Van een grote sporter gaan ze echt het goud niet afpakken, dat durft het IOC niet aan T0KI0/2020NE atleten vrede heeft met de ban. Een jaar geleden zei zo'n 70 procent van de onder vraagde sporters de Spelen geen geschikte plaats te vinden voor protesten. ,,Maar zo'n uitkomst is helemaal niet zo gek, want een statement laat zich niet regisse ren door een stemming'', stelt Mark Tui tert, zelf olympisch schaatskampioen in 2010. ,,Een actie moet helemaal uit jezelf komen en echt niet alle sporters willen zich uitspreken, dat is een misvatting.'' Het gaat juist om die ene atleet met een krachtige boodschap. De Tommie Smith of John Carlos van 2021, de Amerikaanse sprinters die in 1968 met hun vuisten omhoog op het podium stonden in 1906: GROEN VAN WOEDE - Mark Tuitert Mexico. Of een moderne versie van Peter O'Connor, de Ierse atleet die in 1906 bij de zogeheten 'tussenliggende' Spelen in Athene tot zijn eigen afgrijzen als Brit moest uitkomen en bij de ceremonie in de vlaggenmast klom om de Union Jack demonstratief om te wisselen voor het Ierse groen. Tuitert: „Atleten die écht iets vinden, die laten zich niet beteugelen door eventuele consequenties. Een state ment heeft alleen maar meer waarde als je zelf ook iets te verliezen hebt.'' Wat die consequenties zullen zijn? ,,Als het een grote sporter met een mooi statement is, gaan ze echt het goud niet afpakken. Dat durft het IOC niet aan'', vermoedt Tuitert. Atletenmanager Jos Hermens kan er kwaad om worden. Blijven roepen dat sport en politiek twee gescheiden dingen zijn, noemt Hermens - die zich terugtrok van de Spelen in 1972 na de terroristische aanslag op een deel van de Israëlische ploeg - steevast 'onzin'. ,,De hele wereld is politiek, daar ontkom je niet aan. Zeker bij wat er nu allemaal gebeurt in de wereld. De mens moet zich altijd kunnen uitspre ken. Bij andere sporten kan dat wel en op de Spelen niet. Dat geeft de bekrompen heid van het IOC aan. Een achterhaalde organisatie, totaal niet van deze tijd'', aldus Hermens, die net als Tuitert hoopt op een actie van een moedige atleet. ,,Als je als atleet echt ergens voor staat, neem je alle risico's voor lief. We zitten in een maatschappij waar we keuzes moeten maken: gaan we voor openheid of blijven we zwichten voor druk?" O Het enige jurylid bij het verspringen was tevens coach van zijn Amerikaanse rivaal. Maar echt boos werd Peter O'Connor pas toen na zijn zilveren sprong in 1906 de Britse vlag werd ge hesen. Hij klom in de mast en verwisselde hem voor het groen van Ierland, destijds nog niet zelfstandig. DONDERDAG 22 JULI 2021 37 Iconisch moment uit 1968: Tommie Smith (midden) en John Carlos (rechts) steken bij de huldiging na de olympische 200 meter beiden een vuist om hoog in een zwarte handschoen, als steunbetuiging aan de Black Power-beweging in de VS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 93