25 JAAR GAY PRIDE Sr Je moet het hem nageven. Siep de Haan (63), gebo ren Fries, overtuigd Am sterdammer, homoboeg beeld, wiskundeleraar (komen we op terug), no toire querulant (komen we ook op terug) én initiatiefnemer van misschien wel de meest gefoto grafeerde botenparade ter wereld, is geen man van voorspelbare antwoor den. Wie hem bijvoorbeeld vraagt of het niet erg is dat die beroemde uit bundige Canal Parade in het jubi leumjaar niet doorgaat, krijgt geen sippe bevestiging, maar een olijke ontkenning. Nee, De Haan vindt het 'echt niet erg' dat het grachtenfestijn voor het tweede jaar op rij door corona is afge last. De belangstelling voor de Canal Parade gaat volgens hem namelijk ten koste van de andere evenemen ten van Pride Amsterdam. ,,Dus mis schien dat al die andere activiteiten, zoals sporttoernooien en kunst- en filmevenementen, nu wél de media halen.'' Bovendien: de botenparade over leeft de stille jaren wel. ,,Ik weet nog dat ik 'm in 1996, het eerste jaar, bijna wilde skippen omdat er nauwelijks belangstelling voor was. Deelname was natuurlijk kostbaar: de boot, de kapitein, het versieren, de dj's. Maar na die eerste keer wist ik: dit is een blijvertje.'' De Canal Parade staat sa men met Koningsdag en het Amster dam Dance Event inmiddels al jaren in de top 3 van evenementen in de hoofdstad, trekt honderdduizenden toeschouwers. En er is altijd meer vraag dan aanbod om mee te varen; er is een limiet van tachtig boten. Wat De Haan het belangrijkst vindt: de Canal Parade droeg de afge lopen decennia bij aan de acceptatie van homoseksuelen. ,,Het was in 1996 voor het eerst dat homo's zich zo uitbundig, vrij en massaal lieten zien. Die zichtbaarheid is cruciaal ge weest. Je kan je namelijk niet eman ciperen als je je moet verstoppen. En ja, het was altijd feest, maar er ge beurden ook serieuze dingen. Zo hadden we in 2001 de eerste Arabi sche gayboot, brachten we 2014 een eerbetoon aan de aidsonderzoekers die waren overleden bij de ramp met Initiator Siep de Haan is 'ongelooflijk trots' dat Pride Amsterdam deze week aan zijn 25ste editie begint, maar maakt zich tegelijk zorgen over de oprukkende homohaat. ,,Ik voel me minder vrij dan 25 jaar geleden.'' de MH17, en stonden we in 2016 stil bij de schietpartij in de homonacht club in Orlando." De Haan: „Ik vond altijd dat daar zo'n sentiment in zat van: je mag wel homo zijn, maar je mag niet te veel opvallen. Want waarom zeggen we dat niet van het carnaval in Den Bosch, waar men sen één keer per jaar ook heel raar doen? Het beeld is bo vendien verte kend. Er zijn maar een paar blote boten, maar die komen wel altijd in de publiciteit." „Niet alle homo's zullen de Canal Parade leuk vinden, nee, maar niet alle homo's zijn het zelfde. Ze verschillen van kleding, van smaak, van vakantieadres. Het zijn net mensen, hè. En je hoeft niet mee te doen. Je kan ook naar de Zwarte Cross. Dat vind ik dan weer niks. Ik zou zelf trouwens nooit op zo'n blote boot durven. Veel te ex- travagant. Ik ben maar één keer in de Parade meegevaren." „Ja, ha, maar dat was in die jaren vooral bedoeld als een soort tegenwicht tegen de verpreutsingsoperatie van de gemeente Amsterdam. Die wilde de Wallen dicht, homo's de darkrooms uit, de feesten de stad uit. Terwijl ik het bij mijn verhuizing in 1992 naar Amsterdam juist zo mooi vond dat de homo gemeenschap in de Regu liersdwarsstraat zo zichtbaar was, zo open, zo gemoedelijk. Dat maakte Amsterdam in die jaren tot Gay Capital of the World en dat wilden we tijdens de Canal Parade laten zien." „Ik, mijn man Peter Kramer en Ernst Verhoeven - de eerste orga nisatoren - waren eigenlijk de Pieter Omtzigts van Amsterdam. We kaartten dingen in de pers aan, die de overheid niet goed kon hebben. Zo waren we heel kritisch over de groeiende bureaucratie. Voor de eerste parade was er maar één vergunning nodig, tien jaar later honderd. De gemeente heeft ons dus na tien jaar weggepest, zo zie ik het. Het was wel mooi dat we in 2014 in ere werden hersteld. Toen kregen we de stadspenning van burgemeester Van der Laan.'' ,,Ik denk dat die term gebruikt wordt voor elke homo die boven het maai veld uitsteekt en het is een venijnig soort framing. Ik heb die jaren dat ik het organiseerde namelijk niks an ders gedaan dan hele zomervakanties opgeofferd. En, ja, er zj altijd veel ruzietjes en gedoetjes in de homo wereld, maar de heterowereld is echt niet anders. Kijk naar politiek Den Haag.'' ,,Zo'n groot evenement organiseren is in wezen een hele reeks pro bleempjes oplossen. Vooraf beden ken wat er mis kan gaan en dat dan voorkomen. Daar genoot ik ook altijd enorm van. Ik genoot er zó van dat ik het evenement zelf niet eens meer hoefde mee te maken. Ik hM het in gedachten al meegemaakt.'' ,,Ik ben geneigd te zeggen: slechter dan ooit. De strijd tegen conserva tieve krachten als de Katholieke Kerk leek 25 jaar geleden voor homo's wel voorbij, maar nu mogen homo's in Polen sommige steden niet in en werkt Hongarije aan anti-lhbti- wetgeving. In Nederland is het ook niet zo'n homoparadijs. Ik voel me als leraar minder vrij dan 25 jaar geleden. Ik zie migrantenjongeren die nooit zouden durven uitkomen voor hun geaardheid en het is wel eens ge beurd dat ouders mij als homodocent niet wilden. Ik denk ook dat het in middels lastiger is om homo te zijn in een grote stad, waar de behoudende islam meer aanwezig is dan in mijn geboorteplaats Wolvega. Ja, we zou den ons met z'n allen enorme zorgen moeten maken over de terugkeer van de conservatieve krachten.'' donderdag 22 juli 2021 ■AW" - V MAOflaTZMA 'Zelf durf ik niet op zo'n blote boot' Er was in die 25 jaar ook kritiek. Dat de parade met z'n blote billen en zweepjes een wel heel karika turaal beeld van homo's gaf. De kritiek komt ook uit de Ihbti-gemeenschap. Eefje Oomen Amsterdam Siep de Haan: „Wij waren eigenlijk de Pieter Omtzigts van Amsterdam.'' FOTO MARCO OKHUIZEN - Uw motto was lange tijd wel: 'meer bloot op de boot'. Wat opvalt: er is in 25 jaar Pride Amsterdam wat af- geruzied. U moest er in 2006 zelfs mee stoppen. U droeg de term 'relnicht' als geuzennaam, lees ik terug. U bent het gezicht van Pride Am sterdam én al 35 jaar wiskunde leraar. Is er een link? Hoe staat het na 25 jaar met de homoacceptatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7