a Eindhovenaar verdacht van hulp bij zelfdoding meerdere mensen €MéM 9 De Noren (24 juli). FOTO'S EPA, REUTERS, AFP, AP werden gedragen. Ook zij waar schuwden voor de 'gevaren van moslim-immigratie', maar keur den dergelijke aanslagen af. Geen van hen zei het zo, maar het werd wel zo opgevat: waarom zoveel Noorse jongeren vermoorden als je tegen moslims bent? De 77 doden van Oslo en Ut0ya sloegen de Noren lam. Niet alleen vanwege de omvang van het drama, maar vooral door de ver bijstering: hoe kon dit in hemels naam juist in het welvarende en tolerante Noorwegen gebeuren? Tijdens het proces kwamen al snel pijnlijke zaken aan het licht, met name over het optreden van de politie. Als die de eerste mel dingen serieus had genomen, als onmiddellijk actie was onderno men toen Breivik tot twee keer toe belde om zich over te geven, als alle informatie op een goede ma nier gedeeld en verspreid was, als de reddingsboten niet bijna waren gezonken door al die zwaarbewa pende agenten, alsDan zouden er waarschijnlijk veel minder slachtoffers zijn gevallen. Ook de politie had, net als iedereen, geen idee dat Noorwegen ooit het decor zou kunnen zijn van een derge lijke massamoord. Nog steeds wordt de herinne ring aan '22/7' verdrongen, consta teert de journalist Asne Seierstad, die een boek schreef over de aan slagen. ,,Sommige mensen noe men zelfs zijn naam niet eens", zei ze in een interview. ,,Die zeggen alleen maar 'de terrorist'." Het is voor veel Noren nog steeds moei lijk te accepteren dat een van hen, en dan met name een van hen die gewoon Anders heet en geen Ahmed, hiertoe in staat was. Hoewel de Arbeiderspartij nog steeds de grootste is, wordt Noor wegen al acht jaar geregeerd door een conservatieve minderheidsre gering. Daarin zit behalve H0yre (Rechts) ook de conservatief-libe- rale Fremskrittspartiet (FrP, Voor uitgangspartij). Breivik was ooit lid van de laatste. Voormalig par tijleider Siv Jensen heeft altijd met nadruk afstand genomen van de extremist en diens daden, maar sprak al in 2009 over een 'slui pende islamisering' van Noor wegen. Het anti-islam- en anti- vluchtelingenbeleid van de FrP bleef ook na het drama in Oslo en op Ut0ya een grote stemmentrek- ker. En dan is er ook nog de contro verse rond een monument in een haven aan de overkant van Ut0ya. Er is wel een herdenkingsplek op het eiland zelf, maar dat is daar neergezet door de Arbeiderspartij, die ook eigenaar is van Ut0ya. De bouw van het permanente, natio nale monument in H0nefoss wordt tegengehouden door een deel van de lokale bevolking. Zij zijn bang dat zoiets alleen maar ramptoeristen trekt en dat de be woners steeds weer met de massa moord worden geconfronteerd. Anniken Huitfeldt, de minister die destijds zo jaloers was op de jon geren en hun zomerkamp, snapt hier niets van. ,,Het is onbegrijpe lijk dat er nu, tien jaar later, nog steeds geen monument is'', zegt ze. ,,Echt onbegrijpelijk.'' Elke vakantie was het raak: Mees (nu 7) en Jip (5) hadden de tijd van hun leven aan de waterkant bij hun vaste kampeeradres in Reeuwijk, terwijl vader Van der Spek bij elke stap of kreet zijn hart vasthield. ,,Ik raakte daar enorm gestrest van. We komen om plezier te maken, maar het kan zomaar je grootste nachtmer rie worden." De stress begon vanaf het mo ment dat Mees kon lopen, terwijl hij pas - net als veel andere Ne derlandse kinderen - op zijn 5de op zwemles ging. ,,Op deze we reldbol met heel veel blauw wil je je kinderen eerder leren hoe ze zichzelf kunnen redden als ze in het water vallen. En ook hoe ze weer op de kant kunnen krui pen." De Rotterdammer kwam op het idee van zwemhulp Fibby, die in niets lijkt op de bekende zwembandjes: een blauw hesje van waterafstotend materiaal, dat wordt vastgeklikt op de borst van peuters en kleuters tussen 2 en 6 jaar oud. Een vriendelijk ogend oranje waterbeest zit vast aan het hesje, op de rug van het kind. Fibby blijft niet alleen drijven, maar is dusdanig geplaatst dat kinderen rechtop blijven in het water én intuïtief gaan water trappelen. Dat hebben honder den tests uitgewezen, stelt Van der Spek. Op het speciale kantel- mechanisme is daarom inmiddels een patent aangevraagd. De zwemhulp werkt een stuk beter dan zwembandjes én is vei liger, volgens de Rotterdammer. Bandjes kunnen losschieten of lek gaan. ,,En kinderen vinden ze vaak helemaal niet lekker zitten, Ik denk dat deze methode goed aansluit op de zwemdiploma's ze belemmeren hun bewegings vrijheid.'' Hij benadrukt dat ou ders met Fibby nog steeds goed moeten blijven opletten. Om in het water te overleven, moeten kinderen vervolgens le ren hoe ze hun armen moeten ge bruiken. Daar komen de ouders om de hoek kijken. Van der Spek ontwikkelde met stichting Dutch Don't Drown Foundation een app die kinderen spelenderwijs leert om veilig aan land te raken. Eerst met de zwemhulp op de rug, daarna zonder. „Kinderen leren met Fibby niet zwemmen. Maar ik denk dat deze methode goed aansluit op de zwemdiploma's." Het aantal verdrinkingen in Nederland nam lange tijd af, maar de laatste jaren is die daling gestagneerd. ,,Dat baart zorgen", zegt Jan Rijpstra, voorzitter van de Nationale Raad Zwemveilig- heid. In Nederland overlijden per jaar acht kinderen aan de gevol gen van ernstig zuurstoftekort onder water. En ongeveer tachtig belanden na een bijna-verdrin- king in het ziekenhuis. Mondiaal komen per dag 385 kinderen om het leven door verdrinking. Rijpstra is ervan overtuigd dat de zwemhulp gaat helpen om dat aantal terug te dringen. ,,Zowel hier in Nederland als wereld wijd.'' Karin Luiken Eindhoven Het poeder, waarvan twee varian ten zijn, zou zijn verkocht samen met een medicijn dat braakneigin gen vermindert. Een van de bij werkingen van het poeder zou namelijk overgeven zijn. Het ver kopen van medicijnen is echter voorbehouden aan artsen of apo- thekers, de verdachte is geen van beide. Het is niet duidelijk aan hoeveel mensen de man het spul heeft ver kocht, welke kanalen hij daarvoor gebruikte en hoeveel mensen eraan zijn overleden. De zaak kwam aan het rollen nadat bij meerdere zelfdodingen was geble ken dat het poeder door de ver dachte was geleverd. Hulp bij zelf doding is in Nederland strafbaar, net als het verschaffen van midde len daarvoor. De Eindhovenaar wordt verder verdacht van wit wassen. Drie jaar geleden ontstond er veel commotie rond het zelf moordpoeder nadat een 19-jarige vrouw uit Uden het middel op in ternet had besteld en had gebruikt om uit het leven te stappen. Mid del X wordt het poeder ook wel ge noemd. Het is geïntroduceerd door de Coöperatie Laatste Wil (CLW), een belangenorganisatie die strij dt voor het recht op zelfdo ding. Mensen zouden daarmee op humane manier hun leven kun nen beëindigen. Daarop nam de overheid maat regelen tegen bedrijven die het poeder onder de chemische naam als reinigings- of bestrijdingsmid del verkochten aan particulieren. Dat is niet langer toegestaan. Maar uit onderzoek van Omroep Bra bant bleek destijds dat Middel X gewoon via Marktplaats te koop was. donderdag 22 juli 2021 GO Links: het zomerkamp op Ut0ya op 21 juli 2011, de dag voor de aanslag. Van boven naar beneden: lucht beeld van het eiland, zwaarbewapende agenten komen aan land (22 juli) en steunbetuigingen in Oslo TOB Met zwemhulp Fibby op de rug kan peuter zorgeloos het water in Echt ontspannen was er voor vader Hugo van der Spek (34) op vakantie niet bij, met twee jonge kinderen zonder zwem diploma. De Rotterdammer be dacht daarom Fibby, een hulp middel waardoor de peuter in stinctief gaat watertrappelen. Nikki Cattlender Rotterdam - Hugo van der Spek met zijn zoontje Jip, die het blauw-oranje zwemhulpmiddel draagt. foto jan de groen - Hugo van der Spek, bedenker van Fibby Een 28-jarige man uit Eindho ven is aangehouden op verden king van hulp bij zelfdoding. Hij zou zelfmoordpoeder hebben verkocht aan verschillende mensen die daarmee uit het leven zijn gestapt, vermoedt het Openbaar Ministerie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9