Pensioenfondsen uit gevarenzone 0) O O lil 18 ECONOMIE SoftBanl WINKELS BEDREIGINGEN Jumbo presenteerde deze week ronke omzetcijfers (dik 5 miljard). Des te opvallen was de opmerking van de directie dat het verdienmodel van de supermarktketen onder druk staat. Welke spelers hebben de concerns te Kort Megaboete dreigt voor Didi Chinese toezichthouders overwegen 'onge kende' maatregelen op te leggen aan de Chi nese taxi-app Didi. Een gigantische boete behoort tot de mogelijkheden, meldt pers bureau Bloomberg op basis van ingewijden. Didi maakte eind vorige maand ondanks be zwaren van Chinese autoriteiten een beurs gang in New York. Dat die beursgang door ging, wordt volgens de ingewijden gezien als een provocatie. Toezichthouders zouden ook kunnen besluiten tot het stopzetten van bepaalde activiteiten van het bedrijf, of het gedwongen schrappen van de notering op Wall Street. Brillenkartel hard afgestraft De Franse mededingsautoriteit heeft een boete van in totaal bijna 126 miljoen euro opgelegd aan de bedrijven Luxottica, LVMH en Chanel vanwege kartelafspraken bij de verkoop van brillen. Het overgrote deel van de boete, ruim 125 miljoen euro, is voor het Italiaanse Luxottica. Dat is de monturentak van EssilorLuxottica, dat in Nederland vooral bekend is van de overname van op tiekconcern GrandVision. Luxottica is het moederbedrijf van merken als Ray-Ban en Oakley, maar maakt ook de monturen van bekende modemerken. Luxottica, LVMH en Chanel zouden onder andere opticiens heb ben verboden om bepaalde brillenmerken online te verkopen. 'Haven snel verduurzamen' Een nieuw kabinet moet snel handelen om verduurzamingsprojecten in het Rotter damse havengebied binnen te halen. Dat zegt topman Allard Castelein van het Ha venbedrijf Rotterdam. Volgens hem is van zo'n dertig projecten onzeker of ze kunnen worden gerealiseerd vanwege 'stikstof ruimte'. Het zou gaan om 8 miljard euro aan investeringen in plannen die de uitstoot van CO2 flink zouden terugdringen. Castelein waarschuwde eind vorig jaar ook al dat duurzame investeringen in de Rotterdamse haven in gevaar zouden komen als de stik stofcrisis niet zou worden opgelost. Aalberts Vastned Unilever FLITSBEZORGERS Financieel topman Ton van Veen van Jumbo noemde ze van de week zelf al: de komst van super snelle onlineboodschappendien- sten. Vrij kort achter elkaar betra den de afgelopen acht maanden vier van deze flitsbezorgers (Getir uit Turkije, Gorillas en Flink uit Duitsland en het Britse Zapp) de Nederlandse markt. Het Duitse Gorillas gaat tot nu het hardst en is actief in tien grote steden, gevolgd door Flink (8 steden), Getir en Zapp (allebei alleen in Amsterdam actief). Ze bezorgen zeven dagen per week, soms zelfs 24 uur per dag, boodschappen binnen tien tot twintig minuten. Dat kan doordat ze meerdere minimagazijnen (zogeheten dark stores) per stad hebben, waar pro ducten liggen die door fietskoe riers snel na de bestelling aan huis worden bezorgd. Dit model werkt alleen in dichtbevolkte gebieden. Volgens Ton van Veen kunnen deze flitsbezorgers in korte tijd een stuk uit de 'supermarkttaart' snoepen. Ook retaildeskundige Rupert Parker Brady ziet de nieu welingen als concurrent van de klassieke supermarkt, maar denkt dat gevestigde namen als AH, Jumbo, Plus, Lidl, Dirk, Aldi of Coop niet heel bang hoeven te zijn. ,,Deze nieuwe spelers zullen zich moeten bewijzen. Achter deze flitsbedrijven zit ontzettend veel kapitaal. Daarmee investeren ze nu volop in onze steden, want het gaat er het komende jaar om wie de grootste wordt. De geldver- strekkers blijven namelijk niet on eindig investeren in groei. Het be tekent dat er straks nog één of hooguit twee van dit soort flitsbe- zorgers overblijven. Als ik Jumbo of AH was, zou ik in de tussentijd absoluut niet zelf een flitsdienst optuigen, maar lekker wachten totdat de sterkste overblijft. Dan zijn alle kinderziektes eruit en heb je grote kans dat een van de grote su permarktketens zo'n onderneming koopt. Supermarktbedrijven zijn natuurlijk allang niet meer alleen de fy sieke winkels waar je op zaterdag de weekboodschap- pen haalt. Ze worden door marktontwikkelingen gedwongen zich op veel meer fronten te ont wikkelen. Eigenlijk is het begrip 'supermarkt' achterhaald.'' PICNIC EN CO Ook het boodschappen laten be zorgen zónder haast groeit al jaren met dubbele cijfers. Vorig jaar was er door de coronacrisis zelfs een groeiexplosie van 65 procent. In middels wordt volgens markton derzoeker GfK zo'n 7 procent van alle boodschappen online besteld. Voor corona lag dit percentage op 3,9 procent. Expert Parker Brady verwacht dat dit zal doorgroeien De vijf grootste fondsen, samen goed voor ruim 80 procent van alle pensioenen in Nederland, zagen de dekkingsgraad voor het eerst in tijden weer boven de 100 procent uitkomen. Dat betekent dat er voor elke euro aan toege zegd pensioen meer dan 1 euro in kas zit. Vorig jaar dreigde nog een mas sale korting op de pensioenen. ABP, PFZW, PMT en PME ston den er zo beroerd voor dat kor tingen tot wel 15 procent dreig den. Demissionair minister van Sociale zaken en Werkgelegen heid Wouter Koolmees versoe pelde daarom de eisen aan de dekkingsgraad, zodat een mas sale korting werd voorkomen. Dit jaar ziet het er veel beter uit. De pensioenfondsen profi teerden van de licht stijgende rente en de forse winsten op de aandelenmarkten. Daardoor ste gen de belegde vermogens. Bo vendien hoeven pensioenfond sen bij een hogere rente minder vermogen aan te houden. Dat de pensioenfondsen uit de gevarenzone zijn, wil niet zeg gen dat de pensioenen ook weer verhoogd kunnen worden. Al leen Bpf Bouw, het pensioen fonds voor de bouwsector, heeft voldoende vermogen om de pen sioenen gedeeltelijk te laten meegroeien met de kosten van het levensonderhoud. Andere fondsen nog lang niet zover. De meeste pensioenen zijn al vele jaren niet meer verhoogd. De bedoeling is om in 2026 over te stappen op een nieuw pensi oenstelsel. Dan kunnen pensioe nen sneller stijgen, is de ver wachting. TAXI-APP TART CHINA MET BEURSGANG Grand pticql HOGE BOETE VAN FRANSE WAAKHOND STIKSTOFCRISIS ZIT PLANNEN DWARS vrijdag 23 juli 2021 De toeleveran cier voor de in dustrie zag de winst flink stij gen. Groothandel meldt krachtig herstel resulta ten. Vastgoedfond sen waren uit de gratie. Beleggers schrokken van de winstdaling. Is het 4 klassieke sueer? voor de Sanne Schelfaut Amsterdam De vrees dat pensioenen ge kort moeten worden, is vrijwel verdwenen. Alle grote pensi oenfondsen zagen hun dek kingsgraden flink stijgen de af gelopen maanden. Peet Vogels Rotterdam E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18