m Grote sporters spreken zich uit tegen onrecht in de wereld. Maar olympisch Tokio is daar niet het decor voor, meent het IOC, dat de oude regels handhaaft. Maar laat iedereen zich daardoor beteugelen? ,,Een statement heeft alleen maar meer waarde als je zelf ook iets te verliezen hebt.'' at gebeurt er straks als de Amerikaanse activiste Megan Raplnoe voorafgaand aan de olympische voetbalfmale In Tokio knielt tijdens haar volkslied? Wat als atletieksensatie Noah Lyles voor een van zijn starts zijn vuist Ingepakt In een zwarte handschoen In de lucht steekt, zoals de sprinter deed bij de Amerikaanse trials? Officieel mag het niet. Volgens de regels van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) staan er zware sancties op, tot uitsluiting aan toe. Prachtig, die bevlogenheid van atleten voor zaken als Black Lives Matter, inclusie en gelijkheid, maar In Japan even niet, zo heeft het IOC bepaald. In elk geval niet binnen het olympisch decor. Vriendschap en respect zijn olympische kernwaarden, maar heb je op dat gebied een boodschap, dan creëer je zelf maar een podium In de mixed zone, vla social media of op een persconferentie. Na stevige kritiek heeft het IOC de mogelijkheden voor atleten om hun mening te uiten voorzichtig ver ruimd, zo is het voor het eerst toegestaan om bijvoorbeeld bij het betreden van het veld of bij de introductie van een atleet of team een gebaar te maken. Dat alles moet echter in lijn zijn met 'de olympische beginselen', niet gericht tegen mensen, landen en organisaties en het mag al zeker niet een volkslied of olym pisch protocol (geen vlag, of spandoek) verstoren. Kortom: elke vorm van protest óp het olympische veld en podium blijft strikt verboden. Netjes afgekaart In de veelbe sproken Rule 50, die neutraliteit waar borgt en verdeeld heid voorkomt onder atle ten. Waar tal van sportieve grootmachten als de Engelse voetbalbond FA, de Ameri kaanse basketbalkoepel NBA en de For mule 1 juist steeds meer openstaan voor alle vormen van meningsuiting, wil het IOC nauwelijks versoepelen. ,,Het heeft voor het IOC iets heiligs. Deze regels zijn ingevoerd in de jaren 60 en 70 van de vorige eeuw, toen atleten zich begonnen te roeren. En dat hebben ze nooit los willen laten'', weet historicus Paul Reef. Reef deed promotieonderzoek naar pro testen bij Olympische Spelen en snapt de IOC-houding tegen alle vormen van pro test wel. ,,Het is uit angst dat er eventueel een actie plaatsvindt die niet meer te cen sureren valt, met alle gevolgen van dien." Een Black Lives Matter-shirt van een atleet van naam zien de hoge heren wel licht door de vingers, vermoedt Reef. ,,Ze zijn vooral bang dat een sporter Iets poli tieks roept, bijvoorbeeld dat Japan deze Spelen niet had moeten organiseren. Of dat hij aandacht vraagt voor de positie van de Oelgoeren In China. Dat kan gevolgen hebben voor sponsors, orga niserende landen en bonden, als je die sluis tussen sport en politiek opentrekt." Het IOC communiceert gre tig dat het merendeel van de Black Lives Matter? Knielen op het veld? Allemaal verboden Tekst Arjan Schouten Foto's AP Image Select 36 Sprintsensatie Noah Lyles (met zwarte handschoen) tijdens de olympische atletiektrials in de VS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 92