Trieste lot skateboardster Jacobs maakt alle andere olympiërs nóg wat alerter 1 Geesink en diens pak uit 1964 7 Holy shit. Met mijn schoenen erbij kom ik daarnog niet aan Ook de munt die Van 't End on langs in Nederland sloeg, ter ere van Geesink, ligt uitgestald op een tafel op de begane grond in de resi dentie, onder de privévertrekken van de ambassadeur. Geen Nederlander in Japan zo bekend als Anton Geesink. Dat was een van de twee redenen voor de expositie in het judoland bij uitstek, die door de huidige nood toestand steeds slechts aan kleine groepen bezoekers wordt getoond. Het pak en andere olympische at tributen zijn beschikbaar gesteld door NOC*NSF. Het gaat om het eren van de in 2010 overleden grootheid, wiens naam nog steeds vaak door Japan ners wordt genoemd. Van 't End weet er alles van. ,,Als we rond een wedstrijd of trainingskamp ergens gaan eten en ze vragen in het res taurant wat wij hier komen doen, is het eerste wat Japanners zeggen: 'Anton Geesink'." Maar de expo sitie is er ook om rond de Paralym pische en Olympische Spelen aan dacht te vragen voor een van de doelstellingen van de Nederlandse ambassade: het belang van social inclusion benadrukken, van sport voor iedereen - handicap of niet. Pakken Van 't End strekt zijn hand half uit, beweegt wat met zijn vingers in de lucht. ,,Eigenlijk wil je even voelen", zegt hij, met een blik op de witte stof, die om de kartonnen weergave van Geesink hangt, in het midden van de ruimte. Dat hebben judoka's gewoon, zegt hij, die wil om te voelen. Hun sport draait om de pakking, om het vast pakken van de tegenstander. ,,Judo is heel veel gevoel, het liefst pak ik dat pak dus beet. En misschien voel je dan zelfs de kracht van Anton, wat er vroeger in zat." Over een week staat hij weer met zijn blote voeten op de tatami in de Budokan, hemelsbreed zo'n vijf kilometer van de ambassade. Het is inmiddels zijn hal, vindt Van 't End, zo voelt het. Na winst mag je toe-eigenen. Hoewel, zegt hij daarna: ,,Ik deel 'm wel, eigen lijk. Met Anton." Eén ding is alvast zeker: hij zal weer in gesprek gaan, met de man over wie Van 't End nu weet dat hij veel grotere voeten had dan hijzelf. Sinds het WK deed hij dat niet meer, dat praten met zijn idool. ,,Ik heb hem destijds wel bedankt, maar nooit ben ik weer voor een wedstrijd het gesprek aangegaan. Ik dacht: ik wil niet al mijn credits verkloten. Ik moet nog een belang rijke wedstrijd en daar heb ik hem helemaal voor nodig." Wanneer ben je in Tokio precies positief? Op de Spelen wordt deze weken gewerkt met speekseltesten. Atleten, begeleiders, journalisten: iedereen moet om de haverklap in een trechtertje spugen, en dan maar hopen dat het allemaal in orde is. Skateboardster Candy Jacobs kwam woensdag in een nachtmerrie terecht. Haar coro natest was positief, net als een tweede analyse van hetzelfde monster. Daarna is Jacobs volgens de voorschriften getest met het bekende staafje in neus en keel; ook het resultaat daarvan was positief. Daarmee was haar lot bezegeld. De standaardprocedure is: tien dagen in isolatie. Dan zijn de skateboardwedstrijden achter de rug. En dus zitten de Olympi sche Spelen er al op voordat ze waren begonnen voor Jacobs. Jacobs is gisteren in een speciaal quarantainehotel geplaatst, op zo'n vier kilometer van het olym pisch dorp. Ze wordt regelmatig bezocht door stafleden van TeamNL, die haar ook spullen mogen brengen, uiteraard op grote onderlinge afstand. Jacobs moet tien dagen in isolatie, onge acht eventuele testuitslagen de komende dagen. ,,Het is ver schrikkelijk voor haar", zegt een woordvoerder van sportkoepel NOC*NSF. Was Jacobs gevaccineerd? Daarover doet TeamNL geen mededelingen. ,,Bijna honderd procent van de ploeg is gevacci neerd", meldt de woordvoerder in algemene zin. Hoe dan ook is het de afgelopen dagen al veel vaker voorgekomen dat volledig gevac cineerde sporters, begeleiders en journalisten toch positief testten. Tegen de deltavariant van het virus blijkt de prik minder goed bestand. In Nederland testten turnster Naomi Visser en pols stokhoogspringer Rutger Koppe laar positief, zodat zij (voorlopig) niet naar Japan konden afreizen. 4 Hoe kan het dat Jacobs geen enkel 'nauw contact' had? De teamgenoten van Jacobs, Roos Zwetsloot en Keet Oldenbeuving, worden inderdaad niet als zoge noemde close contacts gezien. Zij hoeven dus niet uit voorzorg in quarantaine en kunnen maandag 'gewoon' aan de Spelen beginnen. Dat komt allereerst omdat Jacobs in Tokio een eenpersoonskamer had. Precies om deze reden heeft NOC*NSF de afgelopen maanden gelobbyd voor zoveel mogelijk van dergelijke kamers. Had Jacobs een appartement gedeeld, dan hadden die andere sporters nu ook grote problemen. Maar op foto's stond Jacobs de afgelopen dagen toch redelijk dicht bij andere sporters, zoals Epke Zonderland? NOC*NSF-woordvoerder uit. ,,Daarom stikt het hier in het olympisch dorp van de bordjes die daarop wijzen. En lopen wij als politieagenten rond om ieder een te controleren. Je ziet hier ook niemand zonder mondkapje. Als je niet in een gesloten binnen ruimte, zonder mondkapje, langer dan een kwartier binnen Onze Covid Liaison Officer wordt geacht naar eer en geweten een oordeel te vellen. En dat is ook gebeurd twee meter van elkaar bent ge weest, word je volgens het proto col in principe niet als close con tact beschouwd. Het oordeel wordt geveld door onze Covid Liaison Officer, die wordt geacht dat naar eer en geweten te doen. En geloof me, dat is ook gebeurd." Ja, maar zolang je in Tokio een mondkapje draagt, kun je nooit een close contact zijn, legt de 6 Gaat de Nederlandse equipe de regels nu nog aanscherpen? De atleten waren zich al terdege bewust van deze gevaren, klinkt het overal. Maar uiteraard zorgt het eerste Nederlandse corona- geval in Tokio ervoor dat iedereen nu helemaal alert is. De olympi sche droom kan door één po sitief buisje uiteenspatten. donderdag 22 juli 2021 GO TOT EN MET 8 AUGUSTUS nw - XC.V *5^ - Noël van 't End (schoenmaat 43) over de voetafdruk van Anton Geesink (maat 53) De speciale munt ter ere van Anton Geesink, geslagen door Noël van 't End. foto pim ras Het coronavirus is binnenge drongen bij de Nederlandse enclave in Tokio, vaccinaties, mondkapjes en 'politieagenten' in het olympisch dorp ten spijt. Zes vragen en antwoorden na de uiteengespatte droom van skateboardster Candy Jacobs. Rik Spekenbrink Tokio 2 Wat gebeurt er nu met haar? —Woordvoerder NOC*NSF A Skateboardster Candy Jacobs. FOTO RONALD HOOGENDOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51