'Er is geen topsporter die denkt: deze tijd is wel prima, hier houden we het bij' T0KI0/2020NE mijn natuur? Het is dan zoeken naar waar dat eigenlijk ligt." Waar werkten jullie aan? ,,We gingen technische dingen verande ren. Het verschil tussen Amerikaanse coaches en Europese coaches, in grove lijnen. In Europa kijken we heel erg naar de atleet en willen we dicht bij de natuur blijven. In Amerika heb je veel meer: dit is het ideaalplaatje en dit willen we nastre ven. Ik denk dat die Europese variant, ook omdat ik dat gewend ben, veel meer bij mij past dan mij in het plaatje te gaan proppen, want dat ben ik helemaal niet. Je kunt mij daar niet mee vergelijken." En waar zat die overtraindheid in? ,,In 2015 is natuurlijk de hele wereld bin- nengekomen. Alles was anders, alles was nieuw. Ik heb daar moeite mee gehad. Ik was voor mijn gevoel overprikkeld. Ik heb een tijdje slechter in mijn vel gezeten. En ik ben dan iemand die op de baan nergens aan denkt, alles geeft en dan is het eigenlijk fijn om die pijn te voelen. Misschien is dat typisch de topatleet. Weglopen voor mijn problemen door gewoon keihard te trainen. En meer, en meer, en nóg harder, en nóg meer, en nóg harder. Op dat moment had ik dat zelf niet zo door. En ik had ook een coach die daarin meeging. Bart is veel voorzichtiger, die moest mij al vaak afremmen." Achteraf gezien was hij, Rana Reider, niet de juiste coach voor jou. „Achteraf gezien misschien niet." Je had ineens een enorme status. Er kwamen billboards van Nike met jouw gezicht erop. Je genoot daar niet van. ,,Ik ben zelf iemand die het liefst op de achtergrond is. Ik doe niet zo gauw een boekje open over wat er aan de hand is. Ben altijd iemand geweest die denkt: ik los het allemaal wel op, ik doe het zelf wel. Dat dacht ik in deze situatie ook en dat kwam wel harder binnen dan ik dacht." En dan vlucht je door de pijn eigenlijk op te zoeken. ,,Ja, een beetje wel. Op de baan is het 'verstand op nul en gewoon gaan'. Er is geen lekkerder gevoel dan dat. Alleen op den duur werd dat lastiger. En ging ook dat niet meer." Die 21,63 seconden uit 2015 is nog altijd een wereldtijd. Is het streven naar beter worden dan wel de goede insteek geweest? Of was het misschien beter geweest om te proberen dat niveau langer vast te houden? ,,Dat is heel erg achteraf natuurlijk. Op dat moment kies je ervoor om beter te worden. Je hoopt door die keuzes weer sneller te worden. Er is geen topsporter te vinden die denkt: deze tijd is wel prima, hier houden we het bij. Altijd wil je daar onder." Woedend met olympisch zilver: Schippers smijt haar spikes tegen de baan in Rio de Janeiro. In Tokio moest en zou het alsnog goud worden, dacht ze toen. DONDERDAG 22 JULI 2021 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67