Lil is echt mijn maatje, mijn beste vriendin' Zeilen vonden de zusjes iets te rustig. Wind surfen leerden ze in Italië van hun broers DE THUISBLIJVER Esther de Geus, tweelingzus van windsurfster Lilian de Geus p de plek waar het allemaal begon volgt Esther de Geus (29) samen met haar fami lie de verrichtingen van haar tweelingzus Lilian in Japan. Als de windsurfster bij Tsuri- gasaki Beach aan haar tweede Olympische Spelen begint, zit de familie De Geus voor de tv in het Zeeuwse Brouwersdam. ,,We huren een lodge in Zeil en Surfcentrum Brouwersdam. Toevallig hebben wij hier jaren geleden ons eerste trainings kamp beleefd. We kennen de eigenaar goed en hij gaat een groot scherm neerzetten zodat alle surflieffiebbers kunnen kijken'', vertelt Esther, die tot vorig jaar ook de wereld over reisde als windsurfster. ,,We zouden eigenlijk met z'n allen naar Tokio gaan om Lilian live te supporten. Maar goed, we gaan er hoe dan ook een gezel lige tijd van maken in Brou wersdam; ook als ze midden in de nacht in actie komt." Met de familie De Geus is er in elk geval al een flinke fan- schare present in Brouwers dam. Esther: ,,We zijn met vier kinderen thuis. Lilian en ik hebben twee oudere broers, Steven (34) en Jeroen (32). Samen met alle partners, onze ouders, een neefle en twee nichtjes zijn we in Zeeland." Zeilkamp De liefde voor het water zat er al jong in bij de De Geusjes. ,,Mijn vader heeft iets met zei len. Vroeger gingen ik samen met Lilian vaak op zeilkamp, maar eigenlijk vonden we dat iets te rustig. We wilden snel ler gaan, meer spektakel. Op vakantie in Italië leerden we windsurfen van onze broers. Ik denk dat we toen een jaar of twaalf waren. Daarna waren we helemaal gek van surfen." De tweelingzusjes meldden zich aan bij Surfclub Almere en bleken allebei bovengemid deld talentvol. Ze reisden stad en land af om wedstrijden te varen en verhuisden voor hun sport naar Scheveningen. ,,We trainden altijd samen, pushten elkaar naar een hoger niveau." Waar Esther haar sport combi neerde met een studie bewe gingswetenschappen koos Lilian na haar havodiploma vol voor het surfen. ,,Lil kwam in het olympisch traject en ik ben op een gegeven moment overgestapt naar de commer ciële klasse. Na mijn studie heb ik één jaar fulltime gewindsurft en werd ik vijfde in de World Cup-ranking. Omdat ik na een lange studie periode graag werkervaring wilde opdoen, ben ik gestopt met topsport. Nu surf ik in Scheveningen nog puur als hobby, naast mijn werk als longfunctie-analist in het HagaZiekenhuis." En natuurlijk support Esther haar tweelingzus, waar ter wereld zij ook surft. Het liefst vanaf de kade, nu voor de tv. ,,Lil is echt mijn maatje, mijn beste vriendin. Hopelijk kan ze na haar vierde plek in Rio nu een medaille winnen." O (Natasja Weber) Zelfs naaste familie van olympiërs is niet welkom in Tokio. Hoe moet dat de komende weken met de meest trouwe fans van allemaal? Esther de Geus bij het strand van Scheveningen, waar ze nog vaak te vinden is als hobbyist op de surfplank. Boven: haar tweelingzus Lilian, die in Tokio een medaille hoopt te pakken. In Rio eindigde ze als vierde. FOTO'S FRANK JANSEN PIM RAS 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96