ADVERTENTIE De zwemster weet dat de weg naar goud er voor haar een was met veel hobbels. 'Je moet er alle energie in steken, met teleurstellingen omgaan en consequent willen verbeteren. Dat is elke dag weer een nieuwe uitdaging.' Hoe kwam ze ooit tot de mindset om voor het hoogste te gaan? 'Mijn eerste doel was ooit plezier hebben in het zwemmen. Maar als je dan Nederlandse records en medailles haalt, dan weetje dat er meer in zit. Een droom wordt dan een realistisch doel. Die gouden medaille blinkt dan steeds meer aan de horizon.' Ook voor Missie H2 geldt dat het een kronkelend pad is op weg naar het uiteindelijke doel. Henk Jacobs: 'Neder land als energieland is net als Liesette, internationaal titelverdediger. Maar ons land loopt achter op landen als Duitsland en Frankrijk, waar de over heid miljarden investeert in het kick starten van de waterstofeconomie. Ons bedrijfsleven wil investeren en de omslag naar waterstof maken. Nu nog de overheid. Het doel is ten min ste 10 gigawatt aan groene waterstof in 2040 te realiseren. Ter vergelijking: een gemiddelde energiecentrale kan ongeveer 1 miljoen huishoudens van stroom voorzien, een capaciteit van 1 gigawatt. Dat kunnen we halen, als we nü samen uit de startblokken komen.' Wat doen we in Nederland met waterstof? Scan de code of ga naar: waterstofkaart.missieh2.nl Waterstof is een belangrijke en duurzame energiedrager voor de toekomst. Missie H2 en TeamNL werken samen om dit heel Nederland te laten weten. (We gaan allebei voor goud', zegt Liesette Bruinsma, paralympisch kampioen zwemmen. Klimaatverandering is een belangrijk onderwerp van deze tijd. De ambities van de overheid zijn daarom groot: in 2050 moeten we 55 procent minder C02 uitstoten. Dat gaan we niet halen zonder grootschalig duurzame energiebronnen zoals waterstof in te zetten, denkt Missie H2,een initiatief van Gasunie, Shell Nederland, Remeha, Stedin, Toyota, Port of Amsterdam en Groningen Seaports. Met hulp van de watersporters van TeamNL op weg naar de Olympische Spelen in Tokio, wil Missie H2 - vernoemd naar het waterstof molecuul - waterstof onder de aandacht brengen, als dé pijler voor een duurzame toekomst van Nederland. 'Nederland is van oudsher een land van wind en water; het zit in onze genen. Waterstof is in belangrijke mate het product daarvan. Wij maken gebruik van de kracht van water en de sporters weten als geen ander hoe dat is', zegt Henk Jacobs, voorzitter van het kernteam van Missie H2. Passie voor water Missie H2 heeft voor elke discipline in de watersport tijdens de Spelen een ambassadeur uitgekozen. Zo ook Liesette Bruinsma, veelvoudig paralympisch kampioen zwemmen in Rio. In Tokio gaat ze wederom voor goud.'Onze overeenkomsten zijn dat we allebei voor goud gaan. Ik door een gouden plakte halen in Tokio en Missie H2 door waterstof op de kaart te zetten', zegt Liesette.'Daarnaast kennen we allebei de kracht van water. Ik lig in het water en haal daar energie uit, zij halen letterlijk energie uit het water.' Missie H2 heeft net als TeamNL alle randvoorwaarden op orde om voor goud te gaan, daarvan is Henk Jacobs overtuigd. 'Nederland is objectief gezien het land dat de beste kaarten heeft voor waterstof. We hebben een Noordzee waarop je goed windmolens kunt bouwen, twee hele sterke zee havens in Amsterdam en Groningen die participeren in Missie H2, top- expertise op het gebiedvan waterstof in de mobiliteit en huishoudens en we hebben de beste aardgasinfra structuur van de wereld, waar je ook waterstofgas doorheen kan jagen. Welk ander land heeft dat? Samen hebben we dus goud in handen.' Nieuwe uitdaging Waarom is Liesette volgens Henk Jacobs zo'n goed boegbeeld? 'Ik volg haar al vanaf het begin en bewonder haar om de duidelijke koers die ze heeft gekozen. Ze heeft met ijzeren discipline haar doel bereikt, met hoogte- en dieptepunten. Stel dat je waterstof een junior noemt, dan was Liesette toen ze zich op haar vijftiende al op het hoogste podium meldde zo'n junior in persoon. Dat inspireert ons.' TeamNL missieH2jiL partmnmtonNL Henk Jacobs is voorzitter van het kernteam van Missie H2. Liesette Bruinsma (20) is meervoudig kampioen zwemmen. Ze werd geboren met een oog afwijking. Liesette was met vijf medailles onze succesvolste sporter op de Paralympische Spelen in Rio in 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58