Geen coureur zo veelzijdig en dominant als Mathieu van der Poel T0KI0/2020NE streep werd geklopt door Kasper Asgreen. Twee weken na Albstadt, in het Tsjechi sche Nové Mesto, behoort Van der Poel al weer tot de besten en wordt tweede. Voor de goede orde: 'Vlaanderen' is wielrennen op de weg en in Albstadt en Nové Mesto rijdt Van der Poel op de MTB. Onvergelijkbare grootheden. Compleet verschillende sporten, waarmee gelijk de uniciteit van Van der Poel is benoemd. Geen coureur die zo dominant en zo veel zijdig is als 'MVDP'. „Toonaangevend in drie disciplines. Al een paar jaar'', zegt zijn coach en ploegleider Christoph Rood- hooft. Op de weg wint Van der Poel de grootste eendagswedstrijden en bij zijn debuut dit jaar zet hij de Tour de France op zijn kop. Het zal niet bij vier wereldti tels blijven in het veldrijden, hij is de beste crosser ooit. En komende maandag ook nog eens een van de favorieten voor olympisch goud op de mountainbike. Van der Poel is een gespleten wieler- persoonlijkheid. Hij is de sterkste op de apenrots van de cross, maar veldrijden dient de laatste jaren enkel nog als voor bereiding op het wegseizoen. Alleen het WK blijft een op zichzelf staand doel. Op de weg belichaamt hij een nieuwe gene ratie, afl<omstig uit de cross. Zijn weg programma is kort en krachtig, omdat hij ook wil mountainbiken. In dat wereldje met zijn eigenzinnige sfeer is hij juist 'die wielrenner', die soms even opduikt. Minutieus Overal doet Van der Poel het op zijn eigen manier. Zijn trainingen en wedstrijdpro gramma zijn precies uitgestippeld door Roodhooft en trainer Kristof De Kegel. Maar bovenal doet Van der Poel wat hem gelukkig maakt. Op de manier die het best bij hem past. Dus als de 'echte' mountain- bikers zich vlak voor de start op de rollen- bank opwarmen in het startvak, leunt hij op zijn fiets. Het is geen nonchalance of minachting voor de concurrentie. Van der Poel heeft zijn warming-up dan al gedaan. Bij de camper, in blokjes van een paar minuten met bijbehorende wattages. Op de mountainbike? Nee. Op een racefiets. In de cross en op de weg is Van der Poel als tiener al ongenaakbaar, de combinatie wordt hem door vader Adrie met de pap lepel ingegoten. Mountainbiken moet hij zelf leren. Adrie vindt de nieuwe hobby van zijn jongste zoon aanvankelijk maar vreemd. Waar Van der Poel op de weg en in de cross van nature vooraan rijdt, kost het hem jaren om zich de mountainbike eigen te maken. In 2016 rijdt hij zijn eerste wereldbekerwedstrijden, start achteraan en komt niet verder dan een 32ste plek. Pas in 2019 wint hij zijn eerste koers op dat niveau. Het zijn er gelijk vier dat sei zoen en hij wordt Europees kampioen. In Nové Mesto is Van der Poel voor het eerst de Zwitser Nino Schurter de baas, acht voudig wereldkampioen. ,,Winnen op de mountainbike was nieuw voor mij. Het was anders dan het winnen van de Amstel Gold Race, maar voor mij persoonlijk was dit één van de mooiste overwinningen.'' Zo bezien is de liefde voor de fiets net als de echte liefde. Vrouwen die hard to get spelen, hebben een aura van aantrek kingskracht om zich heen. Zo geldt dat voor de mountainbike bij Van der Poel. ,,Mountainbiken is iets wat erbij is ge komen, wat ik niet van jongs af aan heb gedaan. Daarom ben ik ook blij terug te zijn'', zegt hij bij zijn rentree in Albstadt. „Het is gewoon liefde geworden." O hard to get met 'MVDP' Het multitalent Mathieu van der Poel: winnend op de weg in de Tour (boven), duellerend met rivaal Wout van Aert tijdens het WK veldrijden (midden) en op weg naar mountainbikesucces in Albstadt (onder). foto's belga, jan nemec DONDERDAG 22 JULI 2021 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91