Van alles waar ik bij voorbaat naar uitkeek, is het meeste wel weggevallen OQp Behalve topvorm hebben de Nederlandse atleten in superstreng Tokio ook een flexibele geest nodig om optimaal te kunnen presteren. Belangrijke les: „Laat het komen zoals het is, aan negatieve energie heb je niets." n de olympische fantasieën van schoonspringster Celine van Duijn (28) zag ze zichzelf meelopen In de uitbundige openingsceremonie. Of op de tribune zitten bij het handbal, judo of waterpolo, fanatiek juichend voor landgenoten. Eten met atleten uit andere landen en sporten, kriskras in de reusach tige eetzaal. ,,Maar", zegt Van Duijn nu, ,,van alles waar ik bij voorbaat naar uit keek, is het meeste wel weggevallen." Ze snapt het uiteraard, het coronaspook is in Japan verre van verdreven. ,,Het belangrijkste is dat de Spelen doorgaan. Maar het is lastig om enthousiasme of voorpret op te roepen, want het voelt nog niet alsof de belangrijkste wedstrijd uit mijn carrière eraan komt. Ik ben wel een beetje bang voor de totale impressie en de sfeer die ik straks ga ervaren." De laatste weken voor het vertrek naar Tokio bracht Van Duijn praktisch in isola tie door. Ze is gevaccineerd, maar nam geen enkel risico. „Behalve trainingen heb ik alles gecanceld. Ik ben heel bang voor corona. Niet om het te krijgen, maar wel voor het nachtmerriescenario dat je wedstrijd niet door kan gaan. Daarom ben ik heel voorzichtig, volg ik alle regeltjes. Mij leek het bijvoorbeeld leuk om door familie en vrienden uitgezwaaid te wor den op Schiphol. Nou ja, dat kon nog steeds, maar dan zonder knuffel." Speciale band Waar ze wel écht van baalt, is dat haar collega en goede vriendin Inge Jansen straks bij haar grote moment niet op de tribune zit. Jansen springt van de 3 meter plank. Zij moet binnen 48 uur na haar wedstrijd Japan weer verlaten en mist dus Van Duijns wedstrijd op de 10 metertoren, enkele dagen later. ,,We hebben een speci ale band, jarenlang alle emoties gedeeld en samen onze droom verwezenlijkt. Dat ik dat laatste moment niet met haar kan delen, vind ik moeilijk." Een verzoek voor een uitzondering strandde: regels zijn regels, dat geldt deze weken in Tokio nog meer dan in het oude normaal. - Celine van Duijn ,,Het schenden van het protocol kan enorme impact hebben", zegt Maurits Hendriks. ,,Je kunt zo je accreditatie kwijtraken." De technisch directeur van NOC*NSF is al anderhalf jaar bijna non stop met Tokio bezig. Hij stuurt de groot ste en in potentie ook de kansrijkste Nederlandse equipe ooit naar de Spelen. Die operatie was normaal al omvangrijk, maar corona maakt vooral het logistieke 'Ben wel een beetje bang voor sfeer die ik ga ervaren' Tekst Rik Spekenbrink Foto's ANP Getty Images Cor Vos 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72