EUWS 11 TOKYO 2020 De Olympische Spelen zijn doorgaans een uitgelezen mogelijkheid om de BV Nederland op de kaart te zetten en handelsdeals binnen te slepen. In Tokio is het deze keer allemaal anders. En dat is lastig, zegt ambassadeur Peter van der Vliet. OQ9 T°KY02020 '•''I r> Toen hij in de zomer van 2019 ambassadeur werd van Japan, zag Peter van der Vliet (58) de Olympi sche Spelen in dat land als de kers op de taart. ,,Maar het is nu wel een andere kers'', zegt hij. Iets minder rood en wat minder sappig. Want veel van de plannen die Van der Vliet en zijn team hadden, kon den niet doorgaan door de corona- pandemie. Voorbeeld: het oorspronkelijke plan was om een drijvend Neder lands paviljoen te maken, in de baai van Tokio. ,,Een prachtige locatie om deals te sluiten.'' Dat bleek logistiek lastig. Het alternatief, een paviljoen in het centrum van de stad, moest worden geschrapt vanwege het co ronavirus. Dat gold ook voor de han delsmissies die rond de Spelen waren gepland. Van der Vliet: ,,Dan kun je zeggen: allemaal ellende. Maar je kunt ook kijken naar wat er wél kan.'' Daar is Nederland goed in, zegt hij: improviseren. ,,Dat is lastig in Japan. Ze zijn kampioen plannen maken. Een pandemie tón helemaal niet, want dat staat niet in het draaiboek. In Nederland doen we dat draaiboek dan in de prullenbak.'' Dus gooide Van der Vliet er 'wat geld tegenaan' - er was immers toch wat uitge spaard door alle plannen die niet doorgingen - en liet in de ambassade een studio bouwen. ,,Het ding ge bruiken we nu elke dag.'' Digitaal Heineken Huis Vanuit de studio wordt een soort digitale versie van het Holland Hei- neken Huis gemaakt, de 'TeamNL Tokyo Expo'. ,,Dat is ons verbin dingsmiddel tussen Nederland en Japan.'' Er worden zoomsessies geor ganiseerd over onder andere techno logie, waterstof, robotisering, voe ding en urban mobility. ,,Als het om fietsen gaat, kan Tokio nog wel wat van ons leren, hoor. Over fietspaden bijvoorbeeld.'' En Japan is dan weer wereldleider als het gaat om het ma ken van robots, weet de ambassa deur. ,,Maar wij zijn weer goed in de toepassing van zulke robots in de land- en tuinbouw.'' Samenwerking tussen Neder landse en Japanse bedrijven, zegt Van der Vliet, is 'een ideaal huwelijk'. ,,Zij de goede planning, wij de im provisatie.'' Toch zijn de de sessies tussen Nederlandse en Japanse be drijven, die de ambassade organi seert, 'nog wel lastig', merkt hij. ,,Dat is eigenlijk veel te direct voor de Ja panse cultuur. Normaal zijn derge lijke deals een langdurig proces, waarbij je aan elkaar snuffelt, vijftig vragen moet beantwoorden, met el kaar eet of sake (Japanse rijstwijn, red.) gaat drinken.'' Normaal zou hij letterlijk de deu ren openen voor zulke bijeenkom sten. Zijn residentie, een oude villa uit 1928, noemt hij 'een schitterend visitekaartje voor economische di plomatie'. Maar nu mag hij er geen mensen ontvangen. ,,Dat zijn dingen die het leggen van contacten belem meren.'' Van der Vliet heeft nu wel profijt van het grote netwerk dat hij in zijn eerste, coronavrije half jaar in Japan opbouwde. Want het is niet zo dat er helemaal geen deals werden gesloten. Deze week nog ondertekenden een Neder lands en een Japans bedrijf een over eenkomst op het gebied van cyber- security. Maar waar normaal gespro- Japanners willen toch het liefst even sake drinken ken na handelsmissies bekend wordt gemaakt voor hoeveel geld aan derge lijke contracten is binnengesleept, zegt Van der Vliet dat er 'nu geen concreet prijskaartje aan valt te han gen'. Stopcontacten Door de strenge coronaregels met bijbehorende inreisrestricties mocht het Nederlands olympisch comité NOC*NSF Japan ter voorbereiding op de Spelen ook niet in. De ambassa deur bood uitkomst. ,,Ik heb toen met mijn team op hun verzoek vijf uur lang het olympisch dorp geïn specteerd met een digitale camera, om te kijken of de bedden wel lang genoeg waren, of de stopcontacten op de juiste plek zitten.'' Belangrijk werk, zegt Van der Vliet. ,,Het gaat ook over Nederlandse top sport. Ik hoop dat de Olympische Spelen sportief een groot succes wor den.'' Op de Spelen ontbreken buiten landse bezoekers; zij mogen Japan niet in. Van der Vliet zal het te druk hebben om bij alle onderdelen zijn gezicht te laten zien, mocht hij al welkom zijn. ,,Ik heb wel een soort van accreditatie.'' De ambassadeur, fervent wieler fan, heeft één droom: ,,Ik zou graag mijn idool Mathieu van der Poel aan moedigen bij het mountainbiken. Zijn wedstrijd wordt gehouden in een prefectuur (Japanse provincie, red.) waar wel toeschouwers welkom zijn, dus ik heb hoop.'' vrijdag 23 juli 2021 GO cw De BMX-baan (links) en an dere accommodaties worden aan een laatste inspectie onder worpen. fotos getty images, epa S&ikj: i;o ie1 Hollandpromotie in Tokio noodgedwongen via zoomsessies Hanneke Keultjes Den Haag/Tokio Peter van der Vliet, Nederlands ambas sadeur in Japan. foto MIN. VAN BUITENLANDSE ZAKEN - Peter van der Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11