zijn wel bij Ranomi in Tokio' TOK10/2020NE Haar eerste EK in2006was tot nu toe het enige toernooi dat de Kromowidjojo's niet bezochten DE THUISBLIJVER therapeut (oud-)verslaafden op weg hielp in de maatschap pij. Vijf jaar geleden ging hij met vervroegd pensioen. Op haar vierde en mogelijk laatste Spelen moet Ranomi Kromowidjojo het nu dus doen zonder de fysieke steun van haar ouders in Japan. Rudi: ,,Jammer, maar ik vind het een verstandig besluit dat er geen buitenlandse fans mogen komen. Ik kijk gezellig samen met Netty, Chjanoy en oma Pia midden in nacht naar de tv.'' Rudi Kromowidjojo, vader van zwemster Ranomi Kromowidjojo aar ter wereld Ranomi Kromo widjojo de laatste vijftien jaar ook zwom, één ding was zeker. Vader Rudi en moeder Netty zaten op de tribune. Hij in een oranje shirt, met oranje pet en een camera in zijn hand, zij met een Hollandse driekleur voorzien van de naam van hun dochter. ,,Voor de wedstrijd stuurde ze altijd een appje om te vragen waar we zaten'', zegt Rudi. ,,Als ze dan het stadion in kwam, hadden we aan één blik genoeg. Ik balde dan mijn vuist om haar power te geven. En na afloop - of ze nu goed of minder goed had gezwommen - stak ik altijd mijn duim op." Zo ging het vanaf 2007 op WK's, EK's en de Olympische Spelen van 2008 (Peking), 2012 (Londen) en 2016 (Rio). Rudi: ,,We zijn alleen niet naar haar eerste EK in 2006 in Boeda pest geweest. Ranomi was pas 15 jaar en mocht van coach Jacco Verhaeren mee om erva ring op te doen. We wilden rust uitstralen en laten zien dat we het volste vertrouwen hadden in de begeleidingsstaf. Maar ik weet nog dat de vader van Marleen Veldhuis tegen mij zei: 'Als ik jou was, zou ik naar alle toernooien gaan. Elke wedstrijd die je niet gaat kijken is een gemiste kans'." Vakanties De Kromowidjojo's namen dat advies ter harte en sloegen geen toernooi meer over. Vaak was ook Ranomi's oudere broer Chjanoy erbij. ,,We plan den onze vakanties rondom de zwemtoernooien. Zo hebben we heel wat van de wereld gezien. Ik had veel geluk met mijn baan bij verslavingszorg Noord-Nederland en met mijn collega's die altijd heel flexibel waren. Ik kon altijd vrij nemen voor Ranomi's wedstrijden", vertelt Rudi (67), die als socio- Karatefanaat Behalve zwemvolger is Rudi ook karatefanaat. Als leraar geeft hij nog altijd driemaal per week training in de sport die in Tokio zijn olympische debuut maakt. ,,Na heel veel moeite had Chjanoy ook daar kaarten voor bemachtigd. Heel jammer dat we niet kun nen gaan, maar ik heb het al lang losgelaten. Het laatste wat ik wil is dat het negatieve invloed heeft op Ranomi. Wij kijken lekker thuis en onze gedachten zijn bij Ranomi in Tokio. Zij is in goede handen en wij genieten toch wel." O (Natasja Weber) Zelfs naaste familie van olympiërs is niet welkom in Tokio. Hoe moet dat de komende weken met de meest trouwe fans van allemaal? Rudi Kromowidjojo gaat de misschien wel laatste Spelen van zijn dochter voor de buis volgen, thuis in Sauwerd. FOTO CORNÉ SPARIDAENS Ranomi Kromowidjojo (30) won olympisch zwemgoud in Peking (2008, estafette) en Londen (2012, 2x). foto afp DONDERDAG 22 JULI 2021 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71