T0KI0/2020NE Megazebra De drukste voetgangersover steekplaats ter wereld, zo staat Shibuya Crossing in hartje centrum Tokio te boek. Een van de meest gefotografeerde plekken van de stad bestaat feitelijk uit vijf zebrapaden, die samen een kruispunt bedienen waar het nooit rustig wordt, ook 's nachts niet. Op drukke dagen passeren er tegen de 400.000 voetgangers. Mede door de vele elektronische reclameschermen geldt Shi buya als de Japanse evenknie van Times Square in New York en Piccadilly Circus in Londen. Verdwaald Voor een westerling die Japan voor het eerst bezoekt, kan zeker Tokio een vervreemdend effect hebben. Die mix van een jetlag, cultuurshock en een taalbarrière zit prachtig verweven in de film Lost in Translation (2003), met Bill Murray en Scarlett Johans son. Andere beroemde films die zich (deels) in de Japanse hoofd stad afspelen: Kill Bill, Babel, Inception en de James Bond- episode You Only Live Twice. Meezinger Nog nooit gehoord van Kenshi Yonezu? In Tokio is dat onmogelijk. De zanger, artiestennaam Hachi, schreef de grootste Japanse karaokehit ooit. Zet Lemon (85 weken achtereen op nummer 1) aan in een van de vele spe ciale bars en een feestelijke avond is gegarandeerd. Menselijke mierenhoop 'Oostelijke hoofdstad': dat is de letterlijke betekenis van de naam Tokio. In de praktijk heeft het die status pas sinds 1868, toen de keizer er ging wonen. Maar hoewel ook de Japanse regering in Tokio zetelt, is de stad gek genoeg nergens officieel vastgelegd als centrum van het land. Hoe veel mensen er in Tokio wonen? Dat ligt er maar aan waar je de grens trekt. De 23 speciale wijken die het stadshart vormen, tellen ongeveer 9 miljoen inwoners. De prefectuur Tokio is wat groter, met grofweg 14 miljoen mensen. En neem je het nog ruimer, inclusief de megavoor- steden Yokohama en Kawasaki, dan praten we over 's werelds grootste metropool, een menselijke mierenhoop van 37,5 miljoen zielen. 3000 Tokio telt ruim 3000 sushi- restaurants, variërend van poepchic tot goedkope afhaal. Van kogelvis tot blauwvin- tonijn en van haaienhart tot walvisbiefstuk: het kan alle maal op je bordje belanden. De stad is sowieso een culinair mekka, met twee keer zoveel sterrenrestaurants als Parijs. Tijdsverschil In Tokio is het zeven uur later dan in Nederland. Dus: als Mathieu van der Poel maandag om 15.00 uur lokale tijd aan zijn jacht op olympisch mountain bikegoud begint, zitten wij om 8.00 uur net aan het ontbijt. Symboliek De stad Tokio heeft drie officiële symbolen: Somei Yoshino (kersenbloesem), Ginkgo (Japanse notenboom) en Yurikamome (Japanse kokmeeuw). DONDERDAG 22 JULI 2021 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63