'Als ik nu een medaille mee naar huis kan nemen, zou dat echt het ultieme zijn' T0KI0/2020NE maken. Stoppen lijkt een brug te ver, atle tiek is haar leven. Ze hoopt een manier te vinden waardoor ze nog succesvol verder kan. Toch zegt ze: „Hoe dan ook heb ik er al een geweldige carrière op zitten." Je bent nu 29 jaar. Dan denken veel mensen: dan ben je in de kracht van je leven. Hoe werkt dat voor sprintsters? „Heel verschillend. Je hebt juist nu ook oudere atleten die super zijn op het hoog ste niveau. Maar ik ben op mijn zestiende begonnen. Heb bijna nooit toernooien overgeslagen. Ik heb alles meegemaakt. Het is bizar wat er allemaal is gebeurd. Tuurlijk, in theorie is het zo, maar fysiek moet het ook wel kunnen." In 'atletiekjaren' ben jij misschien wel ouder dan 29. „Churandy Martina (37, red.) kan heel lang door, maar Usain Bolt was heel goed op heel jonge leef tijd en is gestopt op zijn dertigste. En toen deed hij al minder wed strijden. Die is gestopt op zijn hoogtepunt. Misschien dat mensen nu al kunnen zeggen dat ik te laat ben gestopt. Maar op die manier denk ik er niet over. Ik hoop nog steeds dat ik meer kan laten zien." Je bent het boegbeeld van een gewel dige generatie atleten in Nederland, met steeds weer nieuwe talenten, zoals Femke Bol. „Het is misschien gek om over jezelf te zeggen, maar ik denk dat ik een behoor lijke bijdrage heb geleverd aan de popu lariteit van de atletiek in Nederland. Ik was de eerste lichting met het fulltime programma hier op Papendal en nu staat er een supergoed en strak programma voor heel veel onderdelen. Dat is wel echt tof dat ik dat allemaal heb kunnen mee maken. Ik vind het heel mooi om zo'n Femke Bol echt te zien gaan. Ik herken ook best wel veel van haar karaktereigen schappen. Stoïcijns, zo van: maakt niet uit met wie ik aan de start sta. Het boeit me niet, ik loop gewoon. Dat vind ik heel tof om te zien. Daarin zie ik wel een beetje mijn jonge zelf. Ik ben echt nog niet zo heel oud, maar soms voelt dat wel zo." Ik kan mij voorstellen dat het moeilijk is om op deze manier naar een groot toernooi toe te te leven. ,,Dat is het ook. Ik ben anders gewend. Maar ik blijf vechten en er alles aan doen. Ik kan er niet meer van uitgaan dat ik de finales haal, moet eerst zorgen dat ik alle 'voorstappen' goed doe. Maar ik ben wel echt een toernooiloper. Ik kan echt meer geven op zo'n toernooi. Ik hou wel van die strijd om het tóch weer te laten zien. Nu is het hopen dat mijn lijf dat ook wil." En dat op unieke Olympische Spelen in Tokio. ,,Ik vind het écht heel jammer dat het niet gewoon in een bomvol stadion is dat je meesleept, optilt en de adrenaline geeft. Over genieten en plezier gesproken: daar doe ik het voor. Dat vind ik het allermooi ste wat er is. Dat geeft mij zoveel kracht en energie. Dat is jammer. Ik kan er nu nog niet over oordelen, maar het zal mis schien wel minder als Olympische Spelen voelen. Vertellen waar je bent, steeds getest worden, bezig zijn met allerlei randzaken, het wordt echt anders.'' Er zullen helemaal geen toeschouwers zijn, dus ook niet jouw ouders. „Sinds 2009, mijn eerste WK bij de junio ren, zijn ze er altijd bij geweest. Het wordt het eerste toernooi dat ze er niet bij zijn." O Je hebt je heel realistisch getoond over je kansen in Tokio. Je zit nu niet in de situatie dat je kunt roepen: ik ga voor goud, dat is minder tastbaar dan in het verleden. Maar stel dat je wél een heel goed toernooi loopt en een medaille pakt. Gaat het je dan lukken er meer van te genieten? ,,Ik denk het wel. Meer dan ooit. Omdat ik ben teruggeroepen, stil heb gestaan, mezelf heb afgevraagd: hoe verder en op welke manier? Ik denk dat het een heel ander gevoel zou geven. De aanloop is echt anders geweest. Als ik nu een medaille mee naar huis kan nemen, zou dat echt het ultieme zijn. Dat klinkt gek, maar het is wel zo." O Dafne Schippers op Papendal met Rana Reider (boven), de Amerikaanse sprint- coach met wie ze in 2017 en 2018 samen werkte. Daarvoor en daarna trainde ze onder Bart Bennema (onder), die haar al begeleidde in haar tijd als meerkampster. DONDERDAG 22 JULI 2021 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69