i 'Als de Spelen doorgaan zijn we verdoemd. En als ze niet doorgaan ook' u TOK10/2020NE doen? Wie gaat hier nog plezier aan bele ven? De Japanners om te beginnen niet. Het draagvlak voor de Spelen is in Tokio sinds de komst van corona - en het uitstel met een jaar - verdampt. Uitkomsten van enquêtes verschillen iets, maar globaal kun je stellen dat 80 procent van de Japanse bevolking het peperdure, enorme en dus riskante sportevenement liever afgelast had gezien. Diverse groepen medici riepen op de organisatie terug te geven, ze hebben het in de ziekenhuizen al druk genoeg. Zelfs tennisster en 'postergirl' Naomi Osaka, 's werelds rijkste atlete en immens populair in Japan, zei dat er op zijn minst discussie gevoerd zou moeten worden over 'Tokio'. 13 miljard euro, keer twee Die zal achter de schermen best gevoerd zijn, maar naar buiten was de boodschap altijd: de Olympische Spelen gaan door. Japan had er in theorie uit kunnen stap pen, maar in de contracten staat dat het gastland dan het bonnetje krijgt toege schoven. De officiële begroting van Tokio 2020, nu formeel Tokio 202One genaamd, bedraagt 13 miljard euro. Maar ga intussen - Kaori Yamaguchi (oud-judoka) maar uit van het dubbele. Een afgelasting zou alleen aan gemiste inkomsten van uit- zendgemachtigden en sponsors al miljarden betekenen. Dus zat Japan klem. ,,We zijn verdoemd als de Spelen door gaan. Maar we zijn ook verdoemd als ze niet doorgaan", zei ex-judoka Kaori Yama guchi, bronzen medaillewinnaar in 1988. Ook het eergevoel van de Japanse poli tieke en sportieve bobo's speelt een rol. In 1940 gingen de Spelen in Tokio niet door vanwege de Tweede Wereldoorlog. Pas in 1964 werd het ingehaald. IOC-president Thomas Bach zei in 2019 dat Tokio de best voorbereide olympische stad ooit was. Bijna alles was al klaar, negen maanden voor de opening. Japan wil de wereld nu alsnog laten zien waartoe het in staat is, tien jaar na de kernramp in Fukushima. Ook al omdat de eerste post-pandemische Spelen anders in februari uitgerekend bij de gehate buren plaatsvinden, in Peking. Maar onder de bevolking is de angst voor corona veel groter dan de zin in top sport. Qua besmettingen en doden over legt het land van ruim 125 miljoen inwo ners cijfers waar Europa jaloers op is, maar voor Aziatische begrippen zijn ze hoog. Het trage vaccineren is het grootste probleem. De hoop is dat alle 65-plussers in de hoofdstad zijn ingeënt als de Spelen beginnen. Dus vrezen Japanners de komst van zo'n 80.000 atleten, officials en jour nalisten uit de hele wereld. Dat die groep naar schatting voor 80 procent gevacci neerd is, kan de angst niet wegnemen. Terug in de tijd Voor Nederland worden het Olympische Spelen die vooral in eigen land zullen worden beleefd. De atleten gaan in Japan negen maanden terug in de tijd. Vanuit het eigen land dat net weer grotendeels open ging, belanden ze in het strakst denkbare keurslijf. De laatste oefening van Epke Zonder land. De gouddorst van Marit Bouwmees ter, Sifan Hassan en Mathieu van der Poel. Judo in de machtige Nippon Budokan. Er is genoeg om je als sportliefoebber op te verheugen. Maar na de finish zal de euforie snel vervliegen. Zelfs het olympi sche adagium 'Vier het met een condoom' is verbannen. Werden er vijf jaar geleden in Rio de Janeiro nog 450 duizend stuks verstrekt aan atleten, nu zijn dat er slechts 150 duizend. Met de duidelijke bood schap: thuis pas openmaken. Daar mag het feest alsnog losbarsten. O De gemiddelde Japanner is behoorlijk gezagsgetrouw, maar toch zijn er in de afgelopen maanden in Tokio flink wat demonstraties geweest tegen het door gaan van de Olympische Spelen. foto ap DONDERDAG 22 JULI 2021 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61