8 NIEUWS AANSLAGEN UT0YA EN OSLO Precies tien jaar geleden vermoordde Anders Breivik 77 mensen op het eilandje Ut0ya en in Oslo. Zijn vreselijke daad veranderde alles: het land, de politiek en de mensen. Hoe kon dit in hemelsnaam juist in Noorwegen gebeuren? De overlevenden Dedader (en zijn erfenis) donderdag 22 juli 2021 Mark van Assen ,,Ik wou dat ik jullie was", had An- niken Huitfeldt een beetje jaloers gezegd. De sociaaldemocratische minister van Cultuur wenste haar jonge partijgenoten op 21 juli 2011 een prachtig verblijf toe op het ei landje Ut0ya. Ze waren daar bij el kaar voor het jaarlijkse zomer kamp van de AUF, de jeugdbewe ging van de Arbeiderspartij. Het was zomer, alles was groen, het meer lag er kalm bij, en wat is er mooier dan met anderen praten over je idealen? Nog geen 24 uur later waren 69 van hen vermoord en meer dan honderd verwond, van wie de helft ernstig. En in Oslo, waar op die ongelukkige dag de eerste aan slag plaatsvond, vielen ook nog eens acht doden. Wie nu naar de gezichten van de overlevenden kijkt, hun verhalen hoort en hun littekens ziet, weet meteen dat dit soort wonden nooit heelt. Fotograaf Andrea Gjestvang volgde de afgelopen tien jaar en kele jongeren van toen. Zo zijn er foto's van Hanne Hest0 Ness als jonge vrouw (in 2012, toen ze 20 jaar was) en als jonge moeder (in 2021). Ze werd geraakt in haar lin- het niet met ons eens was. Hij durfde niet met ons te debatteren." Het was een belangrijke vraag tij dens het proces tegen Anders Breivik: is hij nu wel of niet gek? Er was toen iets raars aan de hand, een beetje de omgekeerde wereld. Het Openbaar Ministerie (OM) wilde hem ontoerekeningsvatbaar laten verklaren, zodat hij veilig kon worden opgeborgen, mis schien wel voor de rest van zijn le ven. De nabestaanden waren daar tegen, omdat ze wilden dat hij écht werd gestraft voor wat hij heeft gedaan. En Breivik zelf gruwde van ontoerekeningsvat baarheid. Dat zou immers beteke nen dat er iets mis was met hem, en dat was wat hem betreft niet aan de orde. Het OM kreeg uiteindelijk niet zijn zin. Breivik is veroordeeld tot 21 jaar eenzame opsluiting, met daarna de mogelijkheid tot ver lenging. Hij zit vast in de gevange nis van Skien en laat daarvandaan voortdurend blijken dat de diag nose 'narcisme' de lading volle dig dekt. Hij zegt blij te zijn met al die doden, omdat mensen zo ein delijk zijn manifest gingen lezen. Hij diende aanklachten in tegen de staat, omdat hij meer democra tie, meer openheid en meer men selijkheid wilde (voor zichzelf). Hij klaagde over hoofdpijn door zijn eenzame opsluiting, wilde een nieuwe PlayStation, voelde zich alleen, wilde meer brieven kunnen sturen, een eigen tele foon en zo nog wat zaken. En de nu 42-jarige Breivik zit dan wel in de gevangenis, maar hij is zeker niet verdwenen uit de verbeelding. Zijn manifest, Een Europese Onafhankelijkheidsverkla ring, heeft iets wakker gemaakt in andere extremisten. In 1500 pagi na's claimt hij niet alleen dat de 'Noorse etnische groep' langzaam maar zeker wordt 'afgebroken' door moslims, maar beschrijft hij ook tot in detail hoe hij de aansla gen in Oslo en op Ut0ya voorbe reidde. Hoe hij zich liet registre ren als boer bijvoorbeeld, omdat hij zo makkelijker aan kunstmest voor explosieven kon komen. Of hoe hij eigenlijk ook de sociaal democratische politica Gro Har lem Brundlandt wilde onthoof den en daarvoor al van alles had aangeschaft: bajonet, mes, plastic handboeien. Hij wilde zijn daad ook filmen, maar omdat hij geen iPhone had, blies hij dit plan af. Een dergelijk manifest is ook aangetroffen bij de Australiër Brenton Tarrant, die in maart 2019 in Nieuw-Zeeland in twee moskeeën 51 mensen vermoord de. Hij noemde Breivik een voor beeld. Ook Ali David Sonboly, een 18-jarige jongen die in 2016 in München negen mensen dood schoot, was geïnspireerd door de Noor en diens schrijfsels. Hij zou zelfs een afbeelding van Breivik als profielfoto op WhatsApp heb ben gebruikt. Toch bestaat er in extreem rechtse kringen ook weerzin. Tij dens het proces liet de verdedi ging radicalen getuigen om aan te tonen dat Breiviks ideeën breder kerarm, een vinger en haar nek- wervels. Uiterlijk is er niet zoveel te zien. Maar, zo zegt ze in een verhaal in de Financial Times: ,,Ik ben voortdurend bang dat ik de genen kwijtraak van wie ik het meeste houd, omdat ik mijn beste vriend verloor op het eiland." Of Cecilie Herlovsen (nu 25), die kogels in haar schouder, kin en arm kreeg, en het nog steeds heeft over de 'gevangenis Ut0ya'. ,,Door mijn verwondingen denk ik dat ik nooit volledig vrij zal zijn. Ook al ben ik sterk." Sommigen zijn ondanks alles wat er gebeurd is toch po litiek actief gebleven. Ina Libak (31), die ernstig gewond raakte, was van 2018 tot 2020 zelfs voorzitter van AUF. En Kamzy Gunaratnam (33), die destijds zwemmend van het eiland wist te ont snappen, is nu locobur gemeester van Oslo. Zij zet zich in voor vrijheid van meningsuiting en hoe je daarmee om gaat. ,,Wat moet je doen als je het ergens niet mee eens bent? Deze terrorist kwam naar een eiland omdat hij Deze terrorist durfde niet met ons te debatteren - Kamzy Gunaratnam, overlevende GO .5- .-'V'V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8