Het enige wat je moet doen, is je houden aan de regels ave 2019 T0KI0/2020NE t Invliegen, sporten en vertrekken. Geen poespas. Benader deze Spelen zakelijk, dat stellen de Japanners zeer op prijs. En leef je ook een beetje in. Wil je als Nederlander de locals voor jou in je oranje shirtje laten juichen, al is het niet in de stadions, dan heeft Bos nog wel een bruik baar advies. ,,Leer een paar woordjes Japans. Vinden ze helemaal fantastisch. Al kun je alleen maar 'hallo', 'dag' en 'tot ziens' zeggen... Dat vinden ze al heerlijk.'' Het zou het ijs wat kunnen breken, denkt hij. Voor wat goodwill kunnen zor gen onder deze extreme omstandigheden. ,,Met handgebaren kom je er ook al heel ver. Vorm het peace-teken. Of een hartje met je vingers, tijdens het juichen'', oppert radiopresentatrice Mai Verbij, zelf half-Japanse en de zus van wereldkampi oen schaatsen Kai Verbij. ,,Maar je moet er ook wel je bescheidenheid kunnen tonen, rekening houden met een ander is daar heel belangrijk. Aanvoelen wat er wel en niet kan. In Japan moet je de sfeer kun nen lezen, dat is ook een Japans gezegde.'' - Theo Bos Die sfeer zal er nog steeds een zijn van Spelen in tijden van een pandemie. Geen polonaise, oranje feestjes, of crowdsur- fend door een Holland House. Soberheid troef. Maar wie daar begrip voor toont, wacht nog altijd een mooi avontuur, ver wacht Gerald Vanenburg, die in de jaren 90 ruim drie seizoenen voetbalde voor Jubilo Iwata, net buiten Tokio. ,,In het oude normaal kozen Japanse fans aan vankelijk altijd één partij. Maar al snel klapten ze voor iedereen. Het is erg fijn, correct publiek. Je moet echt wel héél ver gaan, willen Japanners je uitfluiten'', weet Vanenburg. „Natuurlijk moet je wel wat laten zien om respect te verdienen. En geen gekke dingen doen, want dat gaat zich nu helemaal tegen je keren. Maar goed, waar geldt dat niet?" Geen nachtje doorhalen in Shinjuku, dus. Niet de barretjes verkennen in de smalle steegjes van de Golden Gai. Leef als een monnik en schitter op het veld, in de zaal, of op het water. Wees de ultieme 'Tokio 202One'-atleet en blijf beschaafd en fatsoenlijk, zoals de gemiddelde Japanner sowieso het liefst leeft. ,,Doe het samen, harmonieus, zonder uit de ban te springen. Daar hebben Japanners zelfs een term voor: WAweet Theo Bos. ,,Je moet het samen doen. Je zit er als sporter in een soort gevangenis en na de wedstrijd is het meteen weer wiebe ren. Maar accepteer het maar en wees superblij dat het toch door kan gaan. Veroorzaak vooral geen problemen, dan is de Japanner tevreden." O Buigen voor het Japanse publiek, zoals de nationale rugbyers hier doen, dat zal in de lege stadions niet gaan. Maar ook daarbuiten wordt een nederige houding erg gewaardeerd, fotogetty images DONDERDAG 22 JULI 2021 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 85