oqp Hoe je Japanners voor jou laat juichen (of: hoe je ze niet tergt) De stadions in Tokio blijven leeg, daarbuiten zullen atleten met argusogen worden bekeken. Hoe krijg je als Nederlandse sporter in deze situatie toch de sympathie van de Japanners? ,,Door je heel strikt te gedragen, zie het als een olympisch kampioenschap in punctualiteit." jjPHb ls Nederlandse atleet punten I B scoren bij de Japanners, deze IotH zomer? Toon respect en begrip I |H voor de situatie. Heerlijke stad, I Tokio. Maar nu even niet. Deze Spelen worden niet per se leuk. Of gezellig. En al zeker niet feestelijk. Behalve sporten kan en mag er bijna niks. Leg je daar maar direct bij neer. ,,Wil je als sporter op deze Spelen naam maken, houd je dan zo precies mogelijk aan alle regels'', adviseert Radboud Molijn. De Japan-deskundige en oud-directeur van de Nederlands-Japanse handelsfede ratie Dujat verwacht zeker geen ongast vrije ontvangst, maar onder Japanners zal wel degelijk een gevoel leven dat ze de Spelen liefst zo snel mogelijk achter de rug hebben. Zonder problemen en inci denten. En daar kun je als atleet aan bij dragen. ,,Wees strikter dan strikt, word olympisch kampioen in punctualiteit. Probeer waar je nog enige ruimte ziet die vooral niet te benutten. Je kunt je maar beter overdreven goed aan alle regels houden en je blik op oneindig zetten. Hoe lekker sake en Japans bier ook zijn, die kun je in het vliegtuig terug ook drinken.'' Het overgrote deel van de Japanse bevolking zit niet meer te wachten op deze uitgestelde olympiade. Door het IOC ^MAI verbij J is Japan min of meer in de hoek gezet, aftlazen kan niet meer, ondanks de scep sis onder medici en de angst van de bevol king. En die sfeer kan de sporter die op bezoek is maar beter goed aanvoelen. ,,Als je straks compleet lam uit een bar wordt geplukt in Tokio, heb je echt de poppen aan het dansen. Dat wordt een schandaal'', weet baanwielrenner Theo Bos, die jaren in Japan vertoefde als coureur in het lucratieve keirin-circuit. Diskrediet Prachtige jaren in een gastvrij land, met een bijzonder trots volk. Daar leerde Bos al snel dat je één ding vooral niet moet doen in Japan: het land in diskrediet brengen. Dat wordt niet geaccepteerd en getolereerd. En dat zal onder de huidige omstandigheden nog scherper gelden, vermoedt hij. ,,Je zit er nu met een bevol king die de Spelen door de strot geduwd krijgt. Met mensen die als de dood zijn voor corona. Die gaan alles straks aangrij pen, net als de pers. Mis je één testje dan heb je een schandaal. Ga even een bood schapje doen voor je wedstrijd en je kunt gelijk naar huis. Natuurlijk duiken de media daar straks vol op. Die gaan los. Dus het enige wat je als sporter moet doen, is je aan de regels houden.'' Leef als een monnik, schitter op het veld Tekst Arjan Schouten 'Leer wat Japanse woordjes. Vinden ze helemaal fantastisch. Al zeg je alleen maar 'hallo' en 'tot ziens'' 'Hoe lekker sake en Japans bier ook zijn, die kun je in het vlieg tuig terug ook drinken' 'Rekening houden met een ander, aanvoelen wat er wel en niet kan. In Japan moet je de sfeer kunnen lezen' 'Het is erg fijn, correct publiek. Je moet wel héél ver gaan, willen Japanners je uitfluiten' 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 84