Milwaukee Bucks pakt na halve eeuw NBA-titel Dat verhoudingen na crash op scherp worden gezet, lijkt ook politiek spel 11 Een zwaardere sanctie voor Lewis Hamilton? De juridische strijd van Red Bull-adviseur Helmut Marko lijkt weinig kans van slagen te hebben. Dat hij de verhoudingen met Mercedes op scherp zet, is misschien wel een politiek spel. MARIJN f, 2% ABBENHUIJS W Red Bull-adviseur Helmut Marko heeft de verhoudingen tussen zijn team en Mercedes flink op scherp gezet. De voormalig Formule 1-cou- reur heeft een advocaat ingescha keld om te onderzoeken welke juri dische stappen Red Bull kan ne men tegen Lewis Hamilton, die Max Verstappen zondag tijdens de Grand Prix van Groot-Brittannië het circuit afkegelde. Marko wil dat de Brit geschorst wordt en de schade aan de auto, volgens hem zo'n 7,5 ton, op hem verhalen. Het lijkt niet veel kans van slagen te hebben. Volgens Marjan Olfers, hoogleraar sport en recht aan de Vrije Universiteit, moet Red Bull nieuw beeldmateriaal aanleveren waarop te zien is dat Hamilton Ver stappen bewust van de baan reed, wil de Brit een hogere straf krijgen. ,,Er is een beoordeling gedaan op basis van beelden", legt ze uit. ,,Die zijn gewogen en de organisatie heeft volgens de regels een beslis sing genomen. Bij de sport is het zo dat als een wedstrijdleiding een sanctie uitspreekt, die blijft staan. Bij het voetbal staat een gele kaart. Daarover kan je later geen proce dure beginnen, omdat je vindt dat het rood had moeten zijn. Iedereen wil een goed verloop van de wed strijd en achteraf sancties zwaarder maken, tast de geloofwaardigheid van de competitie aan. ,,Je moet echt nieuwe feiten aan dragen op basis waarvan de wed strijdleiding een ander besluit had genomen, wil zo'n sanctie nog ver anderen. Die kans is altijd vrij klein. Want het wedstrijdresultaat, daar torn je niet aan." Tot zover de mogelijke schorsing van Hamilton. Maar er is ook nog een schade en aansprakelijkheids gedeelte. ,,In Nederland is het zo dat je in de sport bepaalde gedragingen van elkaar hebt te verwachten", vertelt Olfers. ,,Als twee voetballers tegelijkertijd de lucht in springen en met hun hoofden tegen elkaar koppen en er raakt er één zwaar ge wond, dan kun je de ander daar niet voor aansprakelijk stellen. Omdat je kunt verwachten dat hij op dat mo ment omhoog springt. De vraag is dus of dit nog bij het spel hoorde. Dat wordt het geschilpunt. Hamil ton zegt van wel. Anderen vinden zijn gedrag roekeloos en claimen dat hij het met voorwaardelijke op zet deed. Maar dat kun je bijna niet waarmaken. Je mag van coureurs op dit niveau verwachten dat ze weten wat ze doen." De informatie van Olfers zal Marko ook snel tot zich hebben ge kregen. De vraag is daarom of hij zijn uitspraken heeft gedaan omdat hij écht gelooft dat er nog iets uit de situatie kan worden gehaald. Voor- Bij sport is het zo dat als een wedstrijdleiding een sanctie uitspreekt, die blijft staan malig Formule 1-coureur Giedo van der Garde herkent in de uitspraken van de Red Bull-adviseur het be kende politieke spel uit de hoogste klasse van de autosport. ,,Het is de boel beïnvloeden, ie dereen op scherp zetten", zegt Van der Garde. ,,Hierdoor wordt er met meerdere ogen naar Hamilton ge keken. Ze willen alles uit de kast ha len. Ook richting de FIA, die bij een volgende overtreding misschien sneller een straf geeft aan Hamil ton. Of het werkt, weet ik niet. Maar Formule 1 is een sport waarin het om politiek draait. Part of the game." Inmiddels heeft Hamilton con tact opgenomen met Verstappen, al wordt over de inhoud van hun ge sprek niets bekendgemaakt. De Brit zei na de race al dat hij dat zou gaan doen, maar gaf aan dat hij zijn ex cuus niet zou aanbieden. De vraag is ook of Verstappen een 'sorry' had kunnen aanvaarden. De verhoudin gen staan, in wat een bloedstol lende titelstrijd moet worden, op scherp. En misschien wil heel het Red Bull-team dat wel zo houden. Giannis Antetokounmpo was de absolute uitblinker. De 26-jarige Griek maakte liefst 50 punten en pakte ook nog eens 14 rebounds. Het was de derde wedstrijd op rij dat hij boven de 40 punten uit kwam. ,,Dit betekent ontzettend veel voor mij", zei Antetokounmpo. ,,Ik wil Milwaukee bedanken dat ze in mij hebben geloofd, net als mijn teamgenoten. Ik ben ontzettend blij dat we het voor elkaar hebben gekregen om de titel te pakken." De Bucks werd in 1971 voor het eerst kampioen van de NBA. Drie jaar later stond de ploeg op nieuw in de finale, maar toen moest die het afleggen tegen de Boston Celtics. Vier zeges op rij In de NBA-finale van dit jaar tegen Phoenix Suns kwam de Bucks met 2-0 achter. De Suns won de eerste twee thuiswedstrijden, maar de Bucks herpakte zich en verzekerde zich met vier overwinningen op rij van zijn tweede kampioenschap. Phoenix Suns wacht na drie verlo ren finales nog steeds op het eerste NBA-kampioenschap. In de zesde wedstrijd ging de strijd lang gelijk op, maar mede dankzij Anteto- kounmpo lukte het de Bucks in het laatste kwart afstand te nemen. Antetokounmpo kreeg een fraaie beloning voor zijn optreden in de finale van de NBA. Hij werd uitge roepen tot MVP, meeste waarde volle speler. ,,Ik hoop dat ik alle mensen in de wereld - van Afrika tot en met Europa - met deze overwinning hoop geef." Fans gingen in Milwau kee massaal de straat op om de titel te vieren. Ze deden dit onder meer in shirts van hun sterspeler Anteto- kounmpo. donderdag 22 juli 2021 PC Gevecht Red Bull maakt weinig kans JT @MarijnAb Silverstone W Jtt. - Marjan Olfers MILWAUKEE De basketballers van Milwaukee Bucks zijn na vijf tig jaar weer kampioen van de NBA. De ploeg besliste de best- of-sevenserie tegen Phoenix Suns door voor eigen publiek de zesde wedstrijd met 105-98 te winnen. Met de vierde zege in de serie haalde het team uit Mil waukee de titel binnen. Hamilton (l) en Verstappen vlak voor de crash. foto reuters Uitblinker Giannis Antetokounmpo. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55