We zijn blij dat we kunnen rijden, maar het magische is er wel af TOKIO/ 2020NE maar hebben wel de mindset dat er onver wachte dingen gaan gebeuren." Juist in Japan leerde Thorwald Vene berg, directeur van wielerunie KNWU, in dat opzicht eerder een belangrijke les. ,,Ik stond me daar altijd op te vreten als ik weer in een lange rij stond. Maar Frans van Dijk, die ook nu weer projectleider is namens NOC*NSF, zei: zie het als een gra tis les mindfulness." Veneberg probeert daarom ook richting de wielrenners aan 'verwachtingsmanagement' te doen. ,,Als je in Tokio landt en er zitten net vier char ters met atleten voor je, dan gaat het een paar uur duren. Laat het dan komen zoals het is, aan negatieve energie heb je niets." Noodgevallen Veneberg hoopt alleen bidons te hoeven aanreiken, maar is ook mee voor corona- gerelateerde noodgevallen. ,,Het worden zakelijke Spelen. Het is nog steeds een heel grote wedstrijd, we zijn blij dat we kunnen rijden, maar het magische is er wel af. Het is voorbereiden, wedstrijd, ver trekken. Atleten hebben een heel kleine wereld in Tokio. Maar het is de enige manier waarop dit kon. Ik begrijp ook wel dat de Japanners niet zitten te wachten op allerlei exotische coronavarianten." Aanvankelijk mochten de wielrenners voor hun wegwedstrijd niet eens op het parkoers trainen. Na een lobby kunnen ze nu kilometers maken op een afgesloten gedeelte. ,,Maar tussen de trainingen door even terugfietsen en chillen in het hotel, dat gaat niet. Allemaal overkomelijk, maar je moet van tevoren over veel zaken nadenken. Als een ontbijt met havermelk essentieel is om te kunnen presteren, moet je dat zelf inpakken, want we kunnen daar niet naar de supermarkt. Daarom hebben we ook een halve Gamma aan materiaal mee." Celine van Duijn heeft zelf 'een halve koffer met eten gevuld'. „Eiwitshakes, repen. Sushi is hartstikke lekker. Maar als ontbijt? Mij niet gezien." O gedeelte nu nog drie keer zo complex. Grootste uitdaging is het superstrenge Playbook, waarin alle regels voor atleten zijn verzameld. Hendriks: ,,Ze zijn in Japan nog een stuk strikter dan we in Nederland gewend waren tijdens een lockdown. Geen anderhalve meter onder linge afstand, maar twee meter. Het mondkapje altijd en overal op, ook bij misschien wel 40 graden. Daar moet iedereen mentaal goed op voorbereid zijn. Zeker omdat we uit een Nederland komen dat net van het slot af is gegaan." Hendriks en zijn team pogen de mini male marges van de olympische corona- wetten te benutten. Zo is er aan de achter kant van de Nederlandse flat in het atle- tendorp een koffieterras gebouwd, waar andere landen jaloers naar zullen kijken. ,,Heerlijke koffie en uitzicht op de haven", zegt Hendriks. ,,We hebben ook geïnves teerd in een veilige maar gezellige lounge, waar atleten kunnen ontspannen. En op de kamers liggen spelletjes en boeken." Of de honderdvijftig oranje fietsen voor - Thorwald Veneberg niets zijn verscheept, is nog onduidelijk. „Volgens ons is het de veiligste manier om je te verplaatsen bij een pandemie. Maar niet gecontroleerd over de weg, dat vin den ze in Japan heel spannend. Dat wordt onderhandelen tot het laatste moment." Hendriks weet: er komen spannende momenten aan in Tokio. „Besmettingen, close contacts, iemand vals positief getest. We kunnen niet overal op voorbereid zijn, Zwemmer Ferry Weertman laat zich toe juichen in het Holland Heineken House in Rio de Janeiro, na zijn gouden race op de 10 kilometer open water. Zulke feestelijke uitspattingen zijn in Tokio absoluut taboe. DONDERDAG 22 JULI 2021 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73