OZCAN AKYOL Valkenburg: schade 400miljoen euro, herstel duurt lang Let op! Geld lenen kost geld bJa RIJ JOUW FAVOR ETE FORD VANAF €169 PER MAAND 6 NIEUWS Column Precies twee jaar geleden, toen we ook de zomerva kantie in een kustplaats doorbrachten, struinde ik samen met Mia het zand af, op zoek naar de mooiste schelpen. We vonden er tientallen - groot en klein, zwart en wit. Elke keer sprong ze triomfantelijk in de lucht. De hele buit moest mee. Eenmaal in ons vakantiehuisje concludeerde ik dat het er te veel waren. Niet alles paste in de kof fers terug naar huis. ,,Je moet er vijf uitkiezen'', zei ik. Een bijkans onmogelijke opgave voor een 3-jarig meisje dat alles nieuw en dus mateloos fascinerend vond. ,,Maar wat kan ik er dan mee?'' vroeg ze. Ik vertelde hetzelfde als alle jonge ouders. ,,Als je de schelpen tegen je oren drukt, hoor je de zee waar ze vandaan komen.'' In Deventer vonden we een plekje voor haar pril verworven collectie, op het muurtje in het toilet. In het begin functioneerden ze louter als ornament, maar naar mate de jaren vorderden en een lockdown ons allemaal overkwam, merkte ik dat ze vaker de schelpen tegen een oor drukte. Heimwee naar iets wat ze eigenlijk niet kende: vakanties. ,,Papa, luister, ik hoor de zee.'' Elke keer pakte ik de schelp over. ,,Ja, wat een golven.'' Deze week vertoeven we dus weer aan de kust. Op woensdag ochtend gingen we met z'n vieren naar het strand, dat verlaten en zielloos was. Mia, inmiddels 5 jaar, duwde zelf haar armen door de opening van haar zwembandjes, greep mijn hand beet en riep dat ze naar het water wilde, opgewonden van dat vooruit zicht. Terwijl de golven onze voeten nat maakten, kirde ze van geluk. De euforie van een kind dat iets voor het eerst bewust beleeft, is een moment om zoveel mogelijk van te genieten. Plotseling liet ze mijn hand los. ,,Kijk, papa, een schelp. Wat groot.'' Ze raapte hem op en legde hem op haar oor. ,,Wat doe je?'' vroeg ik. ,,Ik luister naar de zee.'' Voor de zoveelste keer klotste het water van een golf tegen onze benen. ,,Maar lieverd'', zei ik, wij zend naar het oneindige, ,,dat ^s de zee. Luister. ,,Nee, helemaal niet. Alle zeeën klinken anders.'' We gingen door met zoeken. Onze dochter was helemaal blij dat haar verzameling in Deventer groter zou worden. En ik zag te vreden hoe een klein meisje groot werd. Als je ze tegen je oren drukt, hoor je de zee waar ze vandaan komen Volgens Prevoo zijn 2300 huizen beschadigd door de overstroming van vorige week, waarvan 700 zo ernstig dat gezinnen er voorlopig niet kunnen wonen. Er zijn 270 horecabedrijven getroffen en 180 winkels, is de eerste schatting. De economische impact is 'ongena dig hoog', stelt Prevoo: 200 mil joen euro materiële schade, 200 miljoen overige bedrijfsschade. In Valkenburg zijn zo'n 700 ge zinnen ontheemd geraakt. De ge meente is naarstig op zoek naar woonruimte voor deze mensen, die nu in een hotel of bij familie of vrienden slapen. Valkenburg telt ongeveer 16.000 inwoners. Er zijn 1500 tot 2000 mensen geëva cueerd gedurende de ramp. Verzekeraars Centraal Be- heer/Achmea en Interpolis zullen voor het vergoeden van de schade gaan afwijken van de polisvoor- waarden. Schades veroorzaakt door neerslag worden vergoed, schade als gevolg van over stroomde waterbekkens ook, hoewel dat volgens de polisvoor waarden niet (altijd) hoeft. De verzekeraars hopen door het rijk gecompenseerd te worden voor de schade die ze voor hun reke ning nemen, uit het vorige week aangekondigde rampenfonds. Volgens Geeke Feiter, directeur van het Verbond van Verzeke raars, kan het herstel lang gaan 1700woningen zijn (voorlopig) niet meer bewoonbaar duren. ,,We moeten Valkenburg de tijd geven om op te drogen. Dat kan zomaar drie of vier maanden duren." Ook kost het volgens haar tijd om genoeg herstelbedrijven in de regio te krijgen. Niet alleen omdat er zoveel complexe scha degevallen zijn, maar ook omdat veel schadebedrijven in de buur landen actief zijn. Daarnaast is er sowieso een nijpend tekort aan vakmensen. Intussen zijn de opruimwerk- zaamheden volop bezig. Er is in middels 1100 ton afval afgevoerd. BRING ON TOMORROW donderdag 22 juli 2021 GO $0 @OzcanAkyol Scheloen zoeken Mia keek naar een schip. Ik zag haar denken. Opeens viel alles op zijn plek. ,,Ik was een beetje dom, hè?'' zei ze. De schade van de overstromin gen in Valkenburg is door een expert geschat op 400 miljoen euro. Dat zei Daan Prevoo, bur gemeester van de Limburgse gemeente, gisteren op een persconferentie. Sander van Mersbergen Valkenburg FORD OPTIONS MUSTANG MACH-E Ga nu voor een nieuwe Ford en financier hem via Ford Options met een rente vanaf 1,9%. Dan kun je rekenen op een gegarandeerde restwaarde en heb je na 3 jaar de keuze: teruggeven, overnemen of inruilen voor een splinternieuwe. En dat alles voor een vast laag maandbedrag. Dus wacht niet langer op jouw favoriet: bestel hem nü! Kijk op ford.nl of neem contact op met jouw Ford-dealer. •Maandbedrag voor de Ford Fiesta met 3,9% rente via Ford Options Options-aanbieding Contante prijs Termijnbedrag Slottermnn Totaal te betalen bedrag €27.895 €26.785 €20.637 €19.716 Kuga Mustang Mach-E Aanbetaling Totaal kredietbedrag Vaste debetrentevoet Jaarlijks kostenpercentage Duurovereenkomst €5.530 €12.955 3,9% 3,9% 36mnd. €8.202 €19.693 1,9% 1.9% 36mnd. €7.933 €18.852 1.9% 1,9% 36mnd. €10.312 24.398 1,9% 1,9% 36mnd. €15.313 €35.112 1,9% 1,9% 36mnd. Ford Credit (een handelsnaam van BNP Paribas Personal Finance B.V., kantoorhoudende te Marten Meesweg 97,3068 AV Rotterdam) treedt op als aanbieder van de genoemde financieringen. Ford Credit geeft geen advies; u dient zelf te bepalen of het door u gewenste krediet aansluit bij uw wensen, behoeften en persoonlijke situatie. Verdere informatie over deze kredietmogelijkheid kunt u vinden via de website van Ford Credit. De Europese standaardinformatie inzake consumentenkrediet wordt voorafgaand aan de totstandkoming van de overeen komst aan u verstrekt. Aan deze berekeningen kunnen geen rechten worden ontleend. Deze aanbieding is geldig t/m 30-9-2021. BNP2JF004

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6