II BASTION HOTELS NIEUWS 13 Het zal veel tijd kosten voordat Duitsland de schade van de overstromingen heeft gerepareerd. ,,We zullen geduldig moeten zijn'', zei bondskanselier Merkel gisteren. Inmiddels is de strijd over de schuldvraag losgebarsten. Er zijn nog altijd veel vermisten. Het officiële dodental in Duitsland steeg naar 177. In België zijn 37 slachtoffers gevonden. Daar wor den nog 18 mensen vermist. Zo'n 4500 Duitse hulptroepen (in clusief brandweermannen en sol daten) zijn ingezet om puin en modder te ruimen, en inmiddels is een slordige 400 miljoen euro noodhulp vrijgemaakt voor slacht offers van de overstromingen. De ramp is inmiddels ook door gesijpeld in de Duitse verkiezings campagne. In september kiest Duitsland een nieuw parlement en komt er na zestien jaar ook een opvolger van Angela Merkel. De enorme menselijke en materiële schade (zo'n 600 kilometer spoor is onbruikbaar) hebben ook het begrip 'klimawandel' (klimaatver andering) weer hoog op de poli tieke agenda gezet. Opwarming Volgens Carl-Friedrich Schleuss- ner, hoofd Klimaatwetenschappen aan de Humboldt Universiteit in Berlijn is de vraag niet langer óf klimaatverandering heeft bijge dragen aan de catastrofe, maar in welke mate. Dat het vaker heftiger en langer regent met alle gevolgen van dien heeft volgens hem alles te maken met de opwarming van de planeet. Amin Laschet, de gedood verfde opvolger van Merkel, moest zich prompt verdedigen tegen be schuldigingen dat dit soort ram pen kunnen gebeuren, mede om dat hij niet ferm genoeg was ge weest met het uitvoeren van een radicale groene agenda. Als minister-president van Noord-Rijnland-Westfalen was Laschet bijvoorbeeld tegen snel heidsbeperkingen op de snelwe gen geweest en ook het afbouwen van vervuilende kolencentrales had wat hem betreft niet zo'n haast. Dat alles wordt nu door po litieke tegenstanders graag in her innering gebracht. ,,Ik weet heus wel een hele tijd dat we klimaat verandering moeten aanpakken", reageerde Laschet geïrriteerd. Na de zondvloed is er ook veel kritiek op het Federaal Bureau voor Civiele Bescherming en Rampenhulp (BBK). Dat zou bij voorbeeld te weinig sirenes heb ben geplaatst op gevaarlijke plek ken. De Duitse Groenen willen de landelijke BBK sowieso veel meer bevoegdheden geven, ook al om dat door extreme weersomstan- We zijn net zo slecht voorbereid op overstromingen als op de pandemie digheden nu vaak grotere gebie den worden getroffen die de gren zen van een Duitse deelstaat over schrijden. En dan blijkt het opeens niet zo duidelijk of er voldoende voorraden, amfibische voertuigen en helikopters inzetbaar zijn. 'We zijn net zo slecht voorbereid op overstromingen als op de coro- napandemie', klaagde SPD-politi- cus Karl Lauterbach in de lokale Rheinische Post. Hannah Cloke, een Britse expert van de University of Reading, gaat nog een stapje ver der. Zij beschuldigt de Duitse au toriteiten van 'monumentaal sys- teemfalen'. Duidelijke aanwijzin gen die in het kader van het Euro pese vroegtijdige overstromings waarschuwingssysteem EFAS vier dagen voor de eerste overstromin gen werden afgegeven, hebben de meest bedreigde bewoners duide lijk niet tijdig bereikt, stelt Cloke. Ook de Duits media krijgen er in dat verband van langs. De re gionale omroep WDR moest er kennen dat er inderdaad 'hiaten' zaten in de nieuwsberichten. Lo kale hulpdiensten worden eve neens ter verantwoording geroe pen, omdat ze de gevaren zouden hebben onderschat. Andreas Ge- ron, burgemeester van het zwaar getroffen stadje Sinzig (17.000 in woners) vindt dit niet het mo ment voor zwartepieten. ,,Wat moeten de brandweerlieden die hier al dagen de klok rond werken, denken als ze worden beschuldigd van te laat of verkeerd reageren? Hun eigen families zijn getroffen'', aldus de burgemeester. Er gebeu ren nu eenmaal rampen die men sen niet kunnen controleren, aldus Geron. Bij de ramp kwamen vier brandweermannen om. Toch zit Sinzig met pijnlijke vra gen. Want opeens denderde een watermuur door een lokaal tehuis. Daarbij vielen twaalf doden. Waarom was er niet geëvacueerd? Misschien omdat er maar één ver zorger was voor dertig bewoners. De verzorger redde zichzelf met enkele bewoners, maar voor twaalf mensen kon hij niets meer doen. Bewoners van huizen die op 50 meter of minder van de rivier stonden, kregen waarschuwings- apps. Het tehuis lag op 300 meter en werd daarom overgeslagen. België Ook in België groeide gisteren de kritiek op de vermeende trage re actie van lokale overheden. Voor dat de watermassa loskwam, wa ren er 25 waarschuwingen uitge gaan die echter onvoldoende wer den opgepakt, zeggen diverse ex perts. De Waalse premier Elio Di Rupo belooft een diepgaand on derzoek. A-t-el -f/ollïjut WWW.BASTIONHOTELS.COM vrijdag 23 juli 2021 Na de watersnood regent het nu in Duitsland vooral beschuldigingen Bob van Huët Rotterdam/Berlijn - Karl Lauterbach, SPD De ravage in Bad Neuenahr- Ahrweiler is enorm. Onder: Her stelwerk aan de A61 van Keulen naar Koblenz als gevolg van de overstroming. foto's reuters, afp Almere Amsterdam Apeldoorn Arnhem Barendrecht Breda Brielle Bussum Dordrecht Eindhoven Geleen Groningen Haarlem Heerlen Hoofddorp Leeuwarden Leiden Maastricht Nijmegen Oegstgeest Rijswijk Roosendaal Rotterdam Schiphol Tilburg Utrecht Vlaardingen Zaandam Zoetermeer V 34 hotels in Nederland en Duitsland 1,2 miljoen gasten per jaar V Gemiddelde beoordeling van een 7,8 fc:;Jgfeï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13