TOKIO/ 2020NE Megan Rapinoe (voetbal) Caeleb Dressel (zwemmen) Mathieu van der Poel mountainbike) Roger Federer (tennis) Naomi Osaka (tennis) Harrie Lavreysen (baanwielrennen) Ze gelden in de VS als het meest uitgesproken stel dat afreist naar Tokio. Voetbalster Megan Rapinoe (35) en haar verloofde, basketbalster Sue Bird (40). De speelster met de bonte coupes schuwt politie ke statements niet. Ze was de eerste witte atlete die knielde bij het Amerikaanse volkslied. En ze roert zich als het gaat om gelijke rechten voor de LHBT-gemeenschap, racisme of andere actuele kwesties. 'De nieuwe Michael Phelps', je zult het label maar krijgen. Caeleb Dressel (24) lijkt er niet onder gebukt te gaan. De Amerikaan, specialist op vrije slag en vlinderslag, won 13 keer goud op de laatste twee WK's. En hij kan na Mark Spitz en Phelps als derde zwemmer ooit minimaal drie keer individueel goud pakken op één Olympische Spelen. Goud op zijn geliefde mountainbike, dat zaadje heeft Mathieu van der Poel (26) jaren geleden zelf geplant. Na een door corona mountainbikeloos 2020 én uitstel van de Spelen reed hij dit seizoen pas twee wereldbeker wedstrijden. Desondanks is er niemand die betwijfelt of 'MVDP' er komende maandag wel helemaal klaar voor is. Tennis is niet de belangrijkste olympische sport en omgekeerd zijn de Spelen niet het hoogste doel in die sport. Maar Federer kan wel één van de grootste atleten zijn die meedoen in Tokio. Het plaatje is voor hem niet ideaal: tussen Wimbledon en de US Open 'even' naar Japan. Maar de Spelen zijn speciaal voor de Zwitser (39). Hele maal omdat olympisch goud, in het enkel spel althans, de enige serieuze prijs is die hij nog mist. In 2008 pakte hij als dubbe- laar wel de hoofdprijs, met Stan Wawrinka. Ze werd geboren in de Japanse stad die gelijk is aan haar achter naam, maar Naomi Osaka (23) verhuisde als meisje naar de VS om te tennissen. Ze hield de Japanse nationaliteit altijd aan, niet in de laatste plaats vanwege de commerciële opties. Zo kon de viervoudig winnares van een grandslamtoernooi uitgroeien tot best- betaalde atlete ter wereld. De superster is nu ook 'postergirl' van de Spelen in haar geboorteland. Alleen al daarom kan Osaka, die een roerige tijd achter zich heeft na haar mediaboycot op Roland Garros, eigenlijk niet ontbreken in Tokio. In de internationale voorbeschouwingen gaat het amper over Harrie Lavreysen (24). Maar de zesvoudig wereldkampioen baanwielrennen is dé Nederlandse troef. Op keirin, teamsprint en individuele sprint is hij favoriet, om niet te zeggen dé te kloppen man. ,,Dat klinkt krankzinnig. Ik ben nog nooit op de Spelen geweest'', zei hij eerder in deze krant. tot de activiste DONDERDAG 22 JULI 2021 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 83