II 10 NIEUWS OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE De afwezigheid van toeschouwers zal skateboarder Keet Oldenbeuving (16) er niet van weerhouden om vandaag met een grote grijns de vlag het Olympisch Stadion van Tokio in te dragen. Haar ouders en broertje zullen in Utrecht glimmen van trots. Hans van den Ham Utrecht Die lach zal trou wens bij haar collega-vlag gendrager Churandy Mar tina (37) niet minder zijn. Hij had Keets vader kunnen zijn, maar die heet Henno Oldenbeuving en is 45. Hij zal vanmiddag samen met zijn vrouw Elsbeth Teeling en zoon Teun aan de tv gekluisterd zitten. „Apetrots zullen we zijn, natuurlijk. Het zijn historische Spelen, met de nieuwe sport skateboarden en onze Keet als voorbeeld. Ik denk dat het me diep gaat raken. Ik ben een jankerd, dus ik zal best een paar tranen laten.'' Een dag voor de openingscere monie ontspant het gezin nog op een camping in Leusden. De afge lopen weken waren hectisch, de spanning liep hoog op. Niet eens zozeer op het sportieve vlak. Het coronaspook buiten de deur hou den, dat was de grootste opgave. En toen Keet eindelijk virusvrij op het vliegtuig zat, vloog de camper van het gezin in de fik. Die is ge blust, maar ook afgeschreven. Henno Oldenbeuving: ,,Door zelf ook heel precies te leven. Het hele gezin heeft min of meer in qua rantaine gezeten. Keet mocht niet meer met vrienden sporten en dichter naar de Spelen toe werden we steeds strenger. We hebben veel getest en zijn gevaccineerd, maar je ziet het aan Candy (skate boarder Candy Jacobs, red.). Zij is ook gevaccineerd en toch positief.'' „Absoluut. Dat Candy positief is en niet mag meedoen, heeft erin gehakt. Die meiden hebben alles samen gedaan. Er zijn tranen ge vloeid. Natuurlijk waren we ook bang dat Keet positief zou zijn. We zijn er nog niet, elke uitslag is snel Candy tegen en die zei dat ze aan een wedstrijd in Parijs moest deelnemen. Ze deed daar op haar negende mee bij de dames, haalde de finale en werd zesde. Toen wis ten we wel hoe laat het was.'' ,,Dat was hartstikke leuk. Malmö, Berlijn, Barcelona. Aanvankelijk kon ik haar ook nog vertellen welke volgende truc ze moest le ren, maar al vijfjaar is Ruud Broer nu haar trainer en ik alleen haar vader.'' ,,Rond haar 14de moest ze, vooral door een veranderende hormoon huishouding, weer opnieuw met angst leren omgaan. Dat is belang rijk in deze sport, want als je on bevreesd bent, gaat het je gemak kelijker af. Ze had een tijdlang wat angst voor de grote obstakels, maar ze heeft zich eroverheen gezet. Ze is nu op haar best.'' Wat waren hoogtepunten? ,,Toen Keet voor het eerst werd uitgenodigd voor de Street League, de Champions League van het skateboarden. Dan heb je het echt gemaakt. Maar ook onze lange trips naar Rio de Janeiro, Los An geles of China waren geweldig." spannend. Ze zijn zo streng in To kio. Candy had hier nog gewoon naar een concert gemogen.'' Als Keet nou maar met die vlag mag lopen. ,,Dat hoop ik, ja. Alles was al an ders gisteren. Candy positief, Keet en Roos (Zwetsloot, de derde We hebben heel precies geleefd. Het hele gezin zat min of meer in quarantaine skateboarder, red.) tijdelijk in qua rantaine, training gemist. Maar de laatste training ging heel erg goed. Je kunt dat aan het gezicht van Keet zien. Als ze een ondeugende boeventronie heeft, is het goed.'' Kleine Keet stond voor op de plank bij vader als ze naar school werd gebracht in Utrecht. Hij deed (en doet) zelf aan skateboarden, dus overal in huis lagen plan ken. Pa is gymleraar, moeder is ook sportief. Het genenpakket is dik in orde. ,,Toch kijken we soms met verbazing naar Keet. Dat wij zoiets hebben kunnen maken. Ze is een doorzetter, lief, positief, at tent. Ze is heel gestructureerd als het aankomt op trainen, eten en slapen. Bovendien is ze altijd be reid om iemand te helpen. De ideale puber om in huis te hebben. Een minpuntje? Ze ruimt de rot zooi in haar kamer niet op.'' Naast skateboarden zat Keet in haar jonge jaren ook op judo en voetbal. ,,Maar tijdens het skaten was ze veel meer zichzelf. Toen ik haar voorstelde om met voetbal te stoppen, werd ze helemaal blij.'' ,,Toen ze meedeed aan het kampi oenschap onder 11 jaar en meteen derde werd. Let wel: bij de jon gens. Daarna kwamen we al vrij „Klopt. Dat merk ik nu al. Ik vind vooral dat verloren coronajaar zo jammer. Met gecan- celde trips naar Aus tralië, de VS, Peru en Mexico. En die periode komt niet meer terug." „Ja, met haar 16 jaar heeft Keet het gehaald en dat is al prachtig. Ik ga kijken zonder ver wachtingen. Misschien dat ze de finale met de beste acht haalt, maar het belangrijkste is dat ze kan laten zien wat ze kan. Als haar trucs goed landen, kan ze negende worden en toch blij zijn. Pas over drie jaar in Parijs moet ze sowieso een grote rol spelen. Maar je weet het nooit. Keet heeft ons vaker verbaasd tijdens grote wedstrij den.'' En op 28 juli is ze er weer. ,,Dat is regel in Tokio. Binnen 48 uur na je laatste onderdeel moet je vertrekken. Als ze weer thuis is, gaan we nog even kampe ren en daarna wacht de wedstrijd in het Spaanse Vigo al weer. Daar heeft Keet vorig jaar gewonnen en ze willen dat ze komt. Nou, graag.'' vrijdag 23 juli 2021 GO Apetrots op vlaggendrager: 'Keet verbaasde ons al vaker' Hoe hebben jullie corona buiten de deur gehouden? Heeft dat de afgelopen dagen stress opgeleverd? Lijkt me geen straf, met Keet naar de wedstrijden. Wereldbekeroverwinningen, in 2019 de beste van Nederland én Europees Kampioen. Waren er geen hobbels op dat pad? Keet Oldenbeuving, de 16-jarige vlaggendrager van TeamNL. Rechts: haar moeder Elsbeth, broertje Teun en vader Henno. FOTO'S ANP, ANGELIEK DE JONGE - Henno Oldenbeuving, vader Wanneer werd duidelijk dat ze veel talent heeft? In de toekomst zal ze steeds vaker zonder haar vader op pad gaan. Maar nu eerst de Olym pische Spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10