PARELTJES NIEUWS 15 De stilte is er bijna tastbaar. Een schril contrast met tachtig jaar geleden. Toen wachtten soldaten er in spanning op de vijand. Nu is het voormalige munitiedepot een geliefde plek voor rustzoekers. Janine Kiers (51) uit Rot terdam zit op deze wissel vallige zomerdag naast haar best wel erg kleine tentje. ,,Deze is net nieuw, de vorige was nóg kleiner", zegt ze vrolijk. Kiers is gegrepen door de ma gie van het historische verdedigings werk. ,,Ik heb vanmorgen koffiegezet, ben gaan zitten en heb een beetje naar de bomen gekeken, die bewogen in de wind. Heel basaal. Je wordt er echt mindful van." Ze kijkt naar het uitbundige groen, dat wordt onderbroken door het beton van de voormalige munitie opslag. Het kampeerterreintje ligt op het veld achter het hoofdgebouw van het fort. ,,Het is hier zó rustgevend." We zijn hier aan de Lange Uitweg in het dorpje Tull en 't Waal, ten zui den van Houten. Hier staat het Fort Werk aan de Korte Uitweg (WKU). Het is een robuust onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie, ge bouwd in 1877. Parachutisten Een briljant ontworpen verdedi gingslinie met een hele rij forten. Maar de vijand tegenhouden lukte niet. De hier gelegerde Nederlandse soldaten moeten in mei 1940 vol ont zetting naar de lucht gekeken heb ben, waar vliegtuigen vol Duitse pa rachutisten overvlogen om het wes ten van Nederland te veroveren. Van militair bolwerk tot recreatie parel, dat is de werkelijkheid voor dit fort. Wat vinden we hier allemaal? Een theehuis (met vergaderzalen), gerund door mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Een natuurcam- ping, waar je je tentje kunt opzetten of een forthut kunt huren (een soort woonwagen). En er staat een enorme tipi, die ook te huur is. Aanbevolen activiteit: genieten van de rust en stilte, de fluitende vo gels, al het groen én de mensen die in het theehuis werken. Iets actiever mag natuurlijk ook. Je kunt in de omgeving wandelen over Klompen- paden (die vooral over boerenland lopen). Of fietsen, op de bonnefooi of via routes als 'Happen en Trappen' (met soep in het fort). Kanoën op de fortgracht kan ook (kano's zijn ter plekke te huur). En dan is er ook nog de militaire historie om te bekijken. Zo ligt even verderop het meer dan fraaie torenfort Honswijk en is er de curieuze 'gedekte gemeenschaps- weg' waarlangs soldaten veilig van het ene verdedigingswerk naar het andere konden. Enigszins verhit ge raakt? Neem een duik in de Hons- wijkerplas, het recreatiegebied langs de rivier de Lek. Het fort is ook een werkplek. Bij voorbeeld van Matthijs van Sligten- horst (34) van Reinaerde, de zorgorga nisatie waar Fort WKU onder valt. Hij begeleidt medewerkers van het thee huis en denkt nog elke dag, als hij over de fortbrug het terrein op loopt: be staat dit echt? ,,Er komt dan een soort rust over me. Het is echt een feest om hier te mogen werken. Campinggas- ten komen vaak gestrest aan, maar zo dra ze het terrein op komen, gebeurt er iets met ze. Je zïét ze ontspannen.'' Sergeant Kroket Toch kan het er druk zijn. Met dag jesmensen die neerstrijken op het terras van het theehuis. ,,En voor de camping, die dertig plaatsen heeft, tikken we in een jaar tijd zo duizend gasten aan.'' Robert van Gelder (29) uit Houten werkt in de keuken van het theehuis. ,,Taart en koekjes maken. En soms ontvang ik ook campinggasten.'' Hij vindt het wel apart dat hier vroeger soldaten bivakkeerden, iets dat terug is te zien in de namen van de gerech ten. Zo is er de Sergeant Kroket en kunnen klanten Kanonskogels (bit terballen) bestellen. Nadenkend over de geschiedenis borrelt bij Robert een logische vraag op: ,,Wat ik nou zo apart vind: het fort heet Werk aan de Korte Uitweg. Maar het ligt aan de Lange Uitweg Ook Van Sligtenhorst vertelt dat hij zich dat al meerdere keren heeft afge vraagd. ,,Ik ga Piet bellen. Die is vrij williger hier en weet alles.'' En ja hoor, Piet weet het antwoord: „Vroe ger was Tull en 't Waal een zelfstan dige gemeente en heette het hier de Korte Uitweg. Maar toen gingen ze samen met het naastgelegen Schalk wijk, en daar was ook al een Korte Uitweg. Toen hebben ze deze maar omgedoopt tot Lange Uitweg.'' Beschutting De avond valt en de rust op het kam peerterrein wordt nog wat dieper. Catharina Havermans (67) en Bert de Weert (76) uit het Gelderse Hevea dorp zitten in een forthut. De rust, de natuur, de mensen van het theehuis, maar ook de moestuin en de kippe tjes... het idyllische van deze plek is voor hen een optelsom. ,,Het fort gaf vroeger beschutting aan de soldaten'', zegt Bert. ,,Maar die beschutting is er nog, zeker op dit binnenterrein waar we staan. De zon hoeft bijvoorbeeld maar iets door de wolken te breken en het is hier al meteen lekker warm.'' vrijdag 23 juli 2021 GO Prachtig die zomer, maar wat te doen met onze vrije tijd als het buitenland door corona verder weg lijkt dan ooit? Laten we de blik richten op al die pareltjes in eigen land. In een serie verhalen steeds een nieuwe tip van mensen die het weten kunnen. Vandaag: Fort Werk aan de Korte Uitweg in Tuil en 't Waal. Waterliniefort: ooit bivak voor soldaten, nu voor rustzoekers Wim Langejan Tuil en 't Waai Janine Kiers uit Rot terdam geniet van de rust op het oude fort. Y Bovenaanzicht van de camping. De keukenbrigade staat klaar. FOTO'S RUUD VOEST k *3 jtfv Fort Werk aan de Korte Uitweg ligt aan de Lange Uitweg 42A in Tull en 't Waal (gemeente Houten). Het oude militaire verdedigings werk omvat een theehuis met ver gaderzalen en een natuurcam- ping. In en rond het fort kunnen activiteiten worden ondernomen als kanovaren, jeu de boules, wan delen, fietsen en zwemmen (in de Lek). Het theehuis wordt gerund door mensen van de zorgorgani saties Reinaerde en Lister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15