1 Strengere coronaregels Italië, besmettingen pieken 5 (ft) autostrada V wéér vollopen met coronapatiënten." En, zoals een Haagse ingewijde het verwoordt: ,,Stel dat jouw operatie of die van je moeder wordt uitgesteld omdat iemand die niet gevaccineerd is een coronabed in het ziekenhuis bezet houdt. Dat geeft weer nieuwe spanningen." Ook hoogleraar psychologie Paul van Lange (Vrije Universiteit Am sterdam) voorziet dilemma's in de volgende fase van de pandemie: ,,Veel gevaccineerden willen best wel ruimte geven aan niet-gevaccineer- den. Maar als je je herhaaldelijk 'slachtoffer' voelt van maatregelen die je zelf niet veroorzaakt, dan ligt polarisatie heel sterk op de loer. De spanningen zullen verder toene men." Minister Hugo de Jonge van Volks gezondheid (CDA) is niet van plan gevaccineerden uit te sluiten van •P» eventuele lockdownregels in het na jaar, zoals in Duitsland wel de bedoe ling is. ,,Dat is niet te handhaven", zegt hij op vragen van deze krant. Onzekerheden Temeer omdat er nog veel onzeker heden zijn. Hoeveel mensen laten zich daadwerkelijk vaccineren? Hoe lang beschermt de vaccinatie eigen lijk? En komen er nieuwe varianten waartegen een vaccin minder goed werkt? Zelfs de knapste epidemiolo gen vinden het lastig om zich met al deze onzekerheden aan precieze prognoses te wagen. Ook de veelge prezen modelleurs van het RIVM verkeken zich onlangs op de gevol gen van de juni-versoepelingen, met een cocktail aan factoren - gedrag, een lek toegangssysteem, direct 'dan sen met Janssen' - die leidde tot een hausse aan nieuwe infecties. ,,De ko- pTnTi mende weken geven wel een beetje richting voor het najaar", zegt hoog leraar dynamiek van infectieziekten Mirjam Kretzschmar (Universiteit Utrecht). ,,We zien nu veel infecties en je wil weten wat er in de zieken huizen gebeurt. Je verwacht in het najaar - als nog meer mensen zijn ge vaccineerd - wel iets van een toe name in de zorg, maar niet meer zo heftig als dit voorjaar." De basisregels blijven daarbij es sentieel, zei RIVM-directeur Jaap van Dissel eerder al. Afstand houden, tes ten bij klachten en bron- en contact- onderzoek moeten blijven als 'dijk bewaking'. ,,Als het aantal besmet tingen dan toeneemt, kun je het de kop indrukken", verklaarde hij. Vol gens Van Dissel zijn die basisregels nodig om kwetsbare mensen te be schermen, want er blijft óók een groep bij wie een vaccin minder goed werkt. Alle mitsen en maren tegen elkaar weggestreept, denkt viroloog Marion Koopmans (WHO, Erasmus MC) dat een volledige lockdown - horeca dicht, winkels en scholen ook - 'vermijdbaar zou moeten zijn': ,,Er moet wel heel veel gebeuren, wil dat nodig zijn." Toch is het loslaten van alle regels nog geen goed idee, zegt Koopmans. ,,We moeten voorlopig blijven testen, want dan weet je dat het hard gaat en kun je op tijd ingrij pen." Behoedzaamheid Op het Binnenhof is ook een dure les geleerd van de juni-versoepelingen. De eerdere voorzichtigheid maakte plaats voor een wat losbandige bood schap, betrokkenen denken dat bij een volgende versoepeling juist weer meer behoedzaamheid bij Rutte en De Jonge valt te bespeuren. Dat is wijs, volgens Koopmans: ,,Pas als er echt een grote groep ge vaccineerden is, kun je kijken naar het afschalen van die maatregelen. Maar dat is nu echt te vroeg. Er is meer tijd nodig om genoeg mensen in te enten." Angelo van Schaik Rome Dezelfde verplichting geldt ook voor reizigers uit Frankrijk en Grie kenland of mensen die daar in de veertien dagen voor aankomst zijn geweest. Het snelgroeiende aantal besmettingen op het eiland zelf is ook reden tot bezorgdheid. De afge lopen 24 uur werden 552 besmet tingen vastgesteld, ruim tweehon- derd meer dan de dag ervoor. Sicilië is daarmee de derde regio in Italië wat betreft het aantal nieuwe be smettingen. De regio Lazio met daarin hoofdstad Rome voert de ranglijst aan met bijna 700 nieuwe coronagevallen in één dag. Volgens experts is de vervijfvou diging van het aantal coronageval- len in Rome voor een deel te wijten aan de festiviteiten rond de Itali aanse winst van het Europees kam pioenschap voetbal, nu tien dagen geleden. Het zijn voornamelijk j on- geren die nu besmet zijn geraakt met het virus. Dit alles is reden voor de Itali aanse overheid om de zogenoemde Green Pass versneld in te voeren. Donderdag wordt een nieuw de creet verwacht dat vanaf aan- FIUMICINO -f- aeroporto ROMA staande maandag de pas verplicht maakt om toegang te krijgen tot restaurants, bioscopen en evene menten en om te reizen in het openbaar vervoer. een 'Green Pass light'. Dat betekent dat behalve volledige vaccinatie ook een genezingsverklaring, gedeelte lijke vaccinatie of een negatieve co ronatest voldoende is voor toegang. Vooralsnog heeft men het over Vanaf september worden de regels aangescherpt en zal de Green Pass alleen gelden bij volledige vaccina tie. Het doel is nieuwe coronamaat regelen te voorkomen en de Italia nen aan te sporen zich te laten vac cineren. Werkgeversorganisatie Confin- dustria wil zelfs nog een stap verder gaan, zo blijkt uit een uitgelekte e mail, gepubliceerd in de Italiaanse krant Il Tempo. De organisatie wil de Green Pass verplicht maken op de werkvloer. Ze zijn bang dat een nieuwe coronagolf opnieuw de pro ductie platlegt; 'een catastrofe die we ons niet kunnen veroorlo ven'. Wie zich niet wil laten vacci neren, moet rekening houden met overplaatsing of zelfs stopzetten van het salaris, zo staat in de uitge lekte mail. donderdag 22 juli 2021 GO I De ic's blij ven intact, tes ten en vacci neren gaat door, evenals de controle daarop. FOTO'S ANP, Voor Nederlandse reizigers die naar het Italiaanse eiland Sicilië gaan, is vanaf vandaag een ne gatieve coronatest verplicht. De regionale overheid heeft daartoe besloten vanwege het nog altijd toenemende aantal besmettingen in Nederland. Italië legt zijn toeristen strengere regels op. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5