OQP verwijderd van de Jamaicaanse Elaine Thompson en olympisch goud. Woest was ze. Op haar tegenstribbelende lies en op het feit dat ze niet had gewonnen. Hoewel er gevoelsmatig geen groter ver schil tussen die twee avonden in Peking en Rio kon zitten, was er óók een belang rijke overeenkomst: Dafne Schippers toonde beide keren aan dat ze tot de abso lute wereldtop behoort in een discipline die overal ter wereld wordt beoefend: de sprint. Zij - type ambitieus, gretig, rupsje- nooit-genoeg - kon weinig met het zilver. De samenwerking met de Amerikaanse coach Rana Reider was dat jaar al ingezet en moest van voormalig meerkampster Schippers een volleerd sprintster maken. In haar eigen woorden: ,,Nóg meer, nóg beter, nóg harder." In Tokio zou ze wel goud gaan pakken. Dat was haar stellige overtuiging, meteen na de Spelen van 2016. ,,Ik dacht dat niets mij meer kon tegenhouden." Misschien moeilijk om te zeggen over jouw vorige coach, maar heb je er spijt van gehad dat je destijds de keuze hebt gemaakt om van Bart Bennema naar Rana Reider te gaan? ,,Ergens wel, ergens niet. Het was moei lijk, maar het was ook wel een beetje op tussen Bart en mij. En Bart kwam van de meerkamp. Op Papendal kregen we nu een Amerikaan die echt alle mogelijke sprintkennis in huis had. Met een lijst van alle medailles die hij ooit had gehaald op wereldniveau, dat was ongelooflijk. Op dat moment was het zo logisch om de stap te maken naar een echte sprintcoach, een wereldcoach. Daar zeg je niet zo gauw nee tegen. ,,Nu had ik misschien een andere keus gemaakt. Maar het was een keus om nog sneller te worden, nog beter te worden. En ervoor te zorgen dat ik nog tien jaar 21,6 zou lopen... Maar dat is gewoon niet reëel." Boven: Schippers' grote doorbraak, goud op de 200 meter tijdens het WK van 2015. Midden: een jaar later staat ze met zilver op het olympische podium, naast winnares Elaine Thompson. Onder: in Londen (2017) prolongeert ze haar wereldtitel uit Peking. In 2017 prolongeerde je nog de wereld titel op de 200 meter, met Rana Reider als coach. Toch klonk toen ook al het geluid: ik moet die ontspanning en die souplesse terugvinden. Daar begon die zoektocht. En het is alsof die zoektocht nooit meer is geëindigd. ,,Ja, dat lijkt ook zo. Dat natuurlijke is wat lastig geworden. Ik ben behoorlijk over- traind geweest, na 2017. En dat lijkt wel wat veranderd te hebben. Vroeger deed ik gewoon een loopje. Daar hoefde ik niet over na te denken. Mijn paslengte was mijn paslengte en de kracht die ik terug kreeg was honderd procent mijn natuur. Maar als je er twee jaar aan hebt gewerkt dat die pas veel korter en veel krachtiger moet worden, is dat heel moeilijk daarna weer terug te draaien. Wat is dan weer In Rio was ze blikvanger, maar Schippers was er ook al bij in Londen (2012): ze werd toen 12de op de zevenkamp en 6de met het estafetteteam op de 4x100 meter. 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66