Q&P Draagvlak voor Spelen is verdampt helemaal leeg te laten. Voor de atleten Is het streng verboden zich vrij door de stad te bewegen: om erop toe te zien dat ze zich daaraan houden, kunnen ze zelfs met gps worden gevolgd. Het zeventig pagina's tellende spelregelboek staat vol verplichtingen en verboden. Het vieren van medailles zal nog het moeilijkst worden voor sporters. Vijf jaar, soms nog veel langer, leefden ze naar dit moment toe. Opofferingen gedaan, bloed, zweet en tranen gelaten. En dan is straks Het Moment daar en is er geen ruimte voor uitspattingen. Niemand op de tri bunes om je vreugde mee te delen, ook geen vrienden en familie. Er Is voor de winnaars geen traditionele ceremonie op 'Medal Plaza'. En voor de verliezers geen Holland House om het verdriet eens stevig te verdrinken. Als je alle verhalen uit Japan de voorbije maanden hebt gehoord en gelezen, vraag je je af: waarom gaan we dit eigenlijk Tokio, zei IOC-president Thomas Bach, is het licht aan het einde van de tunnel. Daar zou de sportwereld het einde van corona gaan vieren. Maar in de praktijk komt de olympische familie samen in een land waar de pandemie iedereen nog in de houdgreep heeft. tel: baanwielrenner Harrle Lavreysen kroont zich met drie gouden medailles tot de Neder landse koning van Tokio. Dan mag hij dat vieren met een blikje Asahi-bier, alleen, op zijn kamer In het olympisch dorp. En daarna moet hij zijn koffer pakken, om zo snel mogelijk het land weer te verlaten. Sober en kaal zijn de codewoorden van de komende Olympische Spelen, dat weten we al enige tijd. Alle franje Is door de bezorgde Japanners en het IOC zon der pardon weggesneden. Internationaal publiek was sowieso niet welkom, twee weken geleden werd besloten om de stadions Sportfeest? Voor Japan is dat a! lang niet meer zo Tekst Rik Spekenbrink IOC-president Thomas Bach (l) groet de Japanse premier Suga, in andere omstandigheden dan hij had voorzien. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60