Gaat erom dat zij een mooi toernooi spelen' T0KI0/2020NE De ene broer bekijkt Spelen in Nederland, andere vanuit Denemarken Broers Joost en Mart Lieder, partners van Lois Abbingh en Tess Lieder (voorheen Wester) DE THUISBLIJVER oordat Joost Lieder handbaltopper Lois Abbingh leerde ken nen, keek hij nooit naar die sport. Ja, af en toe zag hij een wedstrijd van schoon zus Tess Lieder (op haar shirt staat nog altijd Wester), maar hij bleef toch vooral een voet- ballieffiebber. ,,Sinds ik een relatie heb met Lois - zo'n 3,5 jaar - probeer ik elke wedstrijd van haar te zien. En zeker op de grote toernooien", vertelt Joost, die met Abbingh in het Deense Odense woont, maar ook geregeld in Nederland is. In 2019 stond hij in dubio: later dat jaar naar het WK in Japan gaan of liever naar de Spelen in de zomer van 2020? ,,Ik koos voor dat laatste, dat is toch het mooiste podium. Ik staarde me blind op Tokio. Tja, die gok is slecht uitgepakt.'' Bloedstollend Op het WK in Japan verover den de Nederlandse handbal- sters anderhalf jaar geleden tot veler verrassing de wereld titel. Het was Joosts vriendin die in de bloedstollende finale de beslissende strafworp ver zilverde. Terwijl Lois zich met 71 goals kroonde tot topscorer van het WK keek haar vriend vol trots naar de televisie. Volgende week gaat het ook zo: vanuit Nederland moedigt hij voor de buis zijn geliefde en haar ploeggenoten aan. Joost: ,,Al spelen ze midden in de nacht. Ik zet de wekker en trek mijn oranje shirt aan." Zo'n 800 kilometer verderop zal zijn twee jaar oudere broer Mart Lieder (31) in Denemar ken naar de tv kijken. De echt genoot van keepster Tess is profvoetballer bij Odense BK en zit al midden in de voorbe reiding op het nieuwe seizoen. ,,Ik zou toch al niet naar Tokio gaan.'' Lachend: ,,Ik moet de eerste trainer nog tegenkomen die me een paar weken vrij geeft om naar het handbal van mijn vrouw te kunnen kijken. Maar ik volg het natuurlijk op de voet", zegt de ex-speler van onder meer Vitesse en RKC. Mart en Tess leven tijdens grote handbaltoernooien even gescheiden, maar de laatste anderhalf jaar zagen ze elkaar vaker dan ooit. De spits speelt sinds januari 2020 in Odense, de stad waar zijn vrouw voor de lokale handbaltrots uit kwam. Het voetbalstadion ligt pal naast de handbalhal, op loopafstand van hun woning. Transfer Mart: ,,Na wedstrijden gingen we vaak snel nog even bij de ander kijken. Komend seizoen zit dat er niet meer in", doelt hij op de transfer van Tess naar CSM Bucuresti in Roeme nië. Hijzelf heeft nog een con tract voor een jaar bij Odense. Maar eerst staat alles in het teken van de Spelen. Joost: ,,Heel jammer dat er geen fans naar Tokio mogen, maar het gaat erom dat de dames een mooi toernooi spelen. Dat is het allerbelangrijkste." O (Natasja Weber) Zelfs naaste familie van olympiërs is niet welkom in Tokio. Hoe moet dat de komende weken met de meest trouwe fans van allemaal? Joost (links) en Mart Lieder bij hun vakantiehuisje. Boven: hun partners zijn in extase na de gewonnen WK-finale tegen Spanje. foto's niels de vries anp DONDERDAG 22 JULI 2021 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87