6 Noël van 't End vergaapt zich in Tokio aan de kolossale voetafdruk van zijn held OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Noël van 't End ging in Tokio langs bij een expositie over zijn grote judo voorbeeld, Anton Geesink. Om er ter plekke achter te komen dat hij er zelf ook in voorkomt. „Eigenlijk wil je even voelen.'' LISETTE VAN DER GEEST olympisch goud won nooit eerder in het echt gezien. Bovendien moest hij toch op tijd opstaan, de zon in, om zo snel mogelijk zijn jetlag te overwinnen. ,,Dus ik dacht; dit is gelijk leuk om te doen: het pak zien. Maar ik wist niet dat hier een hele tentoonstelling zou zijn en dat ik er zelf ook tussen zou zitten." In 2019 bewandelde Van 't End op zijn blote voeten dezelfde weg als Geesink door de Budokan. Hoopvol. In zijn hoofd een fictief gesprek voerend met de man die hij altijd als zijn grote judovoor beeld zag. 'Hé, Anton. Als ik deze halve finale win, zou dat wel heel mooi zijn. En dan misschien in de finale tegen die Japanner komen, dat zou echt kippenvel-gek zijn.' En een partij later: 'Help me, Anton. Jij hebt ook een Japanner verslagen, in het hol van de leeuw, dat wil ik ook zo graag.' Ode Van 't End werd die dag wereld kampioen. En hij sprak later een ode aan zijn held in, in een filmpje van sportkoepel NOC*NSF. Dat wordt nu vertoond in de expositie op de Nederlandse ambassade, ter wijl cicaden buiten in Tokio voor het achtergrondgeluid zorgen. @LvdGeest REPORTAGE Daar staat de man, als kartonnen legende, degene tot wie Noël van 't End zich twee jaar geleden smekend richtte op weg naar het grootste succes uit zijn judocarrière: WK- goud. Anton Geesink; Van 't End zei het al zo vaak, wat zou hij graag in diens voetsporen treden. Maar toch kijkt de 30-jarige judoka van daag vertwijfeld door zijn brillen glazen naar de witte lijnen van een imposante voetafdruk. ,,Holy shit. Met mijn schoenen erbij kom ik daar nog niet aan." In 1964 stapten Geesinks blote voeten de tatami in de Budokan op. Schoenmaat 53 op weg naar het eerste Nederlandse olympische judogoud. Luttele seconden na die passen zou hij een stadion vol Japanners stil krijgen, zou zijn leven veranderen en zou hij uit eindelijk, decennia later, zelfs nog een kleine judoka met min vijf aan beide ogen en een sterke cilinder afwijking inspireren. Een manne tje dat uitgroeide tot een grote, ge spierde kerel met schoenmaat 43, die deze woensdagmiddag, een week voor zijn olympische optre den, in de Nederlandse ambassade in Tokio staat. Toen Van 't End een paar dagen geleden werd gevraagd of hij een dag na zijn aankomst in de Japanse hoofdstad een expositie over Geesink wilde bezoeken, twijfelde hij geen tel. Hij had het pak waarin Geesink bijna zestig jaar geleden donderdag 22 juli 2021 GO Tokio 'Misschien voel j e dan zelfs de kracht van Anton' Noël van 't End poseert bij de kartonnen versie van zijn grote judovoorbeeld, Anton Geesink. De omtrek van diens voeten is zichtbaar op het oranje bordje naast de bescheiden maat 43 van Van 't End. foto pim ras Allebei in de Budokan, alle bei tegen een Japanner in de finale: Anton Geesink zege vierde op de Olympische Spelen, Noël van 't End was 55 jaar later de sterkste op de WK. FOTO'S ANP GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50