m Deze snacks zijn gemaakt van Zeeuwse veldbonen OM begint eigen onderzoek naar dood Carlo op vakantie-eiland Grotere vraag door meer operaties; oproep aan donoren Walcheren Maar vinden echte carnivoren ze wel lekker? Spaanse politie wil vrijwel zeker alle verdachten naar Mallorca halen Veerle Janse (8) uit groep 4 van de Cypressenhof in Middelburg geeft haar juf Tea een bos bloemen. Nu de vakantie begint, moeten veel leerlingen hun favoriete juf of meester heel lang missen. En Veerle kan komend schooljaar niet eens gaan buurten bij juf Tea, want zij gaat na 41 jaar eindelijk van school af. Het is ook leuk om nieuwe juffen te leren kennen'', meent Veerle. „Volgend jaar krijg ik juf Anouk en juf Anne.'' En zo krijgen heel veel kinderen volgend schooljaar een nieuwe juf of meester.zeeland i Relatief veel donoren reageren mo menteel niet op een oproep om bloed te komen geven. Dat komt door vakantie en coronaklachten. Ook is er minder bloed omdat de bloedbank in Maastricht vorige week even dicht moest vanwege het hoge water. „Daardoor moeten we alle zeilen bijzetten om de gewenste hoeveelheid bloed in te zamelen'', stelt een woordvoerder van Sanquin. ,,De ziekenhuizen zijn echt een in haalslag aan het maken wat betreft operaties, waardoor hun bestellin gen van bloed constant hoog zijn.'' Daarom krijgen meer donoren een schriftelijke oproep, maar wor den zij ook vaker gebeld om bloed af te staan. De bloedbank is continu bezig met het werven van nieuwe donoren, ook omdat de eisen voor bloeddonaties strenger worden. Sinds een paar jaar is de bloedbank bezig met het geleidelijk invoeren van een zogeheten ferritinetest on der donoren. Daarmee kan de ijzer- voorraad in het lichaam worden in geschat. Bij elke bloeddonatie verlie zen mensen een hoeveelheid ijzer; ijzer dat is opgenomen in de rode bloedcellen. Is de totale ijzervoor- raad in het lichaam te laag na het ge- We moeten alle zeilen bijzetten om de gewenste hoeveelheid bloed in te zamelen ven van bloed, dan kan bloedar moede ontstaan. Met de 'ijzertest' wordt dat voorkomen. Donoren worden soms zes tot twaalf maan den niet opgeroepen om het lichaam de tijd te geven de ijzervoorraad weer aan te vullen. Dat betekende dat vorig jaar 36.000 donoren tij de- lijk geen bloed mochten geven. In datzelfde jaar schreven zo'n 100.000 mensen zich ook uit als donor, ter wijl er maar 85.000 nieuwe werden geworven. Wel gingen ook ruim 45.000 niet-actieve donoren weer actief doneren, maar onbekend is hoeveel mensen 'inactief' werden. Volgens Sanquin is de hoge uit stroom het gevolg van het feit dat mensen in tijden van crisis eerder geneigd zijn om bloed te geven, maar dat dit maar van korte duur is. Ook bleken zich veel nieuwe dono ren gemeld te hebben omdat ze dachten dat ze bij een donatie ook meteen werden getest op corona. Sanquin heeft gemiddeld zo'n vijftien- a zestienduizend donaties per week nodig, omdat bloed niet lang houdbaar is, en er dus geen enorme voorraad kan worden opge bouwd. Momenteel zijn er zo'n 400.000 donoren, zowel van bloed als van plasma. ,,Dat is geen tekort, maar ook geen overschot.'' Daarom is de bloedbank volop nieuwe men sen aan het werven. 24°C It c? ZEELAND2 »P3 i - x -* i 'V - 'ij,-. v' -• -- -'-"r jt -• ft Bloedtekort dreigt in ziekenhuis Er dreigt een tekort aan bloed in ziekenhuizen. Volgens bloed bank Sanquin is er meer bloed nodig dan de afgelopen maan den, omdat ziekenhuizen extra operaties uitvoeren. Bloeddo noren zijn opgeroepen om extra bloed af te staan. Eric Reijnen Rutten Nijmegen -Woordvoerder Sanquin vrijdag 23 juli 2021 Wolken velden en zon Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 11688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1