voor import- soja, die wordt gebruikt als veevoer en voor de productie van vegeta risch 'vlees'. De provincie promoot dan ook hartstochtelijk de aanplant van peulvruchten: we moeten im mers meer plantaardige eiwitten en minder dierlijke eiwitten eten. Dat is nodig voor een beter milieu en om klimaatdoelen te halen. Bonen, of het nu bruine, zwarte of kidney- bonen zijn, bevatten veel eiwitten. Deze ouderwetse boon is ook Je kunt de teelt van veldbonen lokaal opzetten, dat is een voordeel Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl PxLfi M ECO' Mocht een Zeeuwse zeedijk doorbreken, dan kunnen gedu peerden de schade niet verhalen op hun verzekeraar. Schade door extreme regenval is doorgaan wel gedekt, zegt Edwin Goet- heer, afdelingshoofd schade bij de Zeeuwse verzekeraar ZLM. Zeedijk In Limburg bezorgt de afwikke ling van de enorme schade alle betrokken partijen veel werk. Volgens Goetheer is er voor Zeeuwen nu niet direct aanlei ding om in hun verzekeringspa pieren te duiken om te kijken in hoeverre zij verzekerd zijn, vrijdag 23 juli 2021 Het aanbod op de Zeeuwse wo ningmarkt lijkt af te nemen. Het afgelopen kwartaal werden 1345 woningen verkocht. Dat is het laagste aantal in twee jaar. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl De komende periode zal er soms een mysterieus blauw licht te zien zijn in Zeeland. Het fenomeen wordt ook wel zeevonk genoemd. Het verschijn sel wordt veroorzaakt door een algensoort die reageert op het zonnige weer. Wanneer de tem peratuur boven de 25 graden is, warmt het water langs de kust snel op, wat weer kan zorgen voor een explosieve vor ming van zeevonk. Als het dan donker wordt en het water (en daarmee de algen) beweegt, ont staat er een chemische reactie waardoor de zee vonk felblauw oplicht. MIDDELBURG Yersekenaar Olaf Buteijn (36) is door de leden van het CDA Reimerswaal benoemd tot lijsttrekker. Hij kwam vier jaar gele den als nieuwkomer bin nen op nummer 2 van de lijst, achter Hans de Kun- der. Het CDA verloor toen flink en belandde in de oppositie. Het mar keerde een eind van het tijdperk. Sinds het ont staan van de gemeente Reimerswaal in 1970 le verde het CDA altijd een wethouder. Of hij nu kan didaat is om wethouder te worden mocht het CDA in coalitiebesprekin gen worden betrokken, laat hij in het midden. 'Die kun je Frank Balkenende Goes -Jos Hugense, Meatless a? PLAFONDS morgen mooier wonen Columbusweg 3, 4462 HA Goes V. 0113 270 000 plameco.nl Rolf Bosboom Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26